Трейлери та відео

Драма «Кріпосна. Жадана любов»: Історія кохання – зовсім не казка
«І все буде добре»: благодійний концерт від «Океан Ельзи» на Великдень

Рабиня Iзаура Люселiя Сантус: секрет успіху найпопулярнішого у світі серіалу

12.09.2019
об 17:59

Рівно 30 років тому на наші екрани вийшов культовий бразильський серіал «Рабиня Ізаура». Це була одна з лічених стрічок, під час показів якої по всьому світу зупинялися війни, вулиці ставали пустими, а фабрики й заводи переривали виробничі процеси. Усі поспішали до телеекранів, щоб не пропустити жоден поворот у плутаних драматичних стежках цього серіалу. На честь ювілейної дати виходу «Рабині Ізаури» виконавиця головної ролі Люселія Сантус влаштувала міні-тур українськими містами. VGL cinema зустрівся із зіркою під час її творчого вечора в Дніпрі. В ексклюзивному інтерв’ю акторка розповіла про секрет шаленої популярності цього серіалу, про дотепні випадки, у які виливався його культ, про те, наскільки корисно бути феміністкою, буддисткою та зніматися для Playboy, а також про те, як кіно допомагає боротися з нерівністю в суспільстві.

ЛУСЕЛІЯ САНТУС – бразильська акторка
61 рік. Дебютувала на театральній сцені в 14 років. У 19 років отримала головну роль у серіалі «Рабиня Ізаура». Після великого успіху цієї стрічки продовжила активно зніматися в телефільмах. Найбільш успішними з них стали «Дурний Купідон», «Жива вода», «Війна статей», «Сеньйорита» тощо. Фільмографія акторки налічує майже 50 стрічок. Як режисер зняла документальні кінокартини «Точка змін: Китай сьогодні» (1996) і «Східний Тимор: Насилля, якого ніхто не побачив» (2000).

– «Рабиня Ізаура» вплинула на мільйони глядачів по всьому світу. Люди, наприклад, називали своїх дітей і домашніх вихованців на честь героїв цього серіалу. Які Ви пам'ятаєте найбільш кумедні випадки на хвилі слави цього фільму?
– Знаю, що в багатьох країнах переписували робочі графіки підприємств відповідно до виходу нових серій нашого фільму. Також прем’єра нашого серіалу збіглася з війною у Сербії. І саме в години трансляції серіалу там припинялися бомбардування. У будинках пристарілих та в дитячих садках у Бразилії змінювали розклади харчування, щоб зручніше було дивитися серіал. А в Угорщині та Італії на вулицях з’явилися графіті «Свободу Ізаурі!». В одній східноєвропейській країні люди навіть почали збирати гроші, щоб викупити Ізауру з полону. Один дуже популярний на той час португальський футболіст після виходу серіалу зробив мені пропозицію руки й серця. Це було дуже смішно. За сюжетом, негативний персонаж Леонсіо Алмейда спалив хлопця, з яким зустрічалася моя героїня Ізаура. Одна глядачка з Іспанії через це настільки розлютилася на цього героя, що зняла з ноги чобіт і кинула в телевізор, від чого розбився екран. Коли про це дізналися на студії, то виконавець ролі Леонсіо, Рубенс ді Фалку, персонально придбав цій глядачці новий телевізор. І подібних історій було дуже багато.


– Чи вдалося комусь розгадати рецепт такого колосального успіху серіалу?
– Про цей серіал написали багато аналітичних статей, у яких намагалися розгадати, чому він став настільки успішним по всьому світу. У Китаї навіть провели детальний лінгвістичний аналіз стрічки. Однак у мене є власне пояснення, чому «Рабиня Ізаура» стала настільки популярною. Усе просто. У кожної країни є власні культурні відмінності, однак у всіх суспільствах, незважаючи на різницю, завжди є той, кого принижують, і той, хто принижує. А саме цьому й присвячено наш серіал.


– Чи не завадила Вам будувати майбутню кар’єру культова популярність, яку Ви отримали після цього серіалу? До Вас не стали ставитися як до актриси одної ролі?
– Насправді, ні. Я насамперед актриса театру. Я навчалася в дуже сильній школі, яка дала мені достойну акторську базу. Завдяки цьому я мала можливість обирати з дуже широкого діапазону ролей. Проте, коли мене після цього серіалу запрошували в інші телепроєкти, то зазвичай пропонували ролі, що багато в чому нагадували Ізауру. Тож, щоб за мною не потягнувся хвіст одноманітних ролей, я в наступному ж своєму фільмі («Локомотиви») зіграла негативного персонажа. І, незважаючи на настільки контрастний перехід від однієї ролі до іншої, глядачі не відвернулися від мене. Тобто із самого початку своєї кінокар’єри я намагалася бути різною, і люди мене запам’ятали не як Ізауру, а як акторку, від якої невідомо чого чекати в кожній наступній стрічці.


