Трейлери та відео

Драма «Кріпосна. Жадана любов»: Історія кохання – зовсім не казка
«І все буде добре»: благодійний концерт від «Океан Ельзи» на Великдень

Про тих, хто не підкорився тоталітарній системі, дивіться на UA: КУЛЬТУРА

17.05.2020
об 11:58
Про тих, хто не підкорився тоталітарній системі, дивіться на UA: КУЛЬТУРА

До Дня пам’яті жертв політичних репресій 17 травня суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА підготував добірку документальних і художніх фільмів про трагічні долі політичних в’язнів радянського режиму. Ви побачите «Будинок «Слово» й добірку інших фільмів про жертв політичних репресій.

За роки існування СРСР сотні тисяч українців засудили й покарали за їхні політичні погляди та переконання. Жертви тоталітарного режиму відбували покарання в радянських таборах, звідки значна частина не повернулася.

О 21:20 UA: КУЛЬТУРА покаже документальний фільм «Будинок «Слово» режисера Тараса Томенка. Харківський будинок для літераторів, спроєктований у формі літери «С», звели наприкінці 1920-х років. До нього переїздять жити й працювати Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Антін Дикий та інші. Однак позірний добробут виявився справжньою тюрмою зі спеціальною системою стеження й мережею агентів, завдяки яким радянські спецслужби тримали митців під контролем. У стрічці оприлюднили невідомі факти з біографій письменників, які творці знайшли в архівах. Фільм отримав національну кінопремію «Золота дзиґа» 2018 в категорії «Найкращий документальний фільм».

Про долі людей, які не підкорилися тоталітарній системі, дивіться на UA: КУЛЬТУРА впродовж дня:

О 09:00 до уваги глядачів документальний фільм «Кенгір. Сорок днів свободи» про Кенгірське повстання, яке відбулося 1954 року в Степовому таборі поблизу селища Кенгір у Казахській РСР. Жорстокі розправи й убивства в’язнів привели до організованого масового спротиву, який тривав сорок днів.

О 12:00 дивіться фільм виробництва суспільного телеканалу UA: ПЕРШИЙ «Левко Лук'яненко. Йти за совістю» документального циклу «Дисиденти». 27 років життя Левко Лук’яненко провів у тюрмах і таборах, 450 днів — у приміщеннях камерного типу та карцерах. Пройшов тисячі кілометрів етапу й провів 45 голодувань. Однак йому вдалося вистояти. Згодом Левко Лук’яненко став одним зі співавторів Акту проголошення незалежності України, ухвалення якого символічно відбулося в день його народження.

О 14:00 — фільм «Микола Руденко. Формулу життя знайдено» документального циклу «Дисиденти». Стрічка розповідає, як людина, що вірила в комуністичне майбутнє, може вилікуватися від вірусу сталінської ідеології і стати проповідником свободи, людської гідності й правди. Пройшовши через хвилі політичних репресій, Микола Руденко став одним із засновників Української Гельсінської групи.

О 14:35 дивіться ще один фільм документального циклу «Дисиденти» — «Олесь Шевченко. Як на сповіді». Уже під час навчання в університеті Олесь сміливо запитував викладачів, чому лекції читають російською, а згодом вступив до Української Гельсінської групи. Олесеві Шевченку випало пережити арешт, звинувачення в злочинах проти Радянського Союзу й довгі роки заслання.

О 15:10 — художній фільм кіностудії ім. Олександра Довженка «Із житія Остапа Вишні». Стрічка розповідає історію життя українського письменника Павла Губенка, відомого в українській літературі як Остап Вишня — автор гумористично-сатиричної прози. Проте на долю письменника випали й ленінська в’язниця, і сталінські концтабори. Образ Остапа Вишні на екрані втілює Богдан Ступка.

О 16:40 — документальний фільм «Осип. Київ. Надія». Це низка інтерв’ю відомих киян про київське коло спілкування Осипа Мандельштама, твори, натхненні київськими враженнями, зв’язок поета з Києвом та Україною. Про Мандельштама розповідають мистецтвознавець Дмитро Горбачов, театрознавиця Наталія Єрмакова, історик-києвознавець Михайло Кальницький, письменник і видавець Іван Малкович та інші.

О 17:55 — військова драма «Секретний ешелон» режисера Ярослава Лупія. Фільм розповідає про системні переслідування й репресії в повоєнній Західній Україні.

О 19:30 у рубриці «Українська кінокласика на UA: КУЛЬТУРА» — художній фільм «Вінчання зі смертю» режисера Миколи Мащенка. Це історія часів сталінського терору 1930-х років: лейтенант Щербаков отримав наказ розстріляти кількох ворогів народу — та несподівано на місці злочину опиняється сільське весілля. Згідно з інструкцією свідків потрібно знищити.

 

Читайте також:

Новини

Суспільний мовник шукає ведучих для міжрегіонального ранкового шоу

12 травня стартував відбір ведучих ранкового шоу регіонального мовлення Суспільного. Аби взяти участь, потрібно до 17 травня заповнити анкету за посиланням.

14.05.2020
об 12:00

Новини

Вражаючі результати марафону «Ти не один» – зібрано понад 2 млн грн

Понад 2 мільйони гривень зібрали під час благодійного марафону «Ти не один» на телеканалі «1+1» на допомогу лікарям, які рятують життя хворим на COVID-19.

14.05.2020
об 14:30

Новини

«Ціна правди» зачепила редакторів The Guardian

Фільм польської режисерки Аґнешки Голланд про Голодомор в Україні «Ціна правди» потрапив до престижного рейтингу The Guardian. Редактори журналу віддали йому місце на одній сходинці разом з оскароносним фільмом «Паразити» і стрічкою-хорором «Маяк» режисера Роберта Еггерса.

15.05.2020
об 11:00

Новини

Стали відомі результати Медіамоніторингу каналу UA: ПЕРШИЙ

Новий медіамоніторинг проводився на замовлення DW Akademie та BBC Media Action і показав поліпшення контенту й програм UA: ПЕРШИЙ.

15.05.2020
об 13:44