Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

«Авторам доведеться боротися за глядача, а кінотеатрам – за контент»: Анна Мачух про ситуацію в кіно та його майбутнє

28.12.2021
об 12:27

Пандемія продовжує корегувати плани креативних індустрій України. Утім, деякі з організацій кіногалузі змогли адаптуватися до нових реалій та провадити нові тренди на локалізацію культури. Про те, що було зроблено та чого чекати наступного року в кіно, VGL cinema розповіла виконавча директорка Української кіноакадемії та генеральна директорка Одеського міжнародного кінофестивалю Анна Мачух.

– Однією з головних інтриг цього року в кіно було проведення П’ятої Національної кінопремії «Золота Дзиґа», яка у 2020-му відбувалась онлайн. Як ви приймали рішення про повернення до офлайну?

– Онлайн-формат, у якому відбулося вручення Кінопремії у 2020 році, був вимушеним кроком. Тоді ніхто не міг з упевненістю сказати, як розвиватимуться події у зв’язку з пандемією. Тож ми влаштували ціле шоу, аби також долучити глядачів до цього яскравого моменту у світі українського кіно. Попри успішність трансляції та високі показники її відвідуваності, П’яту Кінопремію «Золота Дзиґа» ми вирішили провести в традиційному форматі. По-перше, це була ювілейна церемонія, по-друге, ми врахували всі карантинні обмеження, а по-третє – усі ми дійсно дуже скучили за особистими зустрічами й потребували колективного досвіду поза комп’ютерами та гаджетами.

Ми вирішили провести церемонію в червні, трохи пізніше, ніж зазвичай. Відповідно й вимоги щодо демонстрації фільмів-претендентів були змінені. Таким чином, завдяки підтримці Державного агентства України з питань кіно, ми змогли зберегти урочистість церемонії нагородження та створити необхідний для спільноти нетворкінг.

– У 2022 році не вручатиметься «Премія глядацьких симпатій». Звідки виникло таке рішення та на які ще зміни чекати?

– Рішення було пов’язане з тим, що карантинні обмеження поставили фільми в нерівні умови. Через це неможливо об’єктивно визначити лідерів прокату, що ускладнює процедуру онлайн-голосування серед глядачів. Ця зміна діятиме, доки в країні не поновиться повноцінна й систематична робота кінотеатрів.

Звісно, Шоста Національна кінопремія «Золота Дзиґа» матиме свої унікальні відмінності. Та поки ще зарано розкривати всі секрети.

– Враховуючи ситуацію з функціонуванням кінотеатрів, як ви вважаєте, яка їхня подальша доля?

– Довкола кінотеатрів уже декілька років поспіль ходять чутки про те, що їхня ера закінчується. Ці розмови почалися ще до пандемії, з роз- витком та масштабуванням стримінгових сервісів. Люди продовжать ходити до кінотеатрів, а автори – знімати фільми для великого екрана. Але досвід кіноперегляду однозначно буде видозмінюватися в бік онлайну. Тому я думаю, що скоро в кінотеатрах будуть затребуваними три основних види контенту: блокбастери з вражаючими спецефектами й картинкою, авторське кіно високого рівня та комедії, як спосіб відпочинку. Кінотеатрам доведеться боротися за свого глядача, і не лише контентом, а й технічною спроможністю. Крім того, пандемія змусила кінотеатри ставати гнучкішими, шукати нові шляхи до аудиторії. Це також вплине в майбутньому на формат, у якому існуватиме велике кіно. Диджиталізація кіногалузі неминуча, утім упевнена, вона відбуватиметься не замість, а паралельно з традиційною формою перегляду кіно.

– Українська кіноакадемія також активно продовжує диджиталізуватись. Які онлайн-івенти ви встигли провести?

– Від початку року ми продовжували працювати над онлайн-проєктами Української кіноакадемії, проводили вебінари та дискусії з кінодіячами. Напередодні вручення П’ятої Національної кінопремії «Золота Дзиґа» в межах промокампанії ми влаштували серії прямих ефірів з номінантами на нагороди. Таким чином, українські глядачі мали змогу познайомитися з авторами національних стрічок ближче.

Також ми організували вже два «Сценарних пітчинги», які було започатковано Українською кіноакадемією та онлайн-платформою DzygaMDB за ініціативи сценариста Сергія Касторних. А зараз триває прийом заявок на участь у третьому «Сценарному пітчингу». До речі, після перший двох конкурсів на DzygaMDB було сформовано постійно діючу бібліотеку сценаріїв, яку можна переглянути, зареєструвавшись на ресурсі.   Там   ви   знайдете багато корисної інформації та контактів, база яких збільшується в геометричній прогресії.

– Серед офлайн-заходів, організатором яких була Кіноакадемія, є також дводенний форум «Дубль». Як виникла ідея його проведення та які результати він показав?

