Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Яке кіно потребує державної підтримки: сценарій, репутація і сучасний патріотизм

01.09.2021
об 15:48
Автор: Ярослава Наумова

Редакція VGL cinema поцікавилася думкою членів Ради з державної підтримки кінематографії про те, яке кіно потребує державної підтримки, на що мають звертати увагу експерти під час розгляду конкурсних заявок та які їхні поради й побажання тим, хто подаватиметься на пітчинги Держкіно.

 

Артем Колюбаєв, голова Ради, кіно- та телевізійний продюсер:

– Фінансової підтримки держави потребує хороше кіно. А воно може бути будь-якої теми й жанру. Національно-патріотичне виховання – це не тільки воєнно-історичні фільми. Це і сучасні комедії, і сучасні байопіки, і сучасні драми. Це кіно про Україну, про українських героїв, про національні перемоги, про те, що є актуальним для українського глядача, що формує його національну ідентичність. Це будь-яке кіно, яке говорить про те, що ми є автентичною нацією, що нам є чим пишатися, що ми самобутні, самодостатні та будуємо краще майбутнє для наступних поколінь, а не лише фільми про нашу давню історію.

На мою думку, при розгляді проєктів, які претендують на державну підтримку, пріоритетними мають бути сценарій і репутація заявників. У нас вузький ринок, ми всі знайомі один з одним і розуміємо, хто є хто. Для мене, як для людини, яка приймає рішення, найважливішим є зрозуміти, що проєкт, який ми профінансуємо, буде реалізовано. Що гроші не будуть вкрадені, а підуть на якісне кіно. Насправді, людей, які беруть державне фінансування, додають до нього гроші з інших джерел і доводять проєкт до завершення – вчасно і якісно, не так уже й багато. Тому репутація убезпечує від того, що кошти держави підуть на вітер. Зі сценаріями теж не все так просто. Багато хто намагається маніпулювати політично-кон’юнктурними темами. Але справді хороших історій дуже мало.

А щодо порад і побажань тим, хто презентує свої проєкти на пітчингах, то це – бути чесними, відвертими, горіти своїми ідеями й вірити в те, що робите. На жаль, нерідко буває, що люди приходять на пітчинг непідготовленими, щось зачитують з листочка… І ти розумієш, що вони навіть не до кінця усвідомлюють, про що буде кіно й навіщо воно: просто зібралися разом і вирішили попросити грошей, раптом вийде. Такий підхід відразу помітний. Якщо ж людина справді живе проєктом, вкладає в нього своє серце й душу, це відчувається і заслуговує на підтримку.

 

 

Маріанна Новікова, заступниця голови Ради, виконавча продюсерка

– На конкурсі проєктів, які претендують на державну підтримку, хотілось би бачити більше оригінальних, конкурентоспроможних, якісно підготовлених заявок.

На мою думку, зараз потрібні фільми, які зможуть сформувати довіру більшого кола глядачів до українського кіно, тому немає особливих пріоритетів за жанром або за цільовою аудиторією. Смаки глядачів різнорідні, і ми маємо підтримувати як інтелектуальне, так і розважальне кіно. Проте, безумовно, усі люблять якісні фільми, і тому саме це й буде вирішальним критерієм. Я особисто буду звертати увагу на потенціал історій, мотивацію режисерів та продюсерів, досвід команд, збалансованість кошторисів до ідей та рішень, які закладені в сценаріях.

Уже на найближчому пітчингу почне працювати експертна комісія з фінансово-економічних питань, тому раджу конкурсантам не тільки ретельно готувати свої сценарії і творчі документи, але й оптимально планувати та прораховувати виробництво, продумувати маркетингові стратегії.

 

 

Анатолій Матешко, член Ради, режисер-постановник

– Обговорюючи заявки, насамперед звертаю увагу на режисерське бачення, на особистість автора, чим він різниться від інших, якими засобами збирається зацікавити широку аудиторію, якщо це мейнстрим. У авторському фільмі автори, як правило, хочуть привернути увагу міжнародних фестивалів, тому головним є розробка нової теми, характеру, структура драматургії, кіномова, тобто те, чим автор збирається здивувати світ. Другий акцент уваги – на атмосфері, яка є душею твору, і з цією складовою у нас часто виникають проблеми. Загалом, ми чекаємо відкриттів: нових імен, нових тем, яскравих образів, сміливих ідей!

 

Український глядач дуже різний, і кіно теж має бути різноманітним. Хтось очікує на мелодрами, хтось вболіває за комедію, детектив, бойовик, а хтось шукає інтелектуальних історій. Автору треба знайти свій жанр.

