Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Саша Барон Коен: час бути серйозним

15.09.2019
об 00:56

6 вересня на телеканалі Netflix відбудеться прем’єра мінісеріалу «Шпигун», в основу якого покладено долю знаменитого ізраїльського розвідника Элі Коена, страченого в Сирії в 1965 році. Головну роль виконав відомий британський комік Саша Барон Коен

 

САША БАРОН КОЕН 

Народився 13 жовтня 1971 року в Лондоні в єврейській сім’ї. Саша почав грати на сцені ще під час навчання в коледжі Христа (Кембріджський університет), де вивчав роль американських євреїв у підтримці боротьби афроамериканців США за свої права. У 1994 році з'явився в телепередачі «The Word» на Channel 4 в образі албанського репортера Крісто, який пізніше трансформувався в казахського журналіста Бората Сагдієва. Ще одним сценічним перевтіленням Коена є репер Алі Джі. У цьому образі артист веде свою програму на MTV, брав участь у зйомках декількох фільмів (він озвучував лемура Джуліана в анімаційній стрічці «Мадагаскар») і музичних кліпів, зокрема знявся в ролику Мадонни «Music». Ще одним сценічним персонажем Коена є австрійський гомосексуал Бруно – ведучий fashion-шоу.

  Його ім'я для багатьох глядачів міцно зрослося з такими сатиричними персонажами, як британський репер Алі Джі, казахський репортер Борат і австрійський тележурналіст Бруно. Завдяки своїм вигаданим героям, яких об'єднує безтурботний ідіотизм і відсутність політичної коректності під час спілкування зі співрозмовниками, які абсолютно нічого не підозрюють, британському комікові вдалося прорватися на світові екрани й змусити про себе говорити. Можна погоджуватися або не погоджуватися з його манерою розважати публіку за допомогою розіграшів, оцінювати рівень його жартів, але неможливо не визнати того факту, що він має винятковий талант перевтілення. Недаремно на його гачок піймалося так багато відомих людей, яких не можна звинуватити у відсутності розуму. Серед них були сенатори, академіки й навіть колишній агент Моссаду. Тому звістку про те, що троль найвищого рівня зіграє роль реально існуючого знаменитого ізраїльського розвідника, який був страчений сирійською владою в 1965 році, багато хто відразу ж зустрів вороже. Існує думка, що саме скандальна репутація актора колись уже стала однією з головних причин відмови в затвердженні його на роль Фредді Мерк’юрі.

 З іншого боку, хто як не Саша Барон Коен довів, що здатний достовірно перевтілитися не лише в розвідника, але й в образ сирійського бізнесмена, що виріс у Аргентині, яким прикривався його знаменитий однофамілець у реальному житті? Посуті, розвідник не гірше за професійного актора довгий час водив за ніс представників найвищих чинів сирійської армії.

  Можна з упевненістю стверджувати, що ізраїльський сценарист, письменник і режисер Гідеон Рафф, автор гучного американського серіалу «Батьківщина», не поми лився, затвердивши Сашу на роль Елі Коена. Телевізійне шоу «Шпигун», що складається із шести серій, розповідає історію легендарного розвідника, що заступив на службу в Моссад у досить зрілому віці. До того як Елі виповнилося 36 років, він вів звичайне життя зразкового сім'янина. Його прохання про зарахування на розвідслужбу було задоволене не відразу. Але потім інструктори, що готували Елі до секретної діяльності закордоном, були в захваті від його здібностей до перевтілення. Те саме можна сказати й про самого актора. Дивно, але на екрані не залишилося й натяку на його карикатурних героїв.

  Саша Барон Коен постає перед глядачами в образі романтика, що ніжно любить свою дружину Надю, а також вірного патріота Ізраїлю, готового віддати життя за його майбутнє. Що стосується особистого життя актора, то тут він дуже схожий на свого персонажа: при всій своїй епатажності його турботливе ставлення до сім'ї і дружини, австралійської актриси Айле Фішер, викликає захоплення. Водночас Саша потайний і вважає за краще не розкривати подробиці сімейного життя.

