Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Великий диктатор»

15.10.2020
об 11:47
Автор: Віталій Баранник

15 жовтня 1940 року в США відбулася прем'єра фільму «Великий диктатор», у якому Чарльзу Чапліну вдалося органічно поєднати мистецтво кінематографу й політичну сатиру. Навіть через 80 років ця стрічка залишається еталоном того, як, використовуючи кінематографічні засоби, можна висміяти будь-якого диктатора, навіть якщо той здійснює свою політику із серйозним обличчям. Не випадково фільм «Великий диктатор» увійшов до списку 100 найсмішніших американських фільмів Американського інституту кіно, а французька газета The Guardian назвала його 22-м найкращим комедійним фільмом усіх часів.

 

 

1-й повністю звуковий фільм у творчості Чарлі Чапліна.

 

 

2 мільйони доларів США ($ 36 760 766 доларів на 2019 рік з урахуванням інфляції) становив бюджет фільму, з яких 1,5 мільйона Чаплін виділив з особистих коштів. У прокаті фільм зібрав 5 мільйонів доларів, ставши найбільш комерційно успішним фільмом Чапліна і другим за популярністю фільмом у США в 1941 році.

 

 

4 дня поділяють дні народження Чарлі Чапліна (16 квітня 1889 року) та Адольфа Гітлера (20 квітня 1889 року). Ідея фільму «Великий диктатор» виникла через явну зовнішню схожість Волоцюги (герой Чапліна в багатьох фільмах) і Гітлера, а також схожих фактів біографії. Гітлер і Чаплін, будучи ровесниками, виросли в бідних сім'ях і кожен з них змушений був сам «пробивати» собі дорогу до слави.

 

 

5 номінацій на премію «Оскар», серед яких – за найкращий фільм року, найкращу чоловічу роль (Чарлі Чаплін) і чоловічу роль другого плану (Джек Оукі), отримав фільм «Великий диктатор» у 1941 році, але так і не переміг у жодній з них. Проте «Великий диктатор» залишається єдиним фільмом Чарльза Чапліна, який номінували на «Оскар».

 

 

6 різних посад поєднав Чарлі Чаплін під час роботи над цим фільмом: режисера, автора сценарію, продюсера, композитора, а також зіграв двох головних героїв – цирульника-єврея і диктатора Аденоїда Хінкеля.

 

 

7 місяців тривали зйомки фільму. Робота над стрічкою розпочалася у вересні 1939 року, через тиждень після початку Другої світової війни, а закінчилися зйомки після того, як Францію захопили нацисти.

 

 

8 мільйонів французів подивилися фільм «Великий диктатор» у 1945 році після звільнення Франції. Генерал Дуайт Д. Ейзенхауер особисто попросив у Чарльза Чапліна французьку дубльовану версію цього фільму для поширення у Франції після перемоги там союзників.

 

 

9 днів фільмували знамениту сцену, у якій зачарований мрією про світове панування Хінкель танцює під звуки увертюри Вагнера «Лоенгрін» з повітряною кулею у вигляді глобуса.

 

 

10 раз моргає Чарльз Чаплін протягом усього фінального виступу в фільмі, хоча ця сцена триває понад п'ять хвилин.

 

 

Читайте також:

Новини

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Водний світ»

26 липня 1995 року на екрани США вийшов фантастичний бойовик «Водний світ», який за задумом творців повинен був повторити успіх постапокаліптичного фільму «Божевільний Макс», тільки замість пустелі дію перенесли на безмежні океанські простори. Але попри рекордний бюджет та участь зірок першої величини, фільм фактично провалився у кінопрокаті. Але в пострадянських республіках «Водний світ» у другій половині 90-х років минулого століття став одним з хітів. Про те, як відбувалися зйомки цього проєкту, з якими труднощами зіткнулися його творці та чому фільм був відзначений у книзі рекордів Гіннеса, читайте в нашій традиційній добірці цифр і фактів.

