Трейлери та відео

Творці «Мавка. Лісова пісня» показали уривок очікуваної анімації
«Тут немає байдужих»: стартував відеопроект від українських митців

«Золота Дзиґа»: Три номінанти на звання «Найкраща режисерська робота»

06.05.2021
об 12:31

За місяць українці дізнаються, хто з претендентів називатися найкращим у своїй галузі, отримає V Національну премію «Золота Дзиґа». Сьогодні ж у фокусі нашої уваги три режисери, які стали номінантами у категорії «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка), – Наталка Ворожбит, Валентин Васянович і Михайло Іллєнко. Зауважимо, кінороботи, за які їх висунуто на премію стали рекордсменами цьогорічних номінацій: «Погані дороги» Наталки Ворожбит представлені у 15 категоріях, «Атлантида» Валентина Васяновича – 12, «Толока» Михайла Іллєнка – 10.

 

Режисерський дебют Наталки Ворожбит

Розпочнемо огляд номінантів із режисерки, чия робота представлена у найбільшій кількості категорій. Серед них «Найкращий фільм»; «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка); «Найкраща чоловіча роль»; «Найкраща жіноча роль» (із чотирьох акторок, дві втілили своїх героїнь у фільмі «Погані дороги»; «Найкраща чоловіча роль другого плану» (із чотирьох акторів двоє зіграли у стрічці Наталки Ворожбит; «Найкраща жіноча роль другого плану» (серед трьох акторок, дві грали у фільмі «Погані дороги»); «Найкраща операторська робота»; «Найкраща робота художника-постановника»; «Найкращий сценарій»; «Найкращий дизайн костюмів»; «Найкращий грим»; «Найкращий монтаж».

Фільм «Погані дороги» є режисерським дебютом української драматургині, сценаристки та шоуранерки Наталки Ворожбит.

 

«Це з царини фантастики, коли сценарист із більш ніж двадцятирічним досвідом раптом змінює свою роль, водночас майже не маючи уявлення про виробничі процеси. Якихось особливих очікувань у мене не було, крім того, що попереду – невідомість, пригоди та виклик. Оцінювати, як вийшло, теж не можу. Я розумію, що були помилки, розумію, які саме, щось зараз зробила б інакше. Але це вже висновки на майбутнє, досвід, котрий я застосую в наступному фільмі», – розповідає в інтерв’ю Media Business Reports  про свій перший режисерський досвід НАТАЛКА ВОРОЖБИТ.

 

Сама драма народилася з однойменної п’єси, яку чотири роки тому вперше поставили у Лондонському театрі Royal Court. В Україні її назвали найкращою драматичною виставою року на Фестивалі-Премії ГРА. Потім за підтримки Українського культурного фонду літературний твір екранізували. Установа виділила 11 млн гривень, які й стали бюджетом всього фільму.

 

«До фільму не ввійшла лише одна новела – жіночий монолог, решту ми взяли. Хоча спершу новелу «Підвал» знімати не збиралися, але коли ми зняли перші чотири новели, Юра (Прим. ред.: Юрій Мінзянов – один із продюсерів фільму «Погані дороги») зателефонував і сказав: «Слухай, пазл не складається, треба знімати», – згадала в інтерв’ю Media Business Reports виробничий процес режисерка.

 

За словами Наталки Ворожбит, стрічка є її рефлексією на ті дослідження, які вона робила для написання сценарію фільму «Кіборги».

 

Валентин Васянович та драма «Атлантида»

Наступною за кількістю номінацій є стрічка «Атлантида» Валентина Васяновича. Серед категорій, в яких представлена кіноробота режисера «Найкращий фільм»; «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка); «Найкраща чоловіча роль»; «Найкраща операторська робота»; «Найкраща робота художника-постановника»; «Найкращий сценарій»; «Найкращий дизайн костюмів»; «Найкращий грим»; «Найкращий звук»; «Найкращий монтаж»; «Найкращі візуальні ефекти»; «Премія глядацьких симпатій».

 

Валентин Васянович: «Питання збереження державної підтримки для кіно найактуальніше»

 

На рахунку фільму вже близько 10 нагород і це не дивно, адже за словами режисера Валентина Васяновича стрічку відправили на розгляд понад 50 профільних комісій міжнародних кінофестивалей.

 

«Атлантида» – кіно досить важке, травматичне, драматичне. Фільм специфічний для широкого прокату, тому сфокусувалися на фестивальній аудиторії.  Звісно, я очікував, що на нього звернуть увагу. Взагалі вважаю нормальним, коли режисери прагнуть визнання, причому світового. Головне, на цьому не надто фіксуватися. Інакше, якщо очікування не справдяться, це травмує і загрожує психологічною трансформацією: потім треба довго працювати над собою, щоб подолати зажим і зняти наступний фільм. Щоб цього не сталося, треба бути простішим, знімати кіно передусім для себе, але пам’ятати, що є ще й фестивалі класу А, потрапляння на які гарантують вам наступний фільм», – поділився своїм баченням в інтерв’ю для VGL cinema ВАЛЕНТИН ВАСЯНОВИЧ.

