Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Мудрості життя: режисеру Роману Балаяну 80 років

15.04.2021
об 18:07
Автор: Daniela Gilmore

Митці люблять повторювати цитату про те, що їх мотивує любити мистецтво в собі, а не себе у мистецтві. Творчі люди створють свої шедеври не для того, щоб вихвалятися і милуватися у проміннях слави, а тому, що по-інакшому не уявляють свого життя, адже люблять свою справу понад усе. Саме подібних принципів дотримується сьогоднішній ювіляр Роман Балаян, нові фільми якого не втомлюється чекати українська аудиторія, яка готова дарувати свою безмежну любов за його творчість і людяність.

 


Говорити про якийсь окремий фільм, чи виділяти декілька для збірки просто неможливо, оскільки практично кожна робота заслуговує особливої уваги. Зокрема, щоб зрозуміти видатного українського режисера вірменського походження, поринути у його світ та неповторну атмосферу, перейнявши ідеї і принципи творця. І за мотивами мистецького стилю режисера можна не лише намагатись познайомитися зі світом кіно, але й просто жити. Так, наприклад, принцип практично ніколи не репетирувати і знімати з пари дублів сцену, можна легко перейняти і в повсякдення, просто навчившись відчувати буття у поточному моменті.

 

Сергій Параджанов та Роман Балаян

 


В інформаційному просторі можна знайти історії про те, як довго і виснажливо фільмували ту чи іншу стрічку, а варіантів однієї сцени було близько сотні. Так і в житті - ми намагаємось прокрутити у своїй голові безліч варіантів розвитку певних подій, обговорити мільйон разів те, що вже відбулось, замість того, щоб просто жити. Роман Гургенович Балаян вчить як своїх акторів, так і глядачів усвідомлювати та відчувати саме те, що відбувається тут і зараз, хоч сам, можливо, і не здогадується про таку силу впливу на інших власного принципу роботи.

 

Олександр Абдулов, Роман Балаян та Олег Янковський


Хоч митець і не так часто дарує світу свої творіння, але у кожному сконцентровує усю мудрість та красу власної думки. Так, в одній з його стрічок можна почути такі слова: «Нерви, Ніна Сергіївна, нерви! Через кожну дрібницю плакати - сліз не вистачить». І хтось може навіть не помітити цю фразу під час перегляду, не звернути увагу. Однак комусь вона може стати у нагоді та перетворитись на життєве кредо, у якому і сила не здаватись, і віра у себе, і надія на осяйне майбутнє.

 

Роман Балаян на зйомках фільму «Ми є…Ми поруч»


Так само часом не вистачає людям і розуміння ваги власної особистості. І ми зараз не про самооцінку говоримо. Просто досить часто кожен намагається на когось рівнятись, брати за приклад певну людину, робити з неї кумира, слідкувати за усіма новинами про нього і переглядати кожне оновлення у соцмережах. Однак, коли справа доходить до того, щоб подумати про себе, нам здається, що ми менш важливі у цьому світі, ніж ця «зірка». І творчість Романа Гургеновича теж тут стане у нагоді, а якщо точніше – його герої. В одному зі своїх інтерв’ю він говорив, що «треба більше знімати художніх фільмів про кохання, про людину». І він стримує слово, створюючи кіно у найкращій традиції романтизму, де саме звичайні люди потрапляють у незвичні ситуації. Це завжди нагадує нам, що його твори більше, аніж життя – вони і є мистецтво. Його герой не якась відома персона, а така ж людина, як і будь-який глядач. То як можна не повірити у надзвичайність життя після перегляду одного з фільмів Балаяна?

 


Ще менше залишається скептицизму, після його розповідей про власне життя та його парадокси. Так одного разу потрапивши на репетицію спектаклю, ще зовсім юний мрійник змінив вектор власного життя і вирішив, що саме професія режисера – його покликання, і навряд чи хтось наважиться посперечатись з цим. Тому і знімає він тепер надзвичайно мало, оскільки робить це лише за покликом душі і з великою любов’ю. Принаймні нам так відчувається.