  Інша справа, коли актора запитують про творчість. Саша завжди із задоволенням ділиться думками про своїх героїв. Причому неважливо, про які із зіграних ним ролей іде мова – серйозні чи комедійні, Саша рано чи пізно починає вставляти у свої відповіді жартики, непомітно залучаючи співрозмовників до імпровізованого спектаклю. Очевидно, це в нього в крові й можна лише здогадуватися, яка атмосфера панує в його сім'ї, у якій ростуть троє дітей. Високий і підтягнутий, Саша і справді схожий на знаменитого розвідника. Його видовжене обличчя обрамлене жагуче-чорним волоссям, а допитливі очі, як магніти, притягують увагу співрозмовника. Він, безумовно, має харизму, необхідну як артистам, так і успішним розвідникам.

– Чи чули Ви про Елі Коена до того, як приступили до зйомок серіалу про його долю?
– Так, звичайно. У юності мені розповідав про нього батько. Саме на його книжковій полиці я вперше побачив книгу «Наша людина в Дамаску», що розповідає про життя Елі Коена. На жаль, наш телепроект був запущений вже після смерті мого батька. Коли я отримав від Гідеона сценарій, то не випустив його з рук, поки не дочитав до кінця. По суті, ця людина є справжнісіньким супергероєм. Як інакше пояснити той факт, що до того як стати одним з найуспішніших розвідників сучасності, він працював звичайним службовцем в універмазі? Хіба це не нагадує приквел супергероїчної історії? Але насправді мене особисто цікавило інше питання. Як Елі Коен, який був досить тихим і доброчесним сім'янином, раптом зміг перетворитися на неймовірно товариську людину, що влаштовувала оргії в Дамаску, і як він зумів настільки увійти в довіру до членів уряду Сирії, що вони готові були запропонувати йому пост міністра оборони? Мені було неймовірно цікаво розгадати саме людську сторону цієї історії. Адже Елі Коен, по суті, рятуючи свою країну, постійно вирішував для себе проблему вибору між своєю сім'єю, улюбленою дружиною, дорогими йому людьми й тим новим життям, яким йому доводилося жити.

– Дійсно цікаво, як людина, яка так любила свою дружину й дітей, врешті-решт, віддала перевагу служінню батьківщині, ризикуючи власним життям?
– Не можна забувати про те, у який час він жив. Це був 1961 рік, пройшло всього 16 років після закінчення Другої світової війни. У цей час тільки почало складатися уявлення про масштаби Голокосту, за час якого в Європі загинули двоє з кожних трьох євреїв, як уже з'явилася нова реальна загроза для життя представників цієї нації. Так, звичайно, Елі дуже любив свою дружину, але коли я намагаюся поставити себе на його місце й уявляю, який страх він відчував з приводу того, що єврейська держава може припинити своє існування, то стає зрозуміло, що для нього існування сім'ї і її щасливе майбутнє було нерозривно пов'язане з долею Ізраїлю. Він захищав свою державу й тим самим захищав свою сім'ю. Тому він і став розвідником.

– Що нового Ви відкрили для себе в особі свого героя, готуючись до ролі?
– Мене вразив той факт, що перед стратою Елі наполіг на тому, щоб його останній лист був переданий через рабина його дружині. Коли читаєш цей лист, то ще більше вражає його самовідданість і готовність до самопожертвування. Елі зізнається, що, незважаючи на свою шпигунську діяльність і життя під прикриттям, він був увесь час одержимий коханням до дружини. І все, що він хоче, щоб вона була щаслива. Тому вона не повинна оплакувати його, а може знову вийти заміж. Усе, про що він просить її, це піклуватися про дітей і зберігати добрі стосунки з його сім'єю. Незважаючи на це, Надя так ніколи більше й не вийшла заміж, зберігши про нього пам'ять упродовж усього життя. Їхня історія така не схожа на любовні стосунки культових шпигунів, таких як, наприклад, Джеймс Бонд і Джейсон Борн, які йдуть по життю без прихильностей і кохання. Елі Коен зовсім інший. Для мене, як актора, саме його вміння любити й співпереживати було особливо цікаво досліджувати.