 

Ролі в «Атлантиді» зіграли лише непрофесійні актори – ветерани АТО, волонтери, солдати ЗСУ. На знімальному майданчику й поза ним Валентин Васянович був не тільки режисером, а й виконував функції оператора, режисера монтажу, сценариста.

 

«Мені комфортніше. Я до процесів ставлюся інтуїтивно. У мене основа – почати рух, а під час руху все змінюється. Наперед важко все прорахувати. Я бачу локацію, обличчя, що може сильно трансформувати історію. Мені подобається документальний підхід: робити кіно з «розплющеними очима». Це цікавіше, ніж написати вдома й на майданчику лише слідкувати, щоб все написане використати», – розповів в інтерв’ю VGL cinema про те, чому не планує в своїх кінороботах зосереджуватися лише на режисурі ВАЛЕНТИН ВАСЯНОВИЧ.

 

Також він додав, що фільм знятий загальними планами, тому «потрібно зчитувати інформацію в деталях, і набагато комфортніше дивитися його на великому екрані».

 

Михайло Ілленко та його історичний фільм «Толока»

Останнім номінантом у категорії «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка) є режисер Михайло Іллєнко за екранізацію Шевченкової балади «У тієї Катерини хата на помості…», яка стала історичним фільмом «Толока».

Серед категорій, у яких представлено стрічку на V Національній кінопремії «Золота Дзиґа»: «Найкращий фільм»; «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка); «Найкраща чоловіча роль другого плану»; «Найкраща робота художника-постановника»; «Найкращий сценарій»; «Найкраща музика»; «Найкращий дизайн костюмів»; «Найкращий звук»; «Найкращі візуальні ефекти»; «Премія глядацьких симпатій».

Фільм подолав довгий шлях від задуму до початку виробництва, яке теж ускладнювало зовнішні обставини такі, як пошук коштів і додаткові зйомки цілих блоків фільму через заміну акторів, що також відтерміновувало вихід стрічки на великі екрани.

 

«Затверджуючи акторів на ролі у фільмі «Толока», я передбачав, що робота не вкладеться в півтора-два роки. Такими є реалії кіновиробництва», – розповів про свої передчуття після виходу «Толоки» в прокат у статті для VGL cinema МИХАЙЛО ІЛЛЄНКО.

 

За словами режисера, все, що відбувається в сюжеті «Толоки», пережито в тісному контакті з реальними людьми або з вигаданими персонажами.

 

Михайло Іллєнко: «Усе, що відбувається в сюжеті «Толоки», пережито в тісному контакті з реальними людьми або з вигаданими персонажами»

 

«Особисте – реальне або вигадане – стало наповненням усіх персонажів фільму. У цьому була гостра необхідність, бо балада Тараса Шевченка не розповідає, якими були її дійові особи. Вірш лише фіксує, що сталося між ними, наче це не унікальний поетичний шедевр, а поліцейський протокол. Було дуже важливо уявити собі, якими вони були – Катерина, двоє Іванів, Семен і присутній десь у загадковому просторі Кримського полону «брат» Катерини. Довелося дати йому ім’я Василь (актор Дмитро Рибалевський), а також вирішувати, чому мовчки поверталися з Криму Ярошенко і «брат» Катерини, хто з двох – Іван Ярош чи Василь – відрубали Катерині голову», – поділився секретами режисерської роботи над фільмом у статті для VGL cinema МИХАЙЛО ІЛЛЄНКО.

Ось такими є номінанти у категорії «Найкраща режисерська робота» (ім. Ю. Г. Іллєнка) та їхні кінороботи.

 

 

Фото з відкритих джерел

Читайте також:

Новини

Драма «Погані дороги» вийде в прокат наприкінці весни

Фільм-призер Венеційського кінофестивалю, однойменна екранізація новели Наталії Ворожбит – «Погані дороги» вийде в український прокат 20 травня.

29.04.2021
об 12:31

Події

«Золота Дзиґа»: На звання «Найкращий фільм» претендують 5 стрічок

Напередодні V Національної кінопремії «Золота Дзиґа» пропонуємо ближче знайомитися з претендентами на перемогу в своїх категоріях. Розпочнемо огляд номінантів з кіноробіт, кожна з яких заслуговує звання «Найкращий фільм».

28.04.2021
об 17:12

Новини

Повний список номінантів на V Національну кінопремію «Золота Дзиґа»

Лідерами за кількістю номінацій стали «Погані дороги» – фільм претендує на нагороди у 15 категоріях, «Атлантида» – 11, «Толока» – 9, «Земля блакитна, ніби апельсин» – 4 і «Черкаси» – 4.

21.04.2021
об 16:07

Новини

«Золота Дзиґа»: Розпочалось глядацьке голосування

V Національна кінопремія «Золота Дзиґа» оголосила назви фільмів, з-поміж яких глядачі до 31 травня обиратимуть переможця.

29.04.2021
об 14:31