Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Відверта розмова: Як працювали над драмою «Стоп-Земля» та чому важливо було потрапити на «Берлінале»

15.02.2021
об 12:28
Автор: Дар’я Мирошниченко

«Якщо не наважишся, не знатимеш, як буде далі», – говорить логлайн дебютного повнометражного фільму Катерини Горностай «Стоп-Земля». Його світова прем’єра відбудеться навесні в межах конкурсної програми Generation 14plus 71-го Берлінського міжнародного кінофестивалю. Як вдалося досягти такого результату, де ще та коли можна буде побачити українське підліткове кіно та як до першого великого успіху ставиться сама режисерка – про все це VGL cinema розповіли продюсери фільму та сама Катерина Горностай.

 

2021 роцу через пандемію COVID-19, яка все ще вирує у світі, «Берлінале» відбудеться за два етапи. Конкурсні покази проведуть навесні в онлайн-форматі, разом із Європейським кіноринком, Копродакшн-маркетом, форумом Berlinale Talents та іншими заходами для професійної кіноспільноти, а для широкого загалу фільми демонструватимуть у червні 2021 року. Це означає, що зовсім скоро в конкурсній програмі Generation 14plus відбудеться і світова прем’єра української стрічки «Стоп-Земля», яка є суто українською. Її виробництвом займалася вітчизняна компанія «ЕССЕ Продакшн Хаус» за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Українського культурного фонду. Міжнародну промоцію фільму підтримав Український інститут. До продюсерської групи увійшли Віталій Шереметьєв, Наталія Лібет, Ольга Бесхмельниціна та Вікторія Хоменко.

«Зазвичай до Generation 14plus особливо прикута увага аудиторії: сінемафілів, кінематографістів та дистриб’юторів. І вся наша група радіє з того, що і ми, і відбірники «Берлінале» обрали домом фільму (Місце для світової прем’єри кінопрофесіонали між собою називають домом для фільму та режисера. – Прим. авт.) саме цю секцію. Особисто я вважаю, що «Стоп-Земля» – це подія для українського та для міжнародного кінематографу. Насамперед тому, що це повнометражний дебют режисерки, яка дуже глибоко, але делікатно розуміє нас з вами та передає це на екрані. Для мене Катерина – це нова Кіра Муратова: сувора, прискіплива до деталей, але чуттєва та емпатійна. На її стрічку міжнародна та національна аудиторії чекали вже декілька років, спостерігали за шляхом проєкту – як та з ким він перетворюється на фільм», – пояснила важливість включення «Стоп-Землч» до конкурсної програми Generation 14plus продюсерка НАТАЛІЯ ЛІБЕТ.

Робота над автобіографічною драмою «Стоп-Земля» триває з осені 2016 року. Саме тоді Катерина Горностай завершила перший варіант сценарію. З травня 2017 року компанія «ЕССЕ Продакшн Хаус» взялася за виробництво фільму й упродовж двох наступних років історію про 16-річну Машу, яка закохалася в Сашу й розуміє, що треба наважитися відкритися хлопчикові, аби знати, чи є взаємність, презентувала на пітчингах в Одесі, Котбусі, Таллінні, Карлових Варах, Вроцлаві, Вісбадені та інших містах. У 2019 році фільм про дівчинку-підлітка, яка досліджує свої почуття, став одним з переможців Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно.

«Перший драфт сценарію Катерина написала за мотивами особистої підліткової історії. Його тактильний сюжет передавав і тягучість, і надемоційність відчуттів себе в підлітковому віці. Потім для підготовки знімального процесу та доопрацювання сценарію Катерина провела інтерв’ю з більш ніж 200 підлітками, які допомогли наповнити історію сучасною школою, визначити ті точки, від яких відштовхуються підлітки зараз. І власне, знайти ту 25-ку, яка і стала класом у фільмі.

Вже під час акторської лабораторії для підлітків, яку ми зорганізували у 2019 році, Катерина разом з тьюторами й тьюторками  з пластичного руху, драматургії голосу та акторської майстерності працювали не один місяць, аби створити повноцінний клас із сучасним контекстом та зменшити психологічну й тілесну напругу першого досвіду участі у зйомках.

Непростий, але надзвичайно амбітний виклик у створенні цього фільму вимагав тривалості й витривалості, і став можливий завдяки великій команді, спланованому процесові й тому особливому режисерському баченню Катерини з прицілом на максимальну реалістичність, деталі, свободу. Дуже люблю наш логлайн: «якщо не наважишся, не знатимеш, як буде далі», – поділилася деталями роботи над фільмом продюсерка ВІКТОРІЯ ХОМЕНКО.

Як ви вже зрозуміли з коментаря Вікторії, у фільмі задіяні непрофесійні актори-підлітки, серед яких глядачі побачать Марію Федорченко, Арсенія Маркова, Яну Ісаєнко, Олександра Іванова. Саме вони втілили на екрані закохану Машу, її однокласника та хлопця, до якого головна героїня має почуття, Сашу, а також близьких друзів дівчини, чия історія розповідається, Яну та Сєню, які допомагатимуть Маші не почуватися дивно та відсторонено в колективі. Окрім зародження та розвитку перших почуттів, в об’єктиві оператора-постановника Олександра Рощина – напружена шкільна буденність, яку підкреслено роботою художника-постановника Максима Німенка та музичними творами композиторки Мар’яни Клочко. Усе це, на думку ще одного продюсера, має сподобатися українському глядачеві, який зможе побачити на великих екранах фільм «Стоп-Земля» у другій половині 2021 року.