– Як Ви думаєте, чи могли б Ви теж стати розвідником? Адже Ваш талант до перевтілення ні в кого не викликає сумнівів.
– Так, але я не впевнений, що мені сподобався б ризик відчути на собі суть тортур. Хоча, звичайно, усе залежить від того, хто і як саме мене б катував. (сміється).

– Було дуже незвично побачити Вас у такій серйозній ролі. Усі вже звикли до того, що Ви розважаєте публіку. А що або хто може розсмішити Вас?
– У дитинстві я багато дивився американських комедій. Мій батько практично змушував мене дивитися різні сіткоми. Крім того, мені дуже імпонував Пітер Селлерс. Цей британський комік не просто дурів і жартував, а перетворювався на своїх героїв, у яких просто було неможливо не повірити. Саме він вплинув на мій стиль комедії. Нині мені дуже подобається британський телесеріал «Флібег», створений Фібі Уоллер-Брідж. Мені настільки подобається те, що вона робить, що я навіть їй заздрю (сміється).

– Яку роль у Вашому житті відіграє комедія?
–Комедія – це моя віддушина. Наприклад, коли Трамп став президентом, то багато людей засмутилися, вони скаржилися друзям, надсилали один одному статті, які виражали критичні погляди на ситуацію, нерадісні прогнози на майбутнє. Мені ж для того, щоб вижити, необхідно перевтілитися в когось іншого. І саме тому я зняв телешоу «Хто є Америка?». Саме комедія допомагає мені випустити весь біль, досаду та роздратування.

– Ваш артистичний талант гідний захоплення. Далеко не кожен, як Ви, має здатність швидко знаходити влучні відповіді й уміло парирувати за допомогою жартів. А які якості в людях подобаються Вам?
– Скажіть, Кличко досі ще є мером Києва, так? Ну так от, я розповім вам веселу історію з його братом, Володимиром. Це сталося відразу після того, як на екрани вийшов фільм «Борат». Я сидів у ресторані зі своєю дружиною, коли раптом до мене підійшов офіціант і повідомив про те, що відомий чемпіон з боксу Володимир Кличко просить моєї згоди на бесіду. Нічого не підозрюючи, я погоджуюся. Виявляючись поруч, він раптом міцно хапає мене за руку, так що до мене відразу доходить, що розмова навряд чи буде приємною. І точно, досить низьким голосом Володимир, звертаючись до мене, говорить: «Ти принизив мою країну». Після промовистої паузи він продовжує: «Ти принизив мою країну, Казахстан, у якій я народився. А значить, ти принизив мене». У цей час я безуспішно намагаюся вирвати свою руку, але як можна впоратися зі світовим чемпіоном з боксу? Тим паче, що поряд з ним ще троє боксерів. Тоді мені на допомогу приходить моя дружина й починає тикати йому серветку з проханням отримати від нього автограф. Він спокійно, але твердо відводить її руку зі словами: «Не зараз». І продовжує звертатися до мене: «Ти принизив мене і мою країну. І я вимагаю реваншу». Коли я вже розумію, що справи мої насправді кепські й схоже, що скоро від мене залишиться мокре місце, Володимир раптом починає посміхатися – і я з полегшенням видихаю: він мене просто обвів навколо пальця!

– З усією повагою, але брати Кличко не славляться швидкістю й дотепністю в спілкуванні зі співрозмовниками.
– Зате вони славляться швидкістю і влучністю своїх ударів!

(Сміються всі.)

 

Спеціально для VGL cinema Лєна Бассе, Лос-Анджелес, серпень 2019