– Де Ви відчуваєте себе найбільш гармонійно: у кіно, театрі чи на телебаченні?
– Кіно! Це моя пристрасть. А телебачення я взагалі не дивлюся. Звичайно, я слідкую за новинками Netflix. Однак походи в кіно для мене – на кшталт ритуалу чи свята. Насправді знаменитою стаєш, коли тебе починають показувати по телебаченню. І в молодості я страшно хотіла потрапити на телебачення. Для цього я здала спеціальні тести і потім зіграла в п'єсі, яка отримала величезну популярність у Бразилії. Ця постановка була настільки успішна, що зі студій почали дзвонити просто в приймальню театру, де я грала. Я не відповідала на ці дзвінки, тому що не вірила, що все це насправді. І це тривало до тих пір, поки один із моїх колег силою не привів мене на знімальний майданчик. Це були зйомки «Рабині Ізаури» – моя першa кінороль, яка прославила мене ще більше. Проте тоді ніхто не міг уявити, що цей серіал стане настільки успішним.

– Ви одна з найвідоміших феміністок Бразилії. Ви неодноразово наголошували, що в кожної жінки має бути право вибору жити з тим, з ким вона вважає за потрібне. Останнім часом хвиля фемінізму активізувалися з новою силою. Жінки по всьому світу відстоюють свої права і свободи. Скажіть, скільки ще жінкам доведеться боротися, щоб стати нарівні з чоловіками?
– Звичайно, фемінізм останнім часом вийшов на новий рівень. Однак варто
пам’ятати, що фемінізм – це не тільки процеси в суспільстві, але й внутрішня налаштованість самих жінок. Треба, щоб їм удавалося зберігати й проявляти свою жіночість. На жаль, у сьогоднішньому суспільстві продовжують переважати саме чоловіки. А більшість жінок вибудовують своє життя за традиційним сценарієм, у який входить народження дітей, домашнє господарство та другорядна позиція поряд із чоловіком.


– Ви знялися оголеною у фотосесії для Playboy. Як це вплинуло на Вашу кар'єру?
– На той момент для мене це був абсолютно органічний крок. Приблизно в той самий час вийшов фільм, у якому я грала одну з ключових ролей. Там майже в 70 % сцен з моєю участю я з’являлась оголеною. Взагалі я не бачу в цьому нічого поганого.


– Ви створили дві документальні кінокартини. Про що вони розповідають і чому Ви вирішили зайнятися саме документалістикою?
– Я обожнюю документалістику. І я завжди боролася за збереження навколишнього середовища. Окрім того, із самого дитинства я переймалася тим, чому в суспільстві панує така нерівність. Одна з моїх кінокартин присвячена Східному Тимору. Там відбувся справжній геноцид, у результаті якого було винищено майже все населення регіону. У своїй стрічці я показала, як там страждали люди.


– Чому ви вирішили стати буддисткою? Можливо, трапилася якась поворотна подія, що підштовхнула Вас до цієї релігії?
–Просто одного дня я відчула, що саме це – моя релігія. Вона дала мені внутрішню гармонію. Я кілька разів була в Тибеті. Мені близький спосіб мислення й організації життя людей, що там живуть. Майже щонеділі я відвідую кришнаїтський храм у Ріо-де-Жанейро. Гадаю, що це найпрекрасніше місце в місті.

– Бразилія подарувала світові величезну кількість романтичних фільмів. Який секрет успіху знають ваші кінематографісти, що їм удається знімати настільки успішне кіно про кохання?
– По-перше, ми робимо якісні романтичні фільми. По-друге, у нас багата традиціястворення такого кіно, через що наші студії відточили способи подачі таких історій. І, звичайно, у нас надзвичайно талановиті й красиві актори.
– У наших краях ходила безліч анекдотів про рабиню Ізауру. Один із них: Рабиня Ізаура, плачучи, каже подрузі:
– Леонсіо вимагає від мене неможливого!
– Що ж вимагає від тебе цей негідник?
– Він вимагає, щоб я перестала ридати!!!
–Чи складають анекдоти про цей серіал у Бразилії?
– У себе в країні я не зустрічала анекдотів про «Рабиню Ізауру». Проте на мою героїню було багато пародій. Наприклад, один із моїх друзів-акторів перевтілюється в Ізауру так, що на це неможливо дивитися без сміху.

«РАБИНЯ ІЗАУРА»
65-серійний фільм, події якого розгортаються в 1868 році в Бразилії. Серіал розповідає про молоду невільницю Ізауру, яка планує втекти від своїх господарів до США. Паралельно розгортається історія романтичних стосунків дівчини. На прохання глядачів цю стрічку кілька разів показували по нашому телебаченню. У багатьох країнах цей серіал став найпопулярнішим телешоу. За підрахунками експертів, стрічка зібрала майже мільярд телепереглядів по всьому світу.
У 2004 році зняли ремейк серіалу, а в 2016 році вийшов його приквел під назвою «Рабиня-мати», що розповів про життя матері Ізаури.