Трейлери та відео

Творці «Мавка. Лісова пісня» показали уривок очікуваної анімації
«Тут немає байдужих»: стартував відеопроект від українських митців

Рада Держкіно: про досягнення 2021 та очікування від наступного року

29.12.2021
об 16:32

Яким був 2021 рік для українського кіно – з таким запитанням ми звернулися до членів Ради з державної підтримки кінематографії.  І вони поділилися з VGL cinema своїми оцінками року, що минає, прокоментували найбільші досягнення цього періоду, окреслили питання, над якими ще треба працювати, та розповіли про власні очікування від 2022 року.

Артем Колюбаєв, голова Ради з державної підтримки кінематографії:

"Цей рік для українського кіно був дуже важким. Пандемія, обмеження в знімальних процесах, багато проєктів було відкладено, заморожено, іноземні  партнери  не  могли        вчасно підтвердити фінансування... Багато команд припиняли зйомки через хвороби членів знімальних груп: такі паузи не були передбачені заздалегідь і призводили до додаткових збитків. У результаті, завершення стрічок ускладнювалось, збільшувалися фінальні кошториси, і продакшени просили про відтермінування.

І нам разом з Держкіно доводилося постійно вирішувати питання переносу термінів здачі проєктів. Але з викликами ми все ж впоралися. Важливим досягненням року я вважаю роботу очільниці Держкіно Марини Кудерчук, спрямовану на збільшення фінансування українського кінематографу на наступний рік. Протягом року агентство опікувалося не лише збереженням індустрії в складний час, але й подальшим розвитком. У результаті, бюджет на наступний рік збільшено втричі. Це означає більше можливостей для підтримки галузевих заходів і, власне, виробництва кінопроєктів.

Досягненням я вважаю і рішення Кабміну відокремити Державне агентство з питань кіно від Міністерства культури: тим самим структура стає більш самостійною, мобільною та ефективною, отримує можливість самостійно формувати й реалізовувати політику у сфері кінематографії.

Водночас потребують доопрацювання питання, пов’язані з рибейтами. Ми, зі свого боку, зверталися до профільного парламентського комітету, щоб разом вирішити існуючі в законі про рибейт юридичні колізії. І сподіваюсь, що у 2022-му в нас реалізується перший рибейт як на міжнародному, так і на національному рівні.

Побажання на 2022-й: щоб ми перемогли COVID-19, щоб кінотеатри були відкриті для всіх охочих, щоб не було інших обмежень. Ми всі очікуємо, що із завершенням пандемії ситуація нормалізується й ми не лише повернемося на доковідний рівень активності кіноіндустрії, але й посилимо його. Мрію, щоб українські прем’єри відбувалися по декілька разів на місяць і українське кіно знову збирало повні зали".

Юрій Горбунов, член Ради з державної підтримки кінематографії:

"Підбиваючи підсумки року, я б думав більше не про досягнення, а про те, що ще треба зробити, яким напрямкам приділити більше уваги.

По-перше, повинна дотримуватися жанрова рівновага в проєктах, які підтримує держава. І можу констатувати, що за підсумками проведених у 2021-му пітчингів ми необхідний баланс підтримували: серед переможців були й історичні драми, і проєкти, пов’язані з війною, і комедії. Але водночас у нас усе ще не вистачає дитячого і юнацького кіно. Мультфільми залишаються гострою проблемою: потрібно, щоб діти зростали на нашому вітчизняному продукті.

Ще потрібно попрацювати над золотою серединою щодо кількості проєктів, які випускаються за державної підтримки. На мою думку, їх не повинно бути дуже багато.

Цього року держава почала підтримувати серіальне виробництво, і це, я вважаю, дуже правильно. Потрібно розвивати цю нішу, сприяючи тому, щоб телепроєкти були патріотичними, правильними з позиції моралі, а водночас цікавими, здатними захопити чи розважити глядача. А найголовніше – були конкурентними.

Не можна забувати про економічну складову кіновиробництва. В ідеалі вибудовується такий ланцюжок: Держкіно вкладає гроші в проєкт, отримує їх назад після його реалізації, а глядач отримує задоволення і «голосує» квитками. Тож економіка й задоволення крокують поруч (посміхається). І продюсери мають сприймати кіно як конкурентний бізнес.

Щодо очікувань від 2022-го, хотів би, щоб нарешті закінчилася історія, пов’язана з ковідом. Дуже прикро, коли кіношники вкладають у проєкт душу, а дійти до глядача їм заважає локдаун, червоні-жовті зони, заповнення кінозалів «шахматкою» тощо. За таких умов неможливо нормально планувати бізнес. Якщо людство поборе пандемію, стане набагато легше не тільки кожному з нас, але й кіногалузі загалом.

