Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Роман Балаян розповів про феномен Параджанова у новому відео Ukraїner

30.07.2020
об 14:52

Експедиція Ukraїner представила нову історію із циклу про національні спільноти, в якій розповідає про вірмен України, їхні традиції та свята. Одним із її героїв став український кінорежисер вірменського походження Роман Балаян. Сьогодні на території кіностудії Довженка він керує товариством «Ілюзіон фільмз». Хоч раніше був лише асистентом в інших режисерів, а згодом і сам почав як режисер у 1970 році саме на цій кіностудії.

 

Неподалік кабінета Балаяна — меморіал Параджанову. Серед фільмів, знятих в Україні, найвагоміші з доробку Сергія Параджанова: «Тіні забутих предків» за романом Михайла Коцюбинського — це поезія України, яку створили у тандемі з Юрієм Іллєнком та Іваном Миколайчуком, а також фільм «Колір граната» — поезія Вірменії, де біографія великого вірменського поета Саят-Нови віддзеркалює чуттєву біографію самого Параджанова.

меморіал Параджанову

 

Саме за фільми, які не вписувалися в стандарти радянської влади, Сергій Параджанов був тричі заарештований. Роману Балаяну неодноразово пропонували знімати фільми про радянську владу, але він завжди знімав те, що хотів.

«Я не зняв жодного фільма про радянську владу. Мені пропонували про шахтарів, про сталеварів, про колгоспників. Мене ніхто не міг змусити робити те, чого я не хочу», — говорить в історії Ukraїner РОМАН БАЛАЯН.

Балаян близько знав Параджанова. Був його учнем, але, як сам стверджує, не став послідовником. Роман познайомився з Параджановим до перегляду фільму «Тіні забутих предків». Згадує, що хоч спершу скептично поставився до самого Сергія, однак був дуже вражений кінострічкою. Від цього моменту Параджанов став для Романа «Богом і царем» у світі кіно. У свою чергу, Сергій Йосипович не раз підтримував Балаяна у творчих задумах.

«Я здаю свій перший фільм «Ефект Ромашкіна», аж раптом начальниці на телебаченні телефонує Параджанов. Звідки він дізнався, що я у Москві і здаю фільм? Прийшов подивитися. Хоч тоді вже усі знали, що я сам вважаю свій фільм жахливим. Закінчується перегляд, усі критикують, ясна річ. І тут Параджанов встає і говорить: «Ні, ну якщо прибрати це і це, а потім повторити це, то буде якраз те, що треба!», — згадує РОМАН БАЛАЯН.

Говорячи про Параджанова, Балаян не замовчує й про суперечку, що мала місце між двома кіномитцями.

«Свого часу я послав Параджанова. Вісім місяців з ним не розмовляв. Хоча й шкодував, не припиняв думати, що він геній. За вісім місяців, у 1973 році, йде кіностудією Довженка Віктор Джорбенадзе, художник фільму «Колір граната» і Параджанов. Віктор обіймає мене і каже: «Помирися з ним. Він так переживає». Тоді він підзиває Параджанова до мене, пацана, який тоді лиш «Ефект Ромашкіна» зняв. Сергій Параджанов мене обіймає і каже: «Я б з тобою не помирився, якби не знав, що через рік помру». Через вісім місяців його посадили», — згадує в історії Ukraїner кінорежисер.

Вже після смерті Параджанова, на знак пам’яті про маестро, Балаян допомагав знімати про нього фільм «Ніч у музеї Параджанова».

Дізнайтеся більше про життя й творчість на перетині українського й вірменського з відеоісторії:

Нагадаємо, Ukraїner — волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну. Команда ентузіастів упродовж останніх чотирьох років фіксує різноманітні важливі події, спільноти, процеси, що відбуваються у суспільстві. До роботи над проєктом залучено понад 300 волонтерів, а матеріали Ukraїner виходять уже десятьма мовами.

Усі історії національних, етнічних спільнот в Україні та їхні дивовижні традиційні свята – у цьому плейлисті.

 

Джерело: пресслужба Ukraїner

Фото: Олександр Хоменко