Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Docudays UA 2020 представить 70 документальних стрічок та запросить на суп у компанії режисерів

17.04.2020
об 19:26

Сімнадцятий міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA цього року відбудеться он-лайн. З 24 квітня по 3 травня всі охочі зможуть дивитися та обговорювати нове кіно в мережі, а більшість стрічок будуть доступні на платформі DOCU/SPACE  до 10 травня. Про особливості формату та зміст фестивалю  VGLcinema дізнався з перших вуст, від організаторок та керівниць  Docudays UA Вікторії Лещенко, Дар’ї Бассель, Ксенії Шиманської та Світлани Смаль.

Дар'я Бассель
Ксенія Шиманська
Вікторія Лещенко
Світлана Смаль

- У зв’язку з карантином багато заходів, фестивалів та нагороджень будуть проводитися в онлайн-форматі. Скажіть, будь ласка, чи вплинуло «переміщення в мережу» на структуру вашого фестивалю: склад учасників, журі, умови подачі-приймання робіт тощо?

Вікторія Лещенко, програмна директорка Docudays UA:

«Ми скасували відкриття офлайнового фестивалю за тиждень. Тоді в нас були повністю готові як кінопрограма, так і  програма правозахисних заходів та подій ДОКУ/КЛАСУ (DOCU/КЛАС – це низка відкритих дискусій, воркшопів та лекцій, до яких залучаються гості фестивалю, фахівці та фахівчині в індустрії документального кіно). Коли вирішили переносити фестиваль в он-лайн, метою команди фестивалю стало врятувати якомога більше подій, але водночас адаптувати їх до інтернету.

Зрештою, вдалося передомовитися з правовласниками та режисерами. Із запланованих початково 80 фільмів у он-лайні ви зможете побачити 70. Більшість фільмів будуть безкоштовно доступні на платформі DOCU/SPACE з 24 квітня по 10 травня . Єдина умова – реєстрація на платформі. Обговорення з режисерами переміститься в онлайн-стрими на docudays.ua. Щодня о 13:00 з 25 квітня по 3 травня наші глядачі обідатимуть у компанії фестивальних модераторів та режисерів. Ми так і назвали цей стрим – «Суп з режисерами».

Теми розмов – довкола фільмів та всіх прекрасних і одвічних питань, які зараз хвилюють у самоізоляції. О 20:30 ми запланували tête-à-tête. Це стрими розмов кінокритиків та режисерів. Саме тут можна почути учасників національного конкурсу DOCU/УКРАЇНА. Також щодня – стрим з традиційної секції DOCU/КЛАС, де й розмови з режисерами, і професійні дискусії та панелі. Останні довелося значно модифікувати, зважаючи на карантинні виклики перед кіноіндустрією. На завершення дня – онлайн-стрим нової серії 10-годинного документального серіалу Клер Сімон «Село». Власне, якщо ви хочете більше дізнатися, як ми робили фестиваль он-лайн, дуже раджу його подивитися! Ну, і на завершення дня з 23:00 трохи фану в інтерактивних діджей-сетах від Хвильового».  

Дар’я Бассель, директорка індустрійної платформи DOCU/ПРО, програмерка Docudays UA:

«Ми перенесли основні події індустрійної платформи DOCU/PRO в он-лайн. Так, власники індустрійних акредитацій відвідають вебінари про пошуки фінансування у Європі та США, подивляться пітчинг українських документальних проєктів Ukrainian Doc Preview та матимуть змогу записатися на індивідуальні онлайн-консультації від провідних представників індустрії: у списку представники Канн, IDFA, Hot Docs та інші».

Ксенія Шиманська, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз»:

«Нам довелось суттєво зменшити кількість правозахисних заходів, майже до половини. Зокрема, ми зовсім відмовилися від паралельних заходів – виставки, презентаційні куточки; решту скоротили за тривалістю, об’єднали, обмежили кількість спікерів і адаптували до он- лайну формат проведення. Цьогорічна цікавинка – інтерактив:  ми презентуємо кілька інтерактивних платформ, завдяки яким можна навчатися без дискримінації і підготуватися до ЗНО. Нашими родзинками також будуть ілюстрації від популярного інтернет-мему Гуся. А також вперше буде презентовано комікс «Я тобі не кицька».

Крім того, усі 18 наших подій перекладатимуться на жестову мову. Ми робимо все можливе, щоб усі наші події були доступними. І буде взаємодія з нашими гостями по той бік екранів – жодне питання і коментар ми намагатимемося не залишити без відповіді. До того ж ми будемо розігрувати призи серед наших глядачів, тому слідкуйте за анонсами!

А ще обіцяємо викласти всі записи наших заходів у вільний доступ після завершення Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Це, безперечно, безцінний досвід. І наш фестиваль – перший український кінофестиваль, який відбудеться он-лайн. Буде цікаво!».

- Яким  буде формат проведення? Як буде організовано процес відбору й оголошення переможців? І як за процесом нагородження зможуть спостерігати глядачі?

