Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Зниження ставки ПДВ для креативних індустрій

16.07.2020
об 12:13
Автор: Павло Сушко

Наразі в профільному Комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики разом із підкомітетом у сфері кінематографу та реклами триває робота над поправками до Податкового Кодексу, які в майбутньому значно знизять фінансовий тягар на представників українських креативних індустрій, зокрема і на кіновиробників. Мова йде про зниження облікової ставки ПДВ для креативних індустрій з нинішніх 20 % до 7 %, а для деяких категорій діяльності – взагалі про звільнення від сплати ПДВ. Також передбачаються пільгові ставки для іноземних виробників, аж до повного скасування податку на іноземні фільми, адаптовані для людей з порушенням зору і слуху. Чому це важливо, як працює у світі та які ризики й переваги таких законодавчих змін для України, VGL cinema розповів народний депутат України, голова підкомітету у сфері кінематографу та реклами, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко.

 

ПАВЛО СУШКО – народний депутат України IX скликання, заступник голови депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», голова підкомітету у сфері кінематографу та реклами, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, член Європейської кіноакадемії, член Української кіноакадемії, кінопродюсер, член Громадської ради Українського Оскарівського комітету.

 

На сьогодні чинний закон, згідно з яким до 1 січня 2023 року звільнені від ПДВ операції з постачання національних фільмів, а також постачання робіт та послуг з виробництва національних фільмів. Крім того, до 2023 року також звільнені від ПДВ послуги з демонстрування, розповсюдження національних та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених державною мовою на території України. Ці норми щодо «нульової ставки» ПВД продовжать діяти до 2023 року, так що про жодний новий додатковий податок мова не йде. Навпаки – усі інші послуги, роботи та товари, що належать до креативних індустрій, зможуть скористатися майже трикратним податковим послабленням.

 

З 2023 року, коли закінчиться для кінотеатрів пільга щодо ПДВ, ми її трансформуємо. Фільми, які виготовлені в Україні, і надалі будуть демонструватися без ПДВ. Для іноземних фільмів ми ставимо три вимоги, а саме:

1) дубляж чи озвучка українською мовою;

2) виготовлення тифлокоментаря українською мовою;

3) виготовлення субтитрів, адаптованих для осіб з вадами слуху.

І за умови дотримання всіх вони матимуть знижену ставку ПДВ у розмірі 7 %. При цьому ті сеанси іноземних фільмів, які демонструватимуться адаптованими для осіб з порушенням слуху, теж будуть іти зі ставкою ПДВ 0 %.

Безумовно, це позитивно позначиться на розвитку креативних індустрій України загалом і аудіовізуального сектору зокрема, оскільки це не тільки послабить податковий тягар для кіновиробників, а також наростить кіно- виробництво й зробить продукт доступнішим для глядача. Наша держава стане набагато привабливішою для іноземних інвесторів та іноземних знімальних команд. Адже, паралельно з кеш-ребейтами, що вводяться для зарубіжних продюсерів, локальні продакшн-групи зможуть запропонувати іноземцям більш вигідні умови співпраці завдяки особливим пільговим умовам оподаткування. Це стосуватиметься як спільного виробництва копродукційних проєктів, так і надання локальної сервісної підтримки іноземцям.

 

Наразі наша ініціатива полягає в тому, щоб застосувати 7 % ставку ПДВ для надання таких послуг та робіт:

-  з виробництва та компонування фільмів, телевізійних програм, рекламних, музичних та інших аудіовізуальних творів і послуг, з ними пов’язаних;

-  з розповсюдження та/або публічного сповіщення фільмів (крім тих, які уже оподатковуються за «нульовою» ставкою), телевізійних програм, музичних та інших аудіовізуальних творів;

-  з виготовлення фонограм, копій звукозапису музичних творів, надання послуг студій звуко- і відеозапису, трансляції вистав, концертів, виставко- вих, освітніх та інших культурно-мистецьких заходів (проєктів) закладами культури, зокрема за допомогою інтернету;

-  з виробництва, створення на замовлення графіки (графічних творів робіт, дизайну), що є частиною аудіовізуальних творів;

-  з надання доступу та відвідування професійних зустрічей, майстер-класів, курсів з підвищення кваліфікації та здобуття досвіду у сфері культури та креативних індустрій.

Україна в питанні пільгового оподаткування креативних індустрій не є першопрохідцем у Європі. Наші сусіди давно збагнули, що вигоди від зменшення податкового тягаря на аудіовізуальний сектор значно перевищують можливі недоотримані кошти від стандартної облікової ставки ПДВ, що застосовується в тій чи іншій країні. Наприклад, у сусідній Польщі при загальнодержавному відсотку ПДВ на рівні 23 % для певного переліку діяльностей, які належать до креативних індустрій, ця ставка дорівнює 8 %; на Кіпрі – 5 %; у Франції – 2,1-10 %; у Португалії та Бельгії – 6 %; у Німеччині – 7 %; у Нідерландах – 9 %; у Словенії – 9,5 %, а в Італії, Австрії та Фінляндії – 10 %.

 

Читайте також:

Павло Сушко: «Ласкаво просимо в Україну знімати кіно!»
Новини

Павло Сушко: «Ласкаво просимо в Україну знімати кіно!»

Тепер на іноземних кіновиробників, які приїдуть в Україну знімати кіно, очікують відшкодування в розмірі 25 % від витрачених тут коштів та ще + 5 %, якщо проєкт стосуватиметься української культури. З початку 2020 року в Україні запрацювала оновлена система кеш-рибейтів. Відповідний закон восени минулого року підписав Президент України.

07.05.2020
об 16:18