«Дві мої старші доньки наразі перебувають у віці героїв фільму і вони є потенційною глядацькою аудиторією. Протягом усього розвитку проєкту я завжди приміряв свої сподівання до того, наскільки їм це буде цікаво. Розумію, що це моя суб’єктивна оцінка, проте я екстраполюю ці очікування на всіх глядачів. Можу сказати, що для мене цей фільм є дуже тонким дослідженням з атмосферною драматургією світу та дорослішання підлітків. Коли ми переглядали фінальний варіант, я зрозумів, що історія мене повністю поглинула. Це буде цікаво і моїм дітям, і таким, як я, батькам, тому що ми позбавлені можливості бачити дорослішання з деяких ракурсів. Думаю, робота Катерини Горностай – це фільм, який буде корисним і для батьків, щоб дізнатися більше про світ своїх дітей, і для підлітків, які можуть себе асоціювати з героями фільму й експонувати моделі поведінки на себе», – зауважив генеральний продюсер EССE ВІТАЛІЙ ШЕРЕМЕТЬЄВ.

 

Також у Віталія ми поцікавилися подальшою долею драми «Стоп-Земля», права на демонстрацію якої придбала берлінська дистриб’юторська компанія Pluto Film.

 

«Зараз самий початок шляху, і для нас було важливо, де відбудеться прем’єра. Найбільше ми хотіли потрапити до програми Берлінського кінофестивалю, і змогли це зробити. Для нас це суперподія. Більш детальна фестивальна програма та географія стрічки розвиватимуться й розкриватимуться пізніше у співпраці з нашим партнером – берлінською компанією Pluto Film. Скажу лише, що ми маємо великі плани», – з посмішкою інтригує ВІТАЛІЙ ШЕРЕМЕТЬЄВ.

 

Ще одна продюсерка фільму Катерини Горностай пояснює, чому продюсерській групі надважливо було потрапити до однієї з програм саме «Берлінале».

 

«Берлінале» – один з найважливіших флагманських кінофестивалів світу, до якого прикута увага в Європі та далеко за її межами. Крім того, це й масштабний майданчик кіноринку, де збираються дистриб’ютори, бродкастери та закупівельники з усього світу. Прем’єра фільму на цьому кінофестивалі гарантує потрапляння в поле зору маститої кіноспільноти та широкого кола глядачів. Україні задля того, щоб бути помітним гравцем у глобальній кіносистемі, потрібна якісна презентація на таких заходах. Тому відбір фільму – це великий успіх як для нас, команди проєкту, так і для розвитку національної кіноіндустрії загалом», – зазначає продюсерка драми «Стоп-Земля» ОЛЬГА БЕСХМЕЛЬНИЦІНА.

 

Сама режисерка спокійніше ставиться до свого успіху, її більше хвилює прем’єра вдома та сприйняття фільму глядачем.

«Успіх – це дивна штука. Мені здається, у нашому випадку про це говорити зарано, бо фільми зрештою вимірюються не прем’єрними показами. Звісно, кожен режисер, який працює над фільмом, переживає, де він опиниться і чи опиниться взагалі. Йдеться навіть не про саму стрічку (хоча, звісно, про неї також, адже в кінопроєкті акумульована робота і час сотень людей), а про можливість працювати далі, робити наступний фільм. На жаль, таку можливість матиме той, кому пощастило з хорошою прем’єрою на якомусь престижному фестивалі. Проте найбільше я хочу побачити, як цей фільм дивитимуться вдома. Це дуже розмовне кіно, у ньому багато іронії, але вона майже вся зашита в мові – сподіваюсь, європейський глядач, не носій мови, зможе вичитати це в субтитрах», – поділилася своїми роздумами та враженнями режисерка та сценаристка фільму «Стоп-Земля» КАТЕРИНА ГОРНОСТАЙ.

Звісно, ми не втрималися й спитали, як воно, коли тебе порівнюють із режисерами, які стали легендами кіно. Адже в розмові з нами продюсерка Наталія Лібет назвала Катерину Горностай новою Кірою Муратовою.

«Продюсерам властиво нахвалювати своїх режисерів, хоч я і проти цього. Мені дуже не зручно бути в одному реченні з такою великою режисеркою, бо для такого порівняння ще зарано. До того ж будь-які порівняння тільки спрощують явища, що зароджуються», – відповіла КАТЕРИНА ГОРНОСТАЙ.

Що ж до міжнародного партнера драми «Стоп-Земля», то вони також вбачають в українській режисерці великий потенціал.

«Молода режисерка своїм ставленням та щирим поглядом демонструє справжній талант, розповідаючи цікаву історію. Ми вважаємо, що цей фільм зачепить всіх, хто переживає зараз або все ще пам’ятає ті підліткові часи, коли все здавалося не таким складним, як насправді», – сказав голова відділу продажів компанії Pluto Film МАНОЛА НОВЕЛЛІ.

 

Отже, чекаємо на результати показу автобіографічної драми «Стоп-Земля» у конкурсній програмі Generation 14plus, відгуків міжнародної кіноспільноти і, звісно ж, української прем’єри.

Читайте також:

Новини

Фільм «Стоп-Земля» увійшов до секції Works in Progress KVIFF

Повнометражний ігровий дебют режисерки та сценаристки Катерини Горностай «Стоп-Земля» увійшов у склад 8 відібраних проєктів до секції Works in Progress Міжнародного кінофестивалю у Карлових Варах (Karlovy Vary International Film Festival).

18.06.2020
об 18:06

«Стоп-Земля» і «ВАКУУМ» представлятимуть Україну на Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах
Новини

«Стоп-Земля» і «ВАКУУМ» представлятимуть Україну на Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах

За підтримки Ukrainian Institute – Українського інституту, два проєкти представлятимуть сучасне українське кіно на щорічному кінофестивалі у Карлових Варах.

09.07.2020
об 13:35