Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

На абордаж! Як Star Media перетворила боротьбу з піратством на прибутковий бізнес

12.12.2019
об 11:28

Міжнародна кінокомпанія Star Media відома випуском повнометражних фільмів і серіалів, а також наявністю й просуванням PayTV каналів, серед яких Star Cinema, Star Family і Bolt (у партнерстві). Ідея запуску таких каналів народилася в компанії з огляду на прагнення якомога ефективніше монетизувати наявний контент, проте спершу цьому дуже заважало піратство. Зіткнувшись з проблемою й усвідомивши її масштаби, у Star Media прийняли рішення боротися з тими, хто поширює нелегальний контент. На сьогодні компанія досягла в цьому напрямку значних успіхів: вона не лише захищає від піратів власний контент, але й надає такі послуги іншим учасникам ринку. Про те, які способи використовує Star Media в цьому процесі, чому він важливий для монетизації контенту й що потрібно, щоб остаточно перемогти піратство в Україні, VGL Cinema детально розповів генеральний продюсер PayTV каналів Star Media Олексій Шульдешов.

- Розкажіть, з чого розпочалася боротьба Star Media з піратством? Що стало тригером для цього?
- Коли ми почали розміщувати наш контент на YouTube, то побачили, що піратство нам відверто заважає. Ми зіткнулися із ситуацією, коли людям звичніше споживати відеопродукт на піратських майданчиках, а не на легальному YouTube, і особливо це стосувалося довгих форматів. Тож ми стали працювати в напрямку виправлення цієї ситуації.
Також ми помітили, що задовго до прем'єри наших продуктів на телебаченні їхні анонси з'являються на піратських майданчиках, готується сторінка для майбутнього розміщення контенту, телетрансляції якого ще не було. Це вказувало на те, що контент популярний і ми зазнаємо збитків ще до прем'єри на ТБ.
Спочатку ми діяли в режимі повідомлень, а піратам пропонувалося замінити нелегальний потік на такий самий, але з нашого YouTube-плеєра. Потрібно зауважити, багато хто на це погоджувався.

- Тобто спочатку ви намагалися взаємодіяти з піратами?
- Так, але в певний момент вирішили відмовитися, оскільки почалися репутаційні втрати. Наш контент лежав поряд з піратським, майданчики поширювали «екранки» або користувалися нелегальними плеєрами. Словом, ми закрили питання ембедування раз і назавжди, а з піратами стали розмовляти жорсткіше.
Підходи були різними: це і тонни листів, і дія через хостинг-провайдерів. У деяких випадках виходило прибирати свій контент самостійно, використовуючи інструменти майданчиків. Іноді доводилося постійно нагадувати про себе і не відступати, як це було з Moonwalk. Сьогодні цей майданчик закритий, але ще в 2015-му він був змушений повністю відмовитися від розміщення наших фільмів і серіалів. Формулювання було таким: «Ми не розміщуємо контент, що має стосунок до Star Mediа».
Сьогодні наше головне завдання полягає в тому, щоб в пошуку випадали легальні сервіси, наприклад YouTube, Megogo, Oll.TV та ін., причому не лише на першій, але й на наступних сторінках.

- Виходить, на українському ринку Star Media стала одним з піонерів боротьби з піратами? Адже інші медіагрупи послідовно зайнялися цим значно пізніше.
- Наш відділ був створений у 2013 році, тобто Star Media давно займається боротьбою з піратством. Серед авторів першого листа, спрямованого на припинення поширення нелегального контенту, був, зокрема, і я. Тоді це робилося вслід за ефіром: на ТБ виходив серіал, ми відразу бачили пік відвідувань і пік переглядів, розуміли, спрацювала «антипіратка» чи ні. Щоб отримати прибуток в легальних сервісах, треба «рубати» все навкруги.
Боротьба з піратством – боротьба не на одній території. Неможливо ефективно боротися тільки в одній країні, треба займатися цим по всьому світу – на територіях хостингу ресурсів і проживання самих піратів. У різних країнах законодавство регулює цю сферу по-різному, тому, не розібравшись, за кордоном відразу переходити в юридичну або досудову площину складно.

- Ви говорите про VOD-контент?
- Так, саме про нього. У випадку зі стримами або потоковими трансляціями діють зовсім інші методи. Спершу треба оцінити збиток. Якщо говорити про канал/потік, то цей збиток можна оцінити як досить великий, тому справа відразу спрямовується в юридичне виробництво. А ось у випадку з VOD завданий збиток оцінюється за кожним з найменувань, розміщених у піратів, його треба додатково скалькулювати й довести.
Досвід Star Media з поширенням нелегального контенту продемонстрував, що найкращий результат дають два методи – машинний і людський. Суть машинного в тому, що софт знаходить піратський контент і на відповідну адресу автоматично спрямовується лист-претензія. Машина працює як з пошуковими системами, так і зі списком підозрілих сайтів.

- Для цього використовуються спеціальні програми?
- Так. У нас великий досвід у цьому напрямку, аж до написання власного софта.

- А на якому етапі підключається людина?
- Якщо сайти-порушники не реагують на листи. Тоді фахівець починає шукати інші способи зв'язатися з власником або адміністрацією ресурсу. Слід зауважити, що метод із залученням людини працює краще: по-перше, у живого фахівця більше досвіду, а по-друге, людський розум гнучкіший.
Що стосується зворотного зв'язку, то він є, але, на жаль, украй низької якості. Коли ми почали відмовляти в ембедуванні, нам стали приходити листи від різних людей – як російськомовних, так і тих, хто взагалі не розуміє ні російської, ні української. Переважно це були скарги, благання й загрози. На жаль, щоб зайнятися цим так званим бізнесом, великі витрати на старті не потрібні. Тому піратів так багато.

- Іншими словами, боротьба з нелегальним поширенням контенту – робота для скрупульозних і терплячих людей?
- Абсолютно правильно. Але вона дає свій результат.

- Скільки людей у компанії займаються цією роботою? Обходитеся власними силами чи є аутсорс?
- Аутсорсинг теж є. У компанії все пов'язано на інтернет-департаменті, який займається майданчиком YouTube. У середньому колектив складається з 12 осіб.
Співпрацюючи з Google, ми значно примножили наш досвід, що дозволило ефективніше розвивати майданчик і монетизувати контент. Ці знання й навички допомогли нам почати робити послуги з агрегації на YouTube нашим партнерам. Таким чином з'явився пул замовників, яким ми допомагаємо і заробляти на їхньому контенті, і боротися з піратством.

- Ви якось сказали, що на грудень 2018 року ефективність департаменту становила 94,5%, тобто 94,5 % піратських посилань зачищається. Ця тенденція зберігається?
- Ми працюємо на утримання цієї статистики. Вона може змінюватися сезонно або навіть залежно від часу доби – це природний процес, але ми намагаємося її зберегти. Для нас дуже важлива ефективність, щоб кошти, які недоотримали пірати, дійшли до правовласника через легальні майданчики. Так ми допомагаємо не лише собі, але й компаніям, що купують у нас контент.

- Що може радикально змінити ситуацію з піратством в Україні?
- Пірати втратять інтерес до бізнесу лише в одному випадку: якщо зникне попит. Доти, поки в користувача буде бажання дивитися що-небудь безкоштовно, піратство існуватиме.