Вікторія Лещенко, програмна директорка Docudays UA:

«Фестиваль буде максимально відкритий та інтерактивний. Робота фестивального журі перенесена в он-лайн. Вони все подивляться, обговорять та надішлють нам результати. Ми ж оголосимо переможців на стримі церемонії нагородження 2 травня. Він так само буде доступний на сайті docudays.ua. Наші глядачі зможуть усе побачити на власні очі. Щодо інтерактивності фестивалю, є ще така інновація: на кожній сторінці фільму на DOCU/SPACE глядачі зможуть записати відеозапитання режисеру/-ці та отримати від нього/неї відеовідповідь (у vialog-чаті, розробленому естонськими колегами)».

Дар’я Бассель, директорка індустрійної платформи DOCU/ПРО, програмерка Docudays UA:

«Індустрійні події відбудуться в закритому режимі. Доступ до подій буде тільки у власників індустрійних акредитацій. Втім, у програмі DOCU/КЛАСУ ми готуємо декілька дискусій на професійні теми, які будуть у вільному доступі (лайв-стрими в нас на сайті, фейсбуці та ютубі). Серед тем: майбутнє фестивалів в умовах карантину (досвід фестивалів, які пройшли цей шлях, та очікування тих, які тільки готуються); нові виклики для інституцій, які створюють культурну політику України (як вони збираються переосмислювати свої програми та плани); дистриб’юція документального кіно за умов перебудови традиційних схем (думки режисерів, дистриб’юторів, представників кінотеатрів та VOD-платформ)».

Ксенія Шиманська, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз»:

«Правозахисні заходи Rights Now! можна відвідувати вільно. Вони транслюватимуться з 25 квітня по 03 травня із 14:30 та 18:30. Протягом години на нашому сайті docudays.ua ми виходитимемо у ефір із нашої студії, яка задекорована в стилі «Тін Спіріт». У ній працюватимуть наші модератор(к)и – фахові журналіст(к)и. Більшість спікерів та спікерок долучатимуться дистанційно з Києва та інших куточків нашої країни, а деякі – з-за кордону.

Що ж стосується «Живої бібліотеки», там кожен і кожна може перевірити на правдивість власні упередження. Ви зможете поспілкуватися з «книжками»-людьми, які готові поділитися своєю історією, яка може бути незвичною для інших. У заході можна взяти участь лише за умов попередньої реєстрації. Ця подія триватиме в період з 27 квітня по 2 травня з 15.00 до 18.00.

На правозахисних онлайн-подіях ми розповімо зрозумілою мовою про права дітей, також поговоримо про те, як протистояти кібербулінгу, сімейному насиллю, займатися підлітковим активізмом і що ВІЛ-позитивний статус – не вирок. А ще поговоримо про те, яким є дитинство в окупованому Криму, що дітям не місце на війні, їм потрібен шериф, про відновне правосуддя, про справу Каті Гандзюк і про те, як діти можуть заробляти власні гроші й кому потрібна сексуальна освіта (ми наполягаємо на тому, що і дітям, і дорослим)».

- Чи змінилися цілі й завдання фестивалю зі зміною формату заходу – переходом у мережу? Чи будете  ви коректувати тепер майбутню стратегію фестивалю з урахуванням  несподіваного нового досвіду, який усі ми здобуваємо?

Вікторія Лещенко, програмна директорка Docudays UA:

«Досвід, який ми зараз отримуємо, новий, але він не є несподіваним. У нас є візія: творити суспільство вільних людей. І прекрасна місія: «Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно з усього світу про права людини. Формуємо активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримуємо розвиток української кіноіндустрії».

Наша стратегія відштовхується від них. І логічним є рішення зробити безкоштовний онлайн-фестиваль. Це був єдиний спосіб за карантинних умов створити можливість дивитися кіно всім українцям. Я не бачу коректив нашої стратегії, натомість бачу її пряму активацію. Та й наша платформа DOCU/SPACE існувала вже давно. Просто не вистачало часу та ресурсу приділити їй більше уваги. А наразі все склалося. Буде цікаво». 

Світлана Смаль, виконавча директорка  ГО «Докудейз»:

«Ситуація, у якій ми опинилися в умовах пандемії та карантину, – це великий виклик як для фестивалю, так і для організації в цілому. Перевірка на міцність і сталість. Невідомо, як зміниться світ через півроку, через  рік і далі. І ми хочемо бути готовими до змін, зокрема, оволодіти новими сучасними технологіями, набути нові компетенції й розвинути новий напрям – онлайн-кінофестиваль. Щоб у майбутньому бути готовими до подібних викликів і легко масштабувати нові формати на наш Мандрівний фестиваль, у мережу Доку/Клубів, яких в Україні вже понад 270, та в інші проєкти ГО «Докудейз». Та як би не змінився світ, якими б технологіями ми не користувалися, наша місія залишається незмінною: створювати можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно про права людини, формувати в суспільстві активну громадянську позицію й повагу до людської гідності та підтримувати розвиток української кіноіндустрії». 

Ксенія Шиманська, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз»:

«Правозахисні заходи фестивалю, як і завжди, спрямовані на правопросвітництво. Ми маємо надію, що експерименти з форматами лише розширять нашу аудиторію. Завдяки чому про права людини стане цікаво й просто розмовляти. І такі розмови матимуть практичну користь. Ми знатимемо свої права та як їх можна захистити».