26.07.2020
об 12:28

Новини

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Дикі серцем» - фільм про пошуки любові

30 років тому, 17 серпня 1990 року, відбулася прем'єра кримінального трилера «Дикі серцем», знятого режисером Девідом Лінчем. Історія двох закоханих молодих людей, які, зневажаючи закони суспільства, повністю віддаються пристрасті, декого шокувала, а в інших викликала захоплення. Сам Лінч описав «Дикі серцем» як історію «про пошуки любові в пеклі», а іншим разом відзначив, що його фільм – це «дорожня картина, історія кохання, психологічна драма та жорстока комедія». Однак з часом ця стрічка, головні ролі в якій виконали Ніколас Кейдж, Лора Дерн та Віллем Дефо, набула статусу культової й зараз згадується в багатьох підручниках з кіномистецтва. У рамках нашої традиційної рубрики «Кіношедеври в цифрах і фактах» ми зібрали 10 маловідомих фактів про цей фільм, які, сподіваємося, будуть вам цікаві.

17.08.2020
об 16:34

Статті

КіноКалендарь: «Тіні забутих предків» - кіношедевр світового масштабу

4 вересня 1965 року відбулася прем'єра фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Режисер стрічки, застосовуючи новаторські методи художнього відображення, зумів органічно поєднати в одній картині драматичний і навіть трагічний сюжет з національним колоритом. Фільм мав неймовірний успіх у всьому світі, зібравши рекордну кількість кінонагород. На честь 55-річного ювілею легендарного фільму ми зібрали найцікавіші факти про нього.

04.09.2020
об 15:51

Статті

Кіношедеври у цифрах і фактах: «Славні хлопці»

9 вересня 1990 року на 47-му Венеційському міжнародному кінофестивалі відбулася прем'єра фільму Мартіна Скорсезе «Славні хлопці», знятого на основі реальних подій, описаних у романі Ніколаса Піледжі «Розумник». Головні ролі в стрічці виконали Роберт Де Ніро, Рей Ліотта та Джо Пеші. Після виходу фільму на екрани багато відомих кінокритиків поставили його на перше місце у своїх списках найкращих кінокартин року. Стрічку визнали ідеальним зразком режисури, а зараз вона вважається абсолютною класикою гангстерського кіно. Для всіх прихильників творчості Мартіна Скорсезе ми зібрали 10 найцікавіших фактів про «Славних хлопців».

09.09.2020
об 15:28

Статті

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Спартак»

6 жовтня 1960 року в США відбулася прем'єра історичного фільму «Спартак», головну роль у якому зіграв легендарний голлівудський актор Кірк Дуглас. З бюджетом 12 мільйонів доларів стрічка стала найдорожчим проєктом компанії Universal на 1960 рік. Однак усі витрати окупилися для компанії повністю. «Спартак» став найкасовішим фільмом у США у 1960 році, зібравши у американському прокаті $ 22,8 мільйона, а загальні світові збори становили $ 60 мільйонів. Навіть через 60 років після виходу на екрани «Спартак» залишається одним із найвідоміших та найбільш масштабних історичних фільмів. Ви можете переконатися в цьому самі, якщо ознайомитесь із зібраними нами фактами про цю стрічку.

06.10.2020
об 15:34

Статті

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Французький зв'язковий»

7 жовтня 1971 року в Нью-Йорку відбулася прем'єра кримінального фільму «Французький зв'язковий», який розповідав історію нью-йоркських детективів Джиммі Дойла та Бадді Руссо. Їхніми прототипами стали реальні копи з відділу контролю за оборотом наркотиків Едді Іген та Сонні Гроссо. Режисер Вільям Фрідкін, маючи вельми обмежений бюджет, зняв один з найбільш видовищних фільмів 1970-х років, а сцена автомобільної погоні з цієї стрічки навіть через півстоліття вважається однією з найкращих в історії світового кінематографу. Крім того, «Французький зв'язковий» входить у сотню найкращих американських фільмів і як «культурно, історично або естетично важливий фільм» обраний для зберігання в Національному реєстрі фільмів Бібліотеки Конгресу США.

07.10.2020
об 15:39