– Форум #Дубль1 ми проводили спільно з Асоціацією рекламних продакшенів України. Ідея його створення виникла дуже природно. Це був запит на нетворкінг від української спільноти аудіовізуального сектору. Довгий час ринки реклами, кіно та серіального виробництва були розрізненими, сьогодні ситуація змінюється, а заходу, який би міг об’єднати представників всієї індустрії та винести на обговорення спільні проблеми, бракувало. До організації заходу також доєдналася Асоціація кастинг-директорів України, адже із зростанням індустрії невирішені питання, зокрема об’єднання функцій кастинг-директора та агента-актора в одній особі, стали все гострішими. Заходи на кшталт форуму «Дубль» покликані об’єднати індустрію, надати її представникам можливість взаємообміну досвідом, навичками, власними кейсами. Маю надію, що їх проведення стане доброю традицією.

–Розкажіть про світовий успіх українських фільмів.

–Попри турбулентну ситуацію у фестивальному світі, українське кіно цьогоріч продовжувало свій тріумфальний шлях на міжнародній арені. Наприклад, на «Берлінале» відбулася світова прем’єра драми Катерини Горностай «Стоп-Земля», яка здобула головну нагороду секції Generation 14plus. Крім того, фільм виграв три нагороди 12-го Одеського міжнародного кінофестивалю, зокрема Ґран-прі. Згодом у Каннах показали два фільми, до створення яких дотична Україна. У підсумку фільм Сергія Лозниці отримав відзнаку на Каннському кінофестивалі – спеціальний приз журі премії «Золоте око», а стрічка Елі Граппа «Ольга» здобула приз за найкращий сценарій. На Венеціанському кінофестивалі в основному конкурсі змагалася драма Валентина Васяновича «Відблиск», яка, до речі, є першим суто українським фільмом, що потрапив до головної програми фестивалю. У програмі «Горизонти» показали стрічки «Носоріг» Олега Сенцова та «Цензорка» Петера Керекеша. Також українські фільми були представлені на Варшавському кінофестивалі, на Стокгольмському, де «Носоріг» виграв дві нагороди, та на кінофестивалі в Ірландії, який приніс нагороду документальному фільму Аліни Горлової «Цей дощ ніколи не скінчиться». Як бачимо, українське кіно продовжує впевнено заявляти про себе на міжнародному ринку.

– Чи вплинуло продовження пандемічних обмежень на національний прокат?

– Звісно, український кінопрокат дуже постраждав за роки пандемії. Якщо раніше могло вийти понад 40 фільмів на рік, то зараз ця кількість ледь сягає 20 стрічок. Зокрема, у 2021 році в прокат вийшло 17 українських фільмів та кінокартин, створених у копродукції з Україною.

– Коли та як може змінитися ця ситуація?

– Виробництво багатьох фільмів було призупинене, зйомки заморожувалися, прем’єри відкладалися. Гадаю, найближчим часом на нас чекає низка стрічок, які будуть виходити одна за одною. Авторам доведеться боротися за глядача, а кінотеатрам — за контент.

– Чого чекати від ваших проєктів у 2022 році?

– Важко сказати зі стовідсотковою упевненістю, що на нас чекатиме завтра, а тим паче – за пів року. Але ми всією командою сподіваємося влаштувати красиву, гідну та святкову церемонію вручення Шостої Кінопремії «Золота Дзиґа» в традиційному форматі. Що стосується Одеського міжнародного кінофестивалю, на вас зовсім скоро чекають дуже круті новини, тому раджу слідкувати за соціальними мережами та сайтом ОМКФ, який у 2022 році знову фокусуватиметься на національному кіно та продовжуватиме його активну підтримку. Тож, запрошуємо всіх долучитися до наймасштабнішої кіноподії літа з 23 до 30 липня.

Крім того, на початку прийдешнього року ми плануємо провести Зимовий Кіноринок для представників дистриб’юторських компаній та кінотеатрів,  а також кіностудій та інших компаній, що надають послуги в галузі кіноіндустрії. Але його проведення наразі залежить від загальної епідеміологічної ситуації в країні.

Безумовно, з боку Української кіноакадемії ми продовжимо влаштовувати освітні вебінари й дискусії, про які обов’язково інформуватимемо на наших ресурсах. Тому раджу підписатися на наш Telegram-канал, де оперативно та цікаво висвітлюються всі новини української кіноіндустрії.

 

Читайте також:

Новини

Відбулося вручення Державної премії України Олександра Довженка

Державне агенство України з питань кіно вручили Державну премію України імені Олександра Довженка та державні нагороди і відзнаки, які присвоїли кінематографістам до Дня українського кіно.

24.12.2021
об 17:31

Новини

Яким видався 2021 рік для кіноіндустрії України: новий випуск журналу VGL СINEMA

Напередодні Нового року VGL СINEMA підбив підсумки року минулого й підготував для своїх читачів багато пізнавальної, розважальної та корисної кіноінформації. Про те, що за рік змінилося у кіногалузі України, над чим сьогодні працюють режисери та чим надихаються актори, як пройшли ключові кіноподії та багато іншого.

27.12.2021
об 12:20