Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Документальне кіно: В очікувані IDFA розповідаємо про проєкти української делегації

11.11.2020
об 17:43

Українські режисери змагатимуться у конкурсних програмах на фестивалі IDFA. Амстердамський кінофорум існує понад 30 років і вже кілька десятиліть упевнено лишається на позиції головного форуму документального кіно в світі. Крім того, Docudays UA організовує українську делегацію авторів документального кіно, які презентують свої проєкти.

 

У конкурсних програмах фестивалю IDFA Україну представлять три стрічки. У конкурсі IDFA Competition for First Appearance, що презентує дебютні повнометражні роботи молодих режисерів та режисерок, братимуть участь новий фільм Аліни Горлової «Цей дощ ніколи не закінчиться» та стрічка Адріана Пірву й Олени Максьом «Не все буде добре». До студентського конкурсу IDFA увійшов фільм українського режисера Станіслава Данилишина «Табір».

Другий рік поспіль Docudays UA за підтримки Держкіно України організовує українську делегацію авторів документального кіно на фестиваль IDFA. У 2020-му до делегації відібрано 5 проєктів. Режисери цих робіт розповіли, чому їх зацікавили саме ті теми, про які вони говорять у своїх фільмах.

 

Документальний фільм «Залізні метелики», з різних точок досліджує події довкола збиття літака МН17 на Сході України у 2014 році. 

Кадр із фільму «Залізні метелики»

 

«Це був довгий ланцюжок подій і лише одна з багатьох ідей для майбутніх фільмів, але коли мій колега з «Вавилону’13» Андрій Котляр почув цю ідею, він вдихнув у неї життя. І тоді ми збудували фундамент «Залізних метеликів» протягом кількох сніданків», - розповів режисер РОМАН ЛЮБИЙ.

 

Творці стрічки «Історії дерев'яного коника», Уляна Осовська та Денис Страшний, взялися за інтимний і поетичний фільм-спостереження з елементами анімації, що розкриває життєву філософію старого монаха і художника, який багато років дотримується обітниці знаходити щось добре в кожному дні. 

Кадр із фільму «Історії дерев'яного коника»

 

«У 2014 році, коли знімав революційні події на Майдані в Києві, я отримав кулю в ногу від поліції. Після операції у Києві я опинився в Естонії на програмі реабілітації, яку організував головний герой нашого фільму Анатолій Лютюк. Після двох тижнів в українській і трьох тижнів у талліннській лікарні Анатолій запросив мене пожити якийсь час у його культурному центрі в Таллінні. Живучи там, ми відкрили чудесний світ монастирських ремесел і ближче познайомилися з Анатолієм, який, як виявилося, є членом монастирського ордену св. Бенедикта», - так говорить про початок роботи над картиною режисер ДЕНИС СТРАШНИЙ.

 

Він зазначив, що кожна розмова з Анатолієм була дуже цікавою та незвичною, адже його філософія життя суттєво відрізнялася від філософії багатьох українців його віку, і він присвячував увесь свій час роботі над мистецькими, екологічними та гуманітарними проєктами для збереження культур та видів, що зникають.

 

Режисерка Таїсія Кутузова розповідає у своїй майбутній роботі «Закрий рота!» про юнака Сергія, який розслідує корупцію у рідному селі Гатне під Києвом. Після одного з його критичних дописів на Фейсбуці, на нього напав місцевий депутат. Сергій бере реванш: балотується на виборах проти чоловіка, який намагався закрити йому рота.

Кадр із фільму «Закрий рота!»