 

 

 

Так само видно ще один принцип режисера як у його фільмах, так і у розмовах з допитливими глядачами та журналістами. Як і кожен його персонаж, він завжди залишається собою і це грає важливу роль як у кіно, так і в житті. Сам режисер говорить у своїх інтерв’ю про це так:

 

«Я перестав когось із себе вдавати – режисера, митця. Мені стало більше подобатися, яка я людина, які в мене стосунки з оточенням».

 

Тому і люди довкола нього відповідають йому взаємною повагою, що відчувається навіть у інтерв’ю акторів Ахтема Сеїтаблаєва та Катерини Молчанової, які виконали головні ролі у новому довгоочікуваному фільмі легенди українського кіно «Ми є…Ми поруч». Стрічка розповідає про хірурга, який припускається помилки у діагнозі власного хрещеника, який внаслідок цього помирає прямо на операційному столі. Однак історія не лише про фатальну похибку і втрату близької людини, а й про те, як незважаючи на власний біль людина може бути чуйною до чужої біди.

 

Кадр із фільму «Ми є…Ми поруч»

 Сподіваємось, ще не раз у нас буде нагода навчитись мудрості життя у чудового режисера та просто хорошої людини Романа Балаяна. Бажаємо йому сил, наснаги, творчого натхнення та довгих років легкості буття.

Читайте також:

Статті

Роман Балаян розповів про феномен Параджанова у новому відео Ukraїner

Експедиція Ukraїner представила нову історію із циклу про національні спільноти, в якій розповідає про вірмен України, їхні традиції та свята. Одним із її героїв став український кінорежисер вірменського походження Роман Балаян. Сьогодні на території кіностудії Довженка він керує товариством «Ілюзіон фільмз». Хоч раніше був лише асистентом в інших режисерів, а згодом і сам почав як режисер у 1970 році саме на цій кіностудії.

30.07.2020
об 14:52

Новини

Українські прем'єри: На КМКФ «Молодість» презентують фільм Романа Балаяна

Сьогодні, 24 серпня, о 19:00 відбудеться прем'єра мелодрами «Ми є. Ми поруч» режисера Романа Балаяна. Головні ролі у фільмі виконали Ахтем Сеітаблаєв та Катерина Молчанова.

24.08.2020
об 17:57

Новини

Роман Балаян: «Завжди мріяв знімати чорно-біле кіно»

Відомий український режисер Роман Балаян поділився з глядачами 11-го ОМКФ думками про кольорові плівки, різницею між кіно і фільмами, а також розповів, чому не хоче виставки, присвяченій його відомій картині «Польоти уві сні і наяву».

28.09.2020
об 15:45

Новини

У Києві відкриється виставка-дослідження фільму Романа Балаяна

17 грудня о 19:00 в Музеї кіно Довженко-Центру відкриється виставка «Польоти уві сні та наяву». Захід, що триватиме до березня є музейним проєктом, який досліджує однойменну кінороботу Романа Балаяна та епоху, в яку вона створювалася.

10.12.2020
об 15:11

Новини

У цьому році почесною нагородою «Золота Дзиґа» відзначать Романа Балаяна

Український режисер на урочистій церемонії V Національної кінопремії «Золота Дзиґа» отримає відзнаку за внесок у розвиток українського кінематографа.

18.03.2021
об 12:42

Статті

5 ретро комедій для веселих вихідних

Кожен день приносить нам щось нове. Кожну хвилину емоції сповнюють нас, а часом з’являється неочікуване відчуття всеохоплюючого щастя. Іноді цьому сприяють різні зовнішні чинники, такі як обійми близької людини, весела пісенька, або ж надзвичайно життєствердна комедія. Цей жанр з’явився практично разом із самим кінематографом у руках братів Люм'єр десь у підвалі «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок. Тоді «Политий поливальник» не просто розважив перших глядачів, а й розпочав історію. Особливо у нагоді комедія стала після Великої депресії та Другої світової війни, коли люди надзвичайно потребували чогось простого, легкого і доброго у своєму житті. Як кажуть, попит породжує пропозицію, а невимоглива собівартість зйомок подібних фільмів лише сприяла розвитку жанру. Станом на 50-ті роки найбільше було представлено на 25-й церемонії нагородження премією «Оскар» саме комедій. Ми пропонуємо переглянути п’ять стрічок, яким не вистачило уваги того року, але вони варті більшого сьогодні.

20.03.2021
об 15:07