Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Революційний прорив для кiноiндустрiї

24.09.2020
об 12:03
Автор: Павло Сушко

21 липня 2020 року Верховна Рада України ухвалила дуже важливий для кіноіндустрії закон «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо підтримки та підвищення міжнародної конкурентоспроможності галузі відео- та кіновиробництва», за яким послуги, пов’язані з процесом виробництва кіно, звільняються від оподаткування ПДВ для іноземних виробників, які приїжджають фільмувати в Україну. Відтепер в Україні не обкладається ПДВ експорт послуг з виробництва та компонування відео-, кіно-, анімаційних (мультиплікаційних) фільмів, телевізійних програм, рекламних роликів, фоторекламних матеріалів, комп’ютерної графіки. Як це відіб’ється на галузі кіно та економіці нашої держави в цілому VGL cinema дізнався від голови підкомітету у сфері кінематографу та реклами, заступника голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, народного депутата України Павла Сушка.

 

Зйомки фільмів у різних країнах – це вже світова практика. Голлівудські мейджори часто знімають у всьому світі. Європейські виробники теж мають величезний досвід у цій сфері. У всьому цивілізованому кінематографічному світі немає навантажень бюджетів проєктів податком на додану вартість, коли вони знімаються за кордоном.

Україна – це унікальний майданчик для фільмування, оскільки ми маємо чотири сезони, безліч різноманітних локацій – від лісів, гір, моря, пустелі до архітектури наших міст різних епох і культур.

Восени минулого року ми повноцінно запустили систему повернення кваліфікованих витрат (кеш-рибейтів) і збільшили ставку кеш-рибейтів до 25 % з додатковими 5 %, якщо в проєкті у встановленому обсязі втілені українські культурні елементи. Єдиною перепоною для залучення найочікуваніших іноземних інвестицій залишалася саме економічна складова бюджетів – навантаження бюджету на суму ПДВ при експорті послуг з кіновиробництва, у зв’язку з чим наша країна є економічно неконкурентоспроможною порівняно з країнами-сусідами, які до того ж мають чималий і звичний для великих клієнтів досвід щодо таких сервісів. Індустрія звітувала, що дуже багато проєктів, вартість яких становить мільйони доларів, хотіли знімати саме в Україні, але віддавали перевагу іншим країнам, здебільшого Східної Європи чи Прибалтики, саме через те, що такі сервіси для іноземних інвесторів  там не обкладаються ПДВ.

Зараз можна констатувати, що звільнення експорту таких послуг від ПДВ є революційним проривом для нашої індустрії. Уже існує багато попередніх домовленостей з іноземними інвесторами про фільмування в Українi великих проєктів, які чекали тільки на ухвалення цього закону. Маємо цьому підтвердження: світовий гігант Netflix уже фільмує свій проєкт в Україні цього літа й віддав 80 % свого знімального періоду саме українським локаціям.

Практика всього світу показує, що співпраця з іноземними інвесторами в кіно із застосуванням системи кеш-рибейтів і відповідних податкових преференцій завжди є вигідною для бюджетів країн, які стають майданчиками для фільмування, адже надходження до бюджету країни приблизно в 1,5-3 рази перевищують видатки на кеш-рибейти.

Цей важливий крок України в практику світової індустрії сприятиме розвитку цієї галузі в нашій державі, зростанню професійного досвіду місцевих спеціалістів, посиленню національної економіки за рахунок розвитку суміжних з кіновиробництвом галузей, зокрема готельного та ресторанного бізнесу, поліпшенню транспортних, фінансових, юридичних послуг, супутніх послуг інших галузей креативної індустрії, а також посиленню туристичної привабливості України і, що особливо важливо, покращенню інвестиційного іміджу України у світі.

Найближчим часом ми плануємо зробити ще більше для того, щоб наша система співпраці з інвесторами стала досконалою й найкращою у світі. Ми плануємо якнайбільше спростити процедури оформлення й виплати кеш-рибейтів, прибрати дискримінаційні обмеження щодо віднесення при розрахунку кеш-рибейтів до кваліфікованих витрат оплати товарів і послуг мікро- і малого бізнесу, які здебільшого працюють на спрощеній системі оподаткування, і витрат на оплату праці фізичних осіб. Кіновиробництво – це дуже складний процес, у ньому задіяно безліч сервісів з різноманітних секторів економіки: від послуг таксі до оформлення декорацій, від кейтерингу до закупки реквізиту на базарі, від витрат на проживання до послуг незалежних творчих фрилансерів. Такі витрати в кіно становлять величезну частку бюджету. Якщо ці обмеження будуть введені в дію з наступного року, як зараз це передбачено законом, ми знову відступимо на два кроки назад, оскільки економічно вже будемо програвати всім своїм сусідам, у яких таких обмежень немає й ніколи не було.

Також ми плануємо розробити систему локальних регіональних кеш-рибейтів для національних виробників. Це дуже важливо як і для самих проєктів, які обирають місця для фільмування в різних куточках України, так і для розвитку кожного регіону. Це буде стимулювати наших кіновиробників працювати над проєктами в різних регіонах й витрачати на місці свої чималі бюджети, що завжди буде посилювати місцеву економіку, розвивати локальні сервіси й місцевий туризм. Україна – один з найпотенційніших у світі універсальних майданчиків для зйомок аудіовізуальних творів. І тепер, маючи місцеву індустрію, яка професійно вже готова приймати великих іноземних інвесторів, і нововведені податкові преференції, ми повноцінно інтегрувалися в цей великий кінематографічний світ.

 

ПАВЛО СУШКО – народний депутат України IX скликання, заступник голови депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», голова підкомітету у сфері кінематографу та реклами, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, член Європейської кіноакадемії, член Української кіноакадемії, кінопродюсер, член Громадської ради Українського Оскарівського комітету.

Читайте також:

Новини

Зниження ставки ПДВ для креативних індустрій

Наразі в профільному Комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики разом із підкомітетом у сфері кінематографу та реклами триває робота над поправками до Податкового Кодексу, які в майбутньому значно знизять фінансовий тягар на представників українських креативних індустрій, зокрема і на кіновиробників. Мова йде про зниження облікової ставки ПДВ для креативних індустрій з нинішніх 20 % до 7 %, а для деяких категорій діяльності – взагалі про звільнення від сплати ПДВ. Також передбачаються пільгові ставки для іноземних виробників, аж до повного скасування податку на іноземні фільми, адаптовані для людей з порушенням зору і слуху. Чому це важливо, як працює у світі та які ризики й переваги таких законодавчих змін для України, VGL cinema розповів народний депутат України, голова підкомітету у сфері кінематографу та реклами, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко.

16.07.2020
об 12:13

Новини

ПДВ не буде: В української креативної індустрії з’явилися нові можливості

Вчора ввечері Верховна Рада приняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки та підвищення міжнародної конкурентоспроможності галузі відео- та кіновиробництва». За законопроєкт № 3060 народні обранці проголосували 229 голосами.

22.07.2020
об 14:33