 

«У 2017 році я побачила в новинах, як чиновник погрожував 16-річному хлопцеві в сільраді Гатного за 5 км від Києва. Хлопець звинуватив чиновника в корупції на своїй фейсбук-сторінці. Через п’ять місяців я приїхала в Гатне, щоб познайомитися зі сміливим юнаком. Під час першої зустрічі з Сергієм я зрозуміла, що його мотивація боротися з несправедливістю абсолютно чиста, його відповідальне ставлення до спільноти захопило мене. Сергій нагадав мені мене саму сім років тому. Ідеалістичний та сповнений енергії боротися за зміни, як так багато людей у моєму поколінні. Тоді я переконалася, що маю зняти про Сергія фільм. Він – приклад свідомої людини, який уже надихнув принаймні кількох людей у Гатному наслідувати його, щоб створити щасливу та комфортну громаду», - розповідає ТАЇСІЯ КУТУЗОВА.

 

Майбутній проєкт Оксани Карпович «Грози шепочуть» описує жіночий досвід і насилля на тлі бурхливої української дійсності та буднів провінції. Фільм витканий навколо реальної історії вбивства прабабусі режисерки.

Кадр із фільму «Грози шепочуть»

 

«Кілька років тому я відкрила для себе фотографію Льюїса Гайна. Це американський фотограф, який, серед інших тем, створив серію глибоко співчутливих портретів східноєвропейських іммігрантів, що прибували у Нью-Йорк на початку ХХ століття. Одна з фотографій у цій серії – це портрет слов’янки у гавані, яка сидить на лавці. Вона дрімає, схилившись на велику подушку, яку привезла з собою на кораблі. Цей образ нагадав мені про прабабусю. Я знала, що її вбили під час подорожі, а єдине, що вона взяла із собою, – це велика подушка. Відтоді ця фотографія не полишала моїх думок і спонукала розказати власну історію», - говорить ОКСАНА КАРПОВИЧ.

 

Робота «Перлина абсурду» – це особиста історія режисерки Олександри Чуприної, квест пошуку слідів її прапрадіда, репресованого у 1938 році, і спроби врятувати стару Одесу від джентрифікації.

Кадр із фільму «Перлина абсурду»

 

«Це було 4 жовтня 2016 року. Я нарешті переїхала назад до Одеси після п’яти років університетського життя у Києві. Пішла на прогулянку і була абсолютно шокована тим, яким покинутим і занедбаним виглядає моє рідне місто. Стало ясно: я мушу врятувати Одесу! Тож я скористалася своїми інструментами – рухомими зображеннями, адже була впевнена, що цей фільм зможе врятувати місто. Ох, яка я була наївна», - так про свій фільм говорить ОЛЕКСАНДРА ЧУПРИНА.

 

Нагадаємо, 20 листопада о 19:00 відбудеться онлайн-зустріч з режисеркою Аліною Горловою. Одразу після світової прем’єри своєї роботи, вона поділиться фаховими спостереженнями та враженнями. Трансляцію українською мовою можна буде переглянути на DOCUSPACE.

Читайте також:

Новини

Українська стрічка стала «Найкращим документальним фільмом» у Німеччині

Стрічка «Земля блакитна, ніби апельсин» української режисерки Ірини Цілик отримала ще одну нагороду.

03.09.2020
об 15:09

Новини

Зміна суспільства через документалістику: презентація та реалізація

13 жовтня від мережі Arts&Rights відбудеться онлайн-презентація правозахисних документальних проєктів. Правозахисники та документалісти не лише представлятимуть свої роботи, а й поділяться досвідом, як у сучасних реаліях можна надати розголосу проблемі і, таким чином, вплинути на зрушення та зміни в суспільстві.

09.10.2020
об 13:55

Новини

Українські документалісти відвідають IDFA в Амстердамі

Вдруге українська делегація відвідає захід IDFA та в цьому році представить 5 документальних проєктів, які нині знаходяться на різних стадіях виробництва.

21.10.2020
об 14:13

Новини

Цикл документальних фільмів «Фантастичні українці» презентують на MEGOGO LIVE

Документальний цикл «Фантастичні українці» складається з чотириьох історій, які сформували сучасну українську культуру, менш ніж за два тижні з’являться на MEGOGO LIVE.

09.11.2020
об 12:18