Особливе очікування від проєктів, які звертаються до національних, патріотичних тем. Дуже хотілося б, щоб тут не було формальної констатації історичних фактів, а на першому плані все ж таки була історія особистості, характер, людські стосунки, надзвичайні поворотні події долі, кохання... Тобто емоційна складова має бути на такому високому рівні, щоб не залишити байдужим жодного глядача.

Практичні поради заявникам – під час презентації найменше хочеться бачити кліп. Тому що кліп і кіно – зовсім різні матерії. Натомість я б порадив презентувати знятий фрагмент сценарію або пробу акторів. Структура епізоду відображає структуру фільму. Тому коротка сцена на 1-2 хвилини в атмосфері майбутнього фільму дала б розуміння, як автор бачить розвиток персонажів і загалом уявляє собі весь фільм.

 

 

Олександр Недбаєв, член Ради, продюсер

– Необхідно підтримувати різні жанри, кінопродукт в Україні повинен бути різноманітним. На першому місці для мене під час розгляду заявок – сценарне пропрацювання. Тому що можна залучити геніального оператора, художника, усе чудово змонтувати, але якщо сама історія слабка й недопрацьована, то якісного кіно не вийде. Головне – міцний сценарій, з хорошою драматичною структурою, із цікавими багатогранними героями, які переживають зміни крізь всю історію. Вимога до сильної драматургії не залежить від жанру.

Щодо патріотичного кіно, то я не певен, що існує єдине правильне його визначення. Безумовно, слід пам’ятати наших героїв, наші історичні постаті – як незаслужено забуті, так і ті, до яких уже неодноразово зверталися в кіно (забагато не буває). Але я вважаю, що патріотичним може бути й кіно про всіх нас. Про людей сьогодення, які кохають чи розлучаються, які щасливі або яким важко, які шукають себе та відкривають у житті щось нове… Мені здається, що глибоко патріотичне кіно може спиратися не лише на великих українців, які жили колись, але й на тих громадян, які живуть тут і зараз, прагнучи позитивних змін у країні.

Тим, хто виходить на пітчинги, я б порадив чітко розуміти свою аудиторію, добре попрацювати з маркетинговою стратегією. І, безумовно, дуже уважно прописувати бюджетну складову: бюджети мають бути коректними й адекватними. Лише так, бо цього року в розгляді пітчингових матеріалів беруть участь ще й фінансові експерти. Я вважаю, що це дуже правильно: оскільки ми розподіляємо державні гроші, то кожну копійку треба ретельно перевіряти на адекватність її художнього втілення.

 

 

Віктор Яриш, член Ради, телепродюсер

– Рада з державної підтримки кінематографії не розглядає безпосередньо конкурсні заявки від кіновиробників – завдання набагато ширші. Передусім це ефективне використання коштів українців-платників податків, які спрямовані на підтримку українського кіно в усіх його проявах. Це і безпосередньо виробництво повних, коротких метрів, серіалів, документального, анімаційного кіно, підтримка вітчизняних кінофестивалів, особливо регіональних, участь українського кіно в міжнародних кінофорумах, розвиток кінопрокатної мережі тощо.

Рада створює умови для максимально прозорого, об’єктивного проведення конкурсів на державну підтримку, зокрема, обираючи експертів з кожного напрямку кінематографії, проводячи жеребкування перед кожним пітчингом, затверджуючи (або ні) результати експертів.

Стосовно тих, хто потребує підтримки. У народі кажуть: «Талантам треба допомагати, а бездарність проб’ється сама». Я завжди спиратимуся на цей принцип.

Щодо побажань і порад учасникам конкурсів. Насамперед, творити якісне українське кіно, залишатися собою, бути неповторними, бути чесними – як перед собою, так і перед своїм майбутнім глядачем.

 

Юрій Горбунов, член Ради, креативний продюсер, телеведучий, актор

– Держава повинна підтримувати різне кіно. Дебютне кіно завдяки державній підтримці може подарувати нові імена, це змога проявити себе. Цього року на нього закладено 12 млн грн – це хороша сума, яка дає можливість зняти якісні фільми. Особливу увагу слід звернути на кіно, розраховане на широку глядацьку аудиторію: воно повинне і заробляти, і розважати. Звичайно, без підтримки не повинно лишатися авторське і фестивальне кіно: якщо воно якісне, то це можливість закріпити імідж України на міжнародній арені, нагадати про себе світу, продемонструвати професіоналізм і таланти наших митців. Як на мене, поки недооцінений у нас напрямок анімації, а це особливий вид мистецтва, який і виховує, і надихає, і розважає одночасно.