А ще треба прагнути, щоб Дні українського кіно, які відбуваються частково за підтримки Держкіно в різних країнах, ставали важливою подією не лише для нашої діаспори, але й для місцевих кіноманів. Рівень українських кінопроєктів уже цілком це дозволяє. Наприклад, на грудневі покази в Парижі квитки купували і французи. Це гарний знак".

Маріанна Новікова, членкиня Ради з державної підтримки кінематографії:

"Як і будь-який рік, цей мав свої перемоги, втрати, сподівання та розчарування і, звісно, тривав у стані постковідного синдрому, коли вже не лихоманить, але ще потрібно пройти реабілітацію.

Досягнення цього року можна буде оцінити в більш далекій перспективі. Як і продуктивні зміни, які ми маємо сьогодні, – це результат роботи всієї індустрії не лише в цьому, але й у попередні роки. Із важливих досягнень – робота колег у напрямку міжнародного співробітництва, підтримка ініціатив щодо представлення української кіноіндустрії за кордоном, розробка змін до закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні» у частині отримання іноземними виробниками кешрибейтів, створення нових форм підтримки, збільшення фінансування на підтримку кінематографії у держбюджеті на наступний рік, отримання українськими проєктами підтримки у фонді Eurimage, підписання оновленої редакції Європейської конвенції про спільне кіновиробництво.

Мої очікування від 2022-го: збереження сталого розвитку кіноіндустрії, зростання зацікавленості та довіри міжнародних партнерів до України, збільшення кількості копродукційних проєктів за участі українських виробників. А також отримання якісного результату тих рішень, що були прийняті, та успішна реалізація підтриманих цього року українських фільмів".

Поліна Толмачова, членкиня Ради з державної підтримки кінематографії:

"2021-й був роком перезавантаження після  того, як багато процесів призупинилося після пандемії. То був рік непростий для кіно взагалі, рік пошуку нових форм дистриб’юції, нових тем, нових форм роботи з глядацькою аудиторією. 2021 рік був роком фестивальної присутності, і це я вважаю реальним досягненням! Берлін, Венеція… Це дуже круто. Ще 2021-й був роком реформ та переосмислення того, чим є кінематограф.

Серед питань, які треба більш ретельно пропрацювати, – відповідальність за витрачені на кіно бюджетні кошти, більше уваги варто приділяти якості продукту, пошуку яскравих творчих рішень.

У 2022-му чекатиму на бокс-офіси українських фільмів, з одного боку, та яскраві авторські фільми – з іншого. Це й очікування, і мрії, і цілі".

Микола Чиханцов, член Ради з державної підтримки кінематографії:

"На мою думку, 2021 рік був досить вдалим для українського  кіно  через  призму  продуктивності на майбутнє. На сьогодні існує декілька проблемних питань надання державної підтримки кінематографії,  цього  року  розпочато процедуру їх нівелювання. Зокрема, суттєвим недоліком Закону  України  «Про  державну  підтримку кінематографії в Україні» та «Порядку подання заяв та отримання висновків про проходження фільмом культурного тесту» є неможливість виконати умови зазначених нормативно-правових актів іноземними суб’єктами в частині проходження культурного тесту. Так, названий закон та порядок створювалися з метою підтримки саме українських суб’єктів кінематографії. Пізніше зазначені акти доповнили можливістю отримання підтримки іноземними кіновиробниками (якщо до роботи за- лучені українські спеціалісти), але норми імплементували не повністю, що призвело до певних колізій. У 2021 році до профільного комітету Верховної Ради подано проєкт змін до цих законодавчих актів, який покликаний усунути такі перепони та вирішити існуючі колізії.

Поліпшення нормативного врегулювання діяльності кінематографії має торкнутися й Ради з державної підтримки кінематографії. На сьогодні члени Ради вимушені формувати так звані Картки оцінки, що є фактичним дублюванням діяльності експертних комісій.

Окрім цього, 2021 рік став знаменним у частині управління державними кіностудіями. Кабінет Міністрів України передав, а Марина Кудерчук, як голова Держкіно, сміливо прийняла на себе обов’язок щодо управління державними кіностудіями та кінопідприємствами замість Міністерства культури та інформаційної політики. Такий рішучий крок дозволить Мінкультури зосередитися на стратегічному розвитку культури загалом, а Держкіно, зі свого боку, зможе впровадити та реалізувати плани розвитку як державних підприємств кіноіндустрії, так і всієї кіногалузі".

Анатолій Матешко, член Ради з державної підтримки кінематографії:

"Рік був непростим, але індустрія продовжувала працювати: проводилися конкурсні відбори, кінопроєкти презентували на кінофестивалях. І рік не минув без хорошого кіно.

