Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

«Живу наперекір всьому»: Заборонений Юрій Іллєнко

09.05.2021
об 19:09
Автор: Daniela Gilmore

Для нього завжди була важлива тема становлення незалежності, чи то державної, чи то особистої. І у боротьбі за свої права, за можливість говорити те, що він хотів і як того бажав, завжди стикався із проблемами з владою та постійними заборонами. 85 років тому народився справжній класик українського поетичного кіно Юрій Іллєнко, який постійно прагнув творити, написав більше сорока сценарії, однак реалізувати йому вдалось всього сім. Дитинство на фоні воєнних дій, постійні виснажливі переїзди, втрата молодшого брата та життя у бараках свого рідного міста – доля ніколи не балувала митця своєю прихильністю, проте нагородила видатним талантом і міцним характером, щоб пережити усі незгоди та перешкоди від заборони дебютної режисерської роботи на 22 роки до принаймні 50 випадків зупинки виробництва та першого інфаркту чи то від постійних переживань за своє творіння, чи то від приголомшливої несправедливості суходумних можновладців. Однак дивує не лише його життя та вражаючі відео-історії, а той й факт, що для досить великої кількості аудиторії Юлій Іллєнко залишився практично невідомим після такої кількості заборон. Тому саме його день народження можна вважати доволі гарним приводом або ж познайомитись з творчим стилем легенди, або ж пригадати чому він став настільки знаковою постаттю як для кінематографістів, так і для звичайних глядачів.

 

«Вечір на Івана Купала»

 

Як пишуть безліч джерел, дирекція Венеційського фестивалю особисто хотіла запросити режисера для участь у фестивалі, щоб нагородити його головною нагородою за чудову стрічку «Вечір на Івана Купала», головною проблемою у якій постала класова нерівність та вічне кохання. У центрі сюжету бідний селянин Петро, який закохується у доньку свого хазяїна, що категорично проти такого союзу. Тому парубок від горя відправляється у шинок, де зустрічає чоловіка, якого називають дияволом у людській подобі, та вирішує заключити досить сумнівний договір.

 

«Білий птах з чорною ознакою»

 

Як би радянська влада не боялась викриття певних подій зі справжньої історії, українські творці завжди знаходили у собі відвагу вкотре заговорити про них. Голод 30-х років та Друга світова війна призвели до чималої кількості смертей та зубожіння тих, хто вижив. Тому Іллєнко наважився розповісти у своєму фільмі про сім’ю, у якій батько вирішує продати власних синів, яких об’єднує тепер не лише неминуча доля батрака, але й кохання до доньки священика. Проте їх розділило не усюдисуще почуття, а початок війни, яка не знала своїх меж та жалості.

 

«Наперекір усьому»

 

Протягом дворічної еміграції режисера у Югославії йому вдалось створити історичний фільм, події у якому розгортаються у 1784 році навколо визвольної війни чорногорців проти Османської імперії. Однак головний герой стрічки родом зовсім з іншої імперії, тому повернувшись додому вимушений продавати майно церкви, щоб врятувати свою країну від голоду, що робить його ворогом місцевого синоду. Тому чоловік знову повинен діяти і очолює визвольну боротьбу.

 

«Мріяти і жити»

 

Одна з найбільш вистражданих картин митця, виробництво якої зупиняли близько 42 разів як у підготовчий період, так і під час самих зйомок, все ж таки побачила світ у 1975 році. Хоча після інфаркту режисера та безупинної епопеї із заборон та неприступних інстанцій, деякі можновладці вважали, що з українським поетичним кіно нарешті можна попрощатись. Сама ж стрічка з першого погляду може здатись досить безневинною, бо не розповідала про якісь визначні події чи вражаючі трагедії. Однак вона показала звичайну акторку, яка у якийсь період своєї кар’єри починає задумуватись над сенсом свого життя, мистецтва та тим, що вона може нового принести у цей світ. А що може бути жахливішим для тоталітарного режиму, ніж «думаюча людина»?

 

«Криниця для спраглих»

 

Дебютував Іллєнко у якості режисера саме з фільмом «Криниця для спраглих», але глядач отримав змогу його побачити лише після довгих років життя на полиці з підписом «Заборонено». Що ж могло настільки недогодити партії? Які такі слова? А от якраз жодних слів не було сказано. Німе кіно Іллєнка більше говорить алегоріями та метафорами, а головний герой робить найжахливіший злочин проти держави – «не перестає мислити». Він думає про власне життя, про своїх рідних, згадує свою дружину, намагається примиритись із смертю сина.

 

Однак нам варто па'ятати, що саме моральні цінності та добро, які не дають забути про справжню красу людської душі, не повинні полишати жожного з нас, як і залишались із героями усіх цих стрічок та самим режисером протягою усієї їх надзвичайно тяжкої, але видатної історії життя.

Читайте також:

Статті

Роман Балаян розповів про феномен Параджанова у новому відео Ukraїner

Експедиція Ukraїner представила нову історію із циклу про національні спільноти, в якій розповідає про вірмен України, їхні традиції та свята. Одним із її героїв став український кінорежисер вірменського походження Роман Балаян. Сьогодні на території кіностудії Довженка він керує товариством «Ілюзіон фільмз». Хоч раніше був лише асистентом в інших режисерів, а згодом і сам почав як режисер у 1970 році саме на цій кіностудії.

30.07.2020
об 14:52

Статті

КіноКалендарь: «Тіні забутих предків» - кіношедевр світового масштабу

4 вересня 1965 року відбулася прем'єра фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Режисер стрічки, застосовуючи новаторські методи художнього відображення, зумів органічно поєднати в одній картині драматичний і навіть трагічний сюжет з національним колоритом. Фільм мав неймовірний успіх у всьому світі, зібравши рекордну кількість кінонагород. На честь 55-річного ювілею легендарного фільму ми зібрали найцікавіші факти про нього.

04.09.2020
об 15:51

Події

Фільм «Тіні забутих предків» набрав найбільше переглядів на фестивалі «Дні доступного кіно»

Упродовж чотирьох днів, з 26 по 30 жовтня, в межах фестивалю глядачі з порушеннями зору або слуху мали можливість безкоштовно переглянути українські сучасні та класичні фільми, а також всесвітньо відомі стрічки.

02.11.2020
об 19:57

Статті

Мудрості життя: режисеру Роману Балаяну 80 років

Митці люблять повторювати цитату про те, що їх мотивує любити мистецтво в собі, а не себе у мистецтві. Творчі люди створють свої шедеври не для того, щоб вихвалятися і милуватися у проміннях слави, а тому, що по-інакшому не уявляють свого життя, адже люблять свою справу понад усе. Саме подібних принципів дотримується сьогоднішній ювіляр Роман Балаян, нові фільми якого не втомлюється чекати українська аудиторія, яка готова дарувати свою безмежну любов за його творчість і людяність.

15.04.2021
об 18:07