Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Іван Миколайчук – патріот і символ українського кіно

15.06.2020
об 10:01
Автор: Віталій Баранник

15 червня 1941 року в селі Чортория (Кіцманський район, Чернівецька область України) народився Іван Васильович Миколайчук, відомий український кіноактор, кінорежисер, сценарист та композитор.

Він прожив лише 46 років. Проте за своє життя встиг зіграти у 37 фільмах, написати 9 сценаріїв, зняти як режисер дві кінострічки та написати до обох музику. Говорячи про культурний спадок актора, помилково орієнтуватися тільки на ці цифри. Адже лише двома своїми першими головними ролями у фільмах «Сон» та «Тіні забутих предків» він навічно вписав своє ім’я в історію не тільки українського, а й світового кінематографу.

Нікому невідомий студент Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого відразу ж став зіркою світового масштабу. Фільм «Тіні забутих предків» (у міжнародному прокаті мав назву «Дикі коні вогню» (англ. Wild Horses of Fire)) отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (з них – 24 Гран-прі) і завдяки цьому показнику увійшов до Книги рекордів Гіннеса. А Гарвардський університет додав цей фільм до списку кінострічок, обов'язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві. Безперечно, успіхові стрічки сприяв режисерський геній Сергія Параджанова, але без акторського таланту Миколайчука це був би зовсім інший фільм.

У 60-70-х роках минулого сторіччя Миколайчук був однією з найяскравіших зірок українського та радянського кіно. Фільми за його участю «Камінний хрест», «Білий птах з чорною ознакою»,  «Захар Беркут», «Пропала грамота» не тільки увійшли до золотого фонду українського кінематографу, а й вплинули на творчість багатьох сучасних українських митців. Вершиною творчості Івана Миколайчука стала кінокартина «Вавилон XX», у якій він був сценаристом, режисером, актором і навіть композитором. Фільм отримав Головний приз київського кінофестивалю «Молодість» та приз «За найкращу режисуру» на Всесоюзному кінофестивалі в Душанбе.

Незважаючи на славу та популярність у глядачів, Миколайчук за його патріотичні погляди кваліфікувався радянською владою як «людина ворожої ідеології» та звинувачувався за «націоналістичний ухил» у культурі. Фільми з його участю «відкладали на полицю», режисерам не рекомендували запрошувати Миколайчука для зйомок у своїх стрічках. У кабінетах високих начальників актор намагався пояснити  різницю між націоналізмом і патріотизмом, але цим ще більше дратував владу та погіршував ситуацію.

Іван Миколайчук помер ще молодим: у розквіті творчих сил, але зломлений тяжкою хворобою. Та своєю патріотичною позицією, своєю принциповістю, своїм прикладом він надихнув інших українських художників, акторів, співаків і письменників, які за радянських часів шукали шляхи, щоб реалізувати у творчості свою українську ідентичність.

Читайте також:

Новини

Петро Юхимович Вескляров – головний казкар України

9 червня 1911 року в селищі Тальне Київської губернії народився український актор і телеведучий Петро Юхимович Вескляров, більш відомий під творчим псевдонімом «Дід Панас». Саме він чверть століття розказував українським дітям казки на ніч – спочатку на радіо, а потім і з екрана телевізора.

09.06.2020
об 18:21