Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Від Бейонсе до Оскара: Мері Твала африканська королева кіно

29.11.2020
об 18:41

Південноафриканську акторку представили абсолютно новій аудиторії у фільмі Бейонсе «Чорний король». Однак це її останній фільм, що може виявитись її найкращою роботою.

Мері Твала померла всього за декілька тижнів до виходу фільму «Чорний король» від Бейонсе. У фільмі 80-річна жінка зіграла шамана, що стало її останньою роллю за всю історію її шістдесятилітньої кар'єри. Глибокі лінії її обличчя, біла фарба на очах і червоні намистини, що покривають голову, справили незабутнє враження, представивши акторку абсолютно новій публіці.


Серед інших своїх переваг стрічка відкрила можливість відритися найкращим талантам континенту для західної аудиторії. Деякі з них, як Твала, вже добре зарекомендували себе. Але для тої аудиторії, яка лише відкрила для себе цю акторку після виходу візуального альбому Бейонсе, найкращі роботи Твали ще у черзі на перегляд.

Народилась акторка в Совето, Йоганнесбург, у 1939 році. Твала почала свою акторську кар’єру у 20 років, коли сестра привела її на кастинг. Діапазон її ролей був широким: серед стрічок, у яких вона знялася, були «Покоління», перша мильна опера, зосереджена на персонажах середнього класу темношкірих, створена у 1993 році та «Сарафіна!», показ якої відбувся на Каннському кінофестивалі 1992 року.


За свою кар’єру Твала отримала безліч нагород, таких як, наприклад, орден Іхаманги Південної Африки (срібний). Цей орден вручив їй сам президент Сиріл Рамафоса у 2019 році за видатний внесок у мистецтво. Нація оплакувала її, коли вона померла на початку липня в результаті Covid-19.

Хоча «Чорний Король» є останньою роллю Твали, це буде не єдиний шанс побачити її на екрані. Фінальний у її житті повнометражний фільм, в якому вона знялася, має назву «Це не поховання, це воскресіння». Він подорожував фестивалями останній рік до виходу у кінотеатрах. У ньому Твала грає старійшину крихітного села в Лесото, глибоке горе якого збурює зухвалий дух протесту серед її громади проти місцевих забудовників. Цей фільм є дебютною художньою розповіддю режисера і письменника Лемоханга Джеремії Мозесе, який народився в столиці Лесото, Масеру.


Фільм створений за ініціативою Венеціанського коледжу бієнале, а сам прем’єрний показ відбувся минулого року перед змаганням у конкурсі World Cinema Sundance, де в січні він отримав спеціальну нагороду журі за створення фантастичних фільмів. З моменту свого першого показу він зібрав понад 20 фестивальних нагород, включаючи нагороду як найкращої акторки Твали на міжнародному кінофестивалі в Дурбані. Фільм нещодавно представили як першу в історії Лесото участь у змаганні за премію «Оскар» у категорії «Найкращий іншомовний фільм», який увійшов в історію ще до оголошення номінацій.

Південноафриканський продюсер Кайт Пансегроу привернула увагу Мозеза до Твали, показуючи йому її фото, коли вони готувались до створення фільму. Натхненний досвідом власної бабусі Мозез сприймав цю історію глибоко особисто, спираючись також на загальнолюдські теми ідентичності, прогресу та традицій. Він говорив, що коли побачив фотографію Мері, то зрозумів, що вона найкращим чином підходить для цієї ролі. Вона була, як полотно для думок і спостережень режисера.


Фільм повністю лежить на мініатюрних плечах Твали, і вона вміло несе цю ношу: у великих планах її обличчя, що оплакує смерть свого чоловіка; у її маленькому зрості на тлі величних гірських островів Лесото; у ріках її сліз. Пейзаж Лесото стає персонажем у фільмі, як і персонаж Твали Мантоа, стає пейзажем. Як говорить сам режисер, фільм схожий на мистецтво перформансу. І для неї не було питання, чи зможемо ми це зробити. Було лише питання, коли це потрібно зробити.

Як пояснюють Пансегроу та Мозез, умови у віддаленій частині Лесото, Ха-Дінізулу, де вони знімали, були досить важкими. Там повністю відсутня інфраструктури, а погода коливалась від -2°С зранку до +28°С вдень. Але Пансегроу каже, що Твала готувалася до всього, що їм потрібно було зробити протягом 24-денної зйомки, включаючи вивчення хитромудрої мови сесото.


Пансегроу говорить, що завжди ходила до її маленької кімнати перед сном, щоб переконатися, що вона впорядку. Однієї ночі акторка відповіла, що у своєму житті вона зняла багато фільмів і багато сценаріїв прочитала. І про безліч стрічок вона чула. Це перший фільм, який вона уявляє і бачить так чітко, як це тільки можливо.

Мозез вважає, що зростаюча цікавість у світі до континенту – це прекрасна річ. Але він більше схвильований молодими кінематографістами, які будуть після нього, які мають бачити у його творчості доступний спосіб реалізувати власні мрії, використовуючи при цьому великі африканські таланти, такі як Твала.


Джерело: The Guardian

Читайте також:

Новини

Гетті МакДенієл – перша афроамериканка, що отримала премію «Оскар»

125 років тому, 10 червня 1895 року, народилася актриса Гетті МакДенієл, ім'я якої міцно вписано в історію американського кінематографу. У 1940 році саме вона стала першою афроамериканкою, що отримала премію «Оскар» – за роль Маммі в кіноепопеї «Звіяні вітром».

10.06.2020
об 10:11

Новини

Зірка «Зеленої книги» зіграє першого темношкірого чемпіона світу з боксу

Видання Variety повідомляє, що володар «Оскара» Махершала Алі отримав головну роль у новому мінісеріалі HBO. Він написаний на основі історії про Джека Джонсона – першого темношкірого чемпіона світу з боксу в суперважкій вазі.

02.07.2020
об 17:15

Статті

Втрачений король американського кіно: 5 фільмів із Чедвіком Боузманом

Сьогодні, 29 листопада, Чедвік Боузман міг би відзначати свій 44 рік народження. Він йшов власним шляхом, долаючи усі перестороги та безкінечні стереотипи, але найбільше вирізняє його з плеяди зірок на небосхилі Голлівуду – абсолютна щирість. Боузман не намагався здаватись кимось іншим у звичайному житті, не намагався гіперактивною поведінкою привернути до себе увагу публіки і не давав навіть приводу засумніватись у своїй величності як простої людини.

29.11.2020
об 17:35