Утім, моя особиста думка: у країні не повинно виходити одночасно 50 фільмів за державної підтримки. Коли їх так багато, вони губляться один за одним, а гроші розпорошуються. Давати всім потрошки – це найгірше, що можна придумати. Якщо ми говоримо про оптимальну кількість фільмів для масового глядача, профінансованих державою, то це не більше ніж 24-25 на рік. Дебютного кіно, напевно, – не більше ніж 5-7 стрічок. Авторських чи фестивальних фільмів теж не десятки, їхні якісні зразки можна перелічити на пальцях.

Важливий критерій відбору на пітчингу – це успішність тих людей, які претендують на державну підтримку. Якщо продюсер чи його компанія вже просили гроші й не змогли зняти кіно, зняли із запізненням, провальне, а їм знов і знов їх дають – це розбазарювання. Такі люди до наступного пітчингу не повинні бути допущені, відповідаючи своїм іміджем, копійкою, репутацією. Це ж логічно: якщо держава віддає на щось гроші, вона повинна розуміти, що із цього вийде.

Оскільки я сам не один раз «пітчився» і був на місці тих, хто просить гроші, то точно можу сказати: якщо в тебе сильна історія, є додаткові інвестиції, якими ти можеш закрити іншу частину бюджету, якщо ти впевнений у своєму маркетинг-плані й у тому, що створюєш класне кіно, то ти сміливо дивишся у вічі всім членам журі й експертам. Повірте, хороша історія, яка має адекватний бюджет, буде обов’язково почута й профінансована. А якщо продюсери просять на фільм кошти, які вдвічі перевищують реальний бюджет, та ще й тиснуть на болючі точки під назвою патріотизм, це неприпустимо. На мій погляд, патріотизм – це насамперед успішне, професійне, якісне кіно, яке викликає гордість від того, що на афіші написано «український фільм».

 

 

Поліна Толмачова, членкиня Ради, продюсерка, кінознавчиня

– Це дуже складне питання: яке кіно заслуговує підтримки. А на тих, хто причетний до цього непростого вибору, покладається велика відповідальність.

Мені здається, що найважливіше — це баланс. Нам треба розвивати індустрію загалом та пам’ятати, що без авторського кіно ми будемо пасти задніх у світовому кінопроцесі й ніколи не знайдемо власного голосу. Без глядацького кіно ми залишимось у своїй бульбашці й не будемо цікаві нікому, окрім себе. Так буває, це не так уже й погано, але не за гроші платників податків. Без підтримки дебютів немає майбутнього. Без підтримки анімації ми ризикуємо залишитися поза світовим процесом… Але найголовніший критерій, яким варто керуватися, – підтримки заслуговує талановите кіно, яке розповідає історії про нас.

З одного боку, я – романтик, який вважає, що content is king. Тому пріоритетом для мене будуть талановиті історії, талановиті автори. Те, що може зачепити глядача та викликати сильну емоційну реакцію або змусити думати. Але з іншого боку, я – маркетолог. І буду звертати увагу на ті проєкти, які мають потенційну аудиторію.

Тож, загальні побажання та поради тим, хто подається на пітчинги Держкіно: бути оригінальними, бути собою. Думати про тих, для кого ви розповідаєте свої історії. А ще – треба пам’ятати про бюджети, ретельно готуватися до пітчу та намагатися максимально яскраво презентувати свої проєкти.

Повну версію VGL cinema Vol. 32/33 читайте тут.

Читайте також:

Інтерв'ю

Павло Сушко: «Наша мета – зробити Україну конкурентоспроможною на міжнародній кіноарені»

Наприкінці серпня 2021-го виповнюється два роки від заснування підкомітету у сфері кінематографу та реклами Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. За цей час підкомітет на чолі з рушієм його створення народним депутатом Павлом Сушком запровадив багато важливих ініціатив, які, зокрема, допомогли українській кіноіндустрії вистояти за часів пандемії й підвищити свою міжнародну конкурентоспроможність. Та це лише початок великої роботи.

31.08.2021
об 10:06

Інтерв'ю

Катерина Удут: «Саме тут і зараз нам усім важливо показати сильні сторони та потенціал української AV-індустрії на глобальній арені»

Цього року головна медійна подія України – 11-й медіафорум KYIV MEDIA WEEK – триватиме 14-15 вересня. Про особливості її проведення, еволюцію, фокус-тему за ходу та перспективні напрямки розвитку VGL cinema розповіла директорка Mеdia Resources Management (MRM), керівниця міжнародного медіафоруму KYIV MEDIA WEEK Катерина Удут.

01.09.2021
об 10:08

Новини

Поради від Пекельного Шефа: Корисні снеки на перерву в школі

Перекус має бути корисним і чим швидше діти це затямлять, тим здоровішим виявиться їхне життя. Що покласти учням у ланч-бокс розповів Алекс Якутов, ба більше – Пекельний Шеф запевняє, що страву дитина їстиме із задоволенням.

01.09.2021
об 13:56