Для мене 2021 рік найбільше запам’ятався двома прем’єрами: «Я працюю на цвинтарі» режисера-дебютанта Олексія Тараненка, буду чекати від нього нових робіт; і «Носоріг» Олега Сенцова, який дивовижно передав атмосферу 90-х років минулого століття. В обох випадках я побачив сучасне українське кіно, яке торкається екзистенціальних проблем і створює яскравих персонажів.

Наразі українське кіно в пошуку головної теми, яка має вибухнути щонайменше у європейському просторі та сформувати свій почерк і актуальний стиль. Сподіваюсь, наступного року з’являться фільми, які привернуть увагу широкої глядацької аудиторії – не лише в Україні, а й на міжнародному рівні".

Олександр Недбаєв, член Ради з державної підтримки кінематографії:

"Цей рік був, безумовно, складним для нас усіх. Але попри Covid-обмеження індустрія працює, ми провели конкурси й підтримали сильні проєкти. Щотижня ми приймаємо вже готові фільми, серед яких стає дедалі більше сильних стрічок, що гідно представлятимуть Україну на міжнародних фестивалях і в кінотеатрах України.

Завдяки впровадженню проміжної фінансової експертизи в рамках конкурсу критерії відбору проєктів стають прозорішими й дедалі більш суворими щодо відповідності заявлених бюджетів сценаріям. Майже на кожному засіданні ради ми наголошуємо, що йдеться про державні кошти, тому лише дбале їх використання може бути підтримано.

Завдяки блискучій роботі Комітету з питань гуманітарної та інформаційної  політики  та  особливо  підкомітету  у  сфері  кінематографу  та реклами разом із Держкіно та МКІП на наступний  рік  виділено  1,650 млрд грн на програму з державної підтримки кінематографії. Це є історичним рекордом для незалежної України! На моє переконання, це допоможе нам наступного року підтримати набагато більше яскравих проєктів, талановитих режисерів, відкрити ще більше молодих імен, а також залучити іноземних виробників через систему рибейтів. Усе це дасть можливість Україні дедалі впевненіше заявляти про себе на міжнародній культурній арені".

Олексій Тритенко, член Ради з державної підтримки кінематографії:

"2021-й був роком надзвичайно непростим. Багато викликів. Продовжився перманентний двобій з коронавірусом. Звісно, це вносило певні корективи й у нашу роботу. А водночас виявило й проблемні зони. Бо для одних кінематографістів це стало поясненням, чому вони вчасно не закінчили свої проєкти, а іншим по-справжньому завадило зняти якісь дуже важливі сцени. Ось у цьому ми й намагалися розібратися весь 2021 рік.

Найбільшим досягненням вважаю те, що ми з колегами по Раді спромоглися нарешті трохи структурувати весь кіноринок, що приходить за державним фінансуванням. Люди зрозуміли, що відтепер усе важливо: і матеріал, який подається на пітчинг, і, власне, сама презентація, і як складено кошторис. Бо і експерти, і члени Ради доволі прискіпливо до цього придивляються.

До того ж у 2021 році ми побачили багато чудових стрічок, які мають вийти в прокат або вже розпочали успiшну фестивальну історію.

Сподіваюсь, у новому році нарешті запрацює єдиний електронний квиток, що за ініціативи Держкіно ми із задоволенням підтримали. Це структурує ринок кінотеатрів. Ну, і маю надію на ще більшу кількість і якість кінокартин, які вже отримали часткове фінансування або будуть подаватися на майбутніх пітчингах. Все буде кіно!"

Читайте також:

Інтерв'ю

«Авторам доведеться боротися за глядача, а кінотеатрам – за контент»: Анна Мачух про ситуацію в кіно та його майбутнє

Пандемія продовжує корегувати плани креативних індустрій України. Утім, деякі з організацій кіногалузі змогли адаптуватися до нових реалій та провадити нові тренди на локалізацію культури. про те, що було зроблено та чого чекати наступного року в кіно, VGL cinema розповіла виконавча директорка Української кіноакадемії та генеральна директорка Одеського Міжнародного Кінофестивалю Анна Мачух.

28.12.2021
об 12:27

Інтерв'ю

Катерина Удут: «Ми прагнемо, щоб представники індустрії були на одній хвилі»

Проведення Одинадцятого Міжнародного медіафоруму KYIV MEDIA WEEK, організація конкурсу соціально вагомого контенту PITCH UA та створення однойменної безкоштовної освітньої платформи, залученість до міжнародних проєктів щодо копродукційних ініціатив за напрямками Україна–Канада та Україна–Італія – ось лише кілька ініціатив MRM, що однозначно вплинули на формування ландшафту медіабізнесу України 2021 року. Про них та про плани компанії на прийдешній рік ми поговорили з директоркою MRM Катериною Удут.

28.12.2021
об 16:26