Трейлери та відео
Популярні пости
4 вересня 1965 року відбулася прем'єра фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Режисер стрічки, застосовуючи новаторські методи художнього відображення, зумів органічно поєднати в одній картині драматичний і навіть трагічний сюжет з національним колоритом. Фільм мав неймовірний успіх у всьому світі, зібравши рекордну кількість кінонагород. На честь 55-річного ювілею легендарного фільму ми зібрали найцікавіші факти про нього.
1. Іван Миколайчук, для якого роль Івана стала дебютом у великому кіно, потрапив у фільм випадково. Зйомки вже почалися з іншим актором, але викладач Київського театрального інституту імені І. К. Карпенка-Карого, Віктор Івченко запропонував Параджанову влаштувати проби для його студента Івана Миколайчука. Параджанов з поваги до відомого педагога виконав його прохання, але брати в картину Миколайчука не збирався, заявивши, що у того «бабське обличчя». Однак на пробах Миколайчук зіграв Івана так проникливо, що привів у захват Параджанова та Юрія Іллєнка.
2. Виконавиця ролі Марічки, Лариса Кадочникова (дружина оператора фільму Юрія Іллєнко), заради зйомок у цій картині пішла з театру «Современник», переїхала до Києва і стала актрисою студії імені Довженка.
3. Актриса Ніна Алісова, яка виконала роль матері Івана, в реальному житті була матір'ю Лариси Кадочникової.
4. Параджанов наказав пофарбуватиме в синій колір скелі, які повинні були потрапити в кадр, щоб надати фільму особливої яскравості.
5. За два роки фільм отримав більше 30 нагород на міжнародних фестивалях в 21 країнах. Цей факт відзначено в Книзі рекордів Гіннеса.
6. На початку зйомок між режисером Сергієм Параджановим та оператором Юрієм Іллєнко виникли творчі розбіжності, які переросли в суперечку, а згодом у скандал. Навіть дійшло до справжньої дуелі на старовинних гуцульських пістолетах. Тільки випадковість завадила трапитися трагедії. Пізніше Юрій Іллєнко згадував: «А ввечері з Києва прийшов перший матеріал. Ми сіли в залі по різних кутах. Подивилися першу коробку, і я зрозумів, що нікуди не поїду. Ми обнялися, поцілувалися - і почали знову битися».
7. Народного обряду, коли нареченому і нареченій одягають під час весілля ярмо, в дійсності не існує – це вигадка Параджанова.
8. Одним з консультантів фільму був останній відомий мольфар Карпат, нині покійний Михайло Нечай. Він не тільки розповідав режисеру про самобутність Гуцульщини та специфіку побуту населення, а й навчав грати на дримбі Івана Миколайчука. В одному з інтерв'ю Михайло Нечай натякнув, що своїм всесвітнім успіхом фільм зобов'язаний, в тому числі і його мольфарським чарам.
9. Крім виконавців головних ролей, всі інші герої фільму - справжні гуцули.
10. Під час прем'єри фільму в київському кінотеатрі «Україна» Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл та Василь Стус виступили з протестом проти арештів представників української інтелігенції.
11. «Тіні забутих предків» включений до списоку Стівена Шнайдера «1001 фільм, який потрібно подивитися, перш ніж померти».
12. У 1978-му році відомий кінокритик Роджер Еберт називав «Тіні забутих предків» одним з найбільш незвичайних фільмів, які йому доводилося бачити. У своїй рецензії він написав: «Шквал зображень, музики, звуків такий потужний, що іноді здається, ми повинні користуватися пасками безпеки. Для всіх, хто цікавиться українськими культурою та звичаями, «Тіні забутих предків» - скарб, колекція костюмів, масок, забобонів і життя».
25.08.2020
об 18:35
26.08.2020
об 19:21
30.08.2020
об 17:56
23.08.2020
об 13:47