Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Коли відкриються кінотеатри – влітку чи восени?

19.05.2020
об 13:13
Автор: Дар’я Мирошниченко

Парадоксально, але із закриттям на карантин кінотеатрів фільмів у житті пересічного українця побільшало. Час, що сповільнився у самоізоляції, найкраще проводити в компанії улюблених акторів – їх склад принаймні змінюється, на відміну від тих, хто збирається на дивані. І все ж таки, ми примудряємося сумувати за кіно… За тим, яке показують на великому екрані, у темній залі, в оточенні незнайомців. «Коли відкриють кінотеатри в Україні?», – запитують у Googl’а сотні користувачів. За відсутності офіційної інформації VGL cinema вирішив поспілкуватися з членкинею Ради з державної підтримки кінематографії та засновницею кінотеатру «Жовтень» Людмилою Горделадзе. Жінка, яка створила кінотеатр, що завжди вирізнявся індивідуальним підходом у роботі зі своїм глядачем, поділилася своєю візією прокатного майбутнього.

– Людмило Борисівно, на вашу думку, яка дата є оптимальною для виходу кінотеатрів з карантину?

– Спочатку треба дочекатися офіційного оголошення дати Кабінетом Міністрів України, а також протоколу (умов) роботи, потім кожне підприємство має визначити, виходячи з власних умов та обставин, коли повертатися до роботи. Є актуальна пропозиція про відкриття кінотеатрів з 1-го липня. Проте я вважаю, що липень не найкращий час для початку роботи кінотеатрів. Що стосується «Жовтня», другий місяць літа для кінотеатру завжди був найменш прибутковим. Крім низької відвідуваності, треба врахувати, що доведеться сплачувати податки і оренду у повному обсязі. До того ж, якщо починати роботу з тим самим штатом, який був до карантину, з тими самими принципами роботи – кількість сеансів і залів, то це буде вельми збитковою справою. На мою думку, оптимальною датою відкриття кінотеатрів, зокрема таких як «Жовтень», тобто окремо існуючих будівель, є кінець серпня.

– За вашими спостереженнями за розвитком подій, спричинених пандемією, коли глядачі будуть готові повертатися в кіно?

– Моя думка з цього приводу така: карантин є кардинальним етапом майбутньої перебудови роботи кінотеатрів з глядачами. По-перше, те, що назрівало давно, але не відбулося повною мірою, – вихід авторського і фестивального кіно (а також серіального, але це окрема розмова) в Інтернет. Так, вже була ситуація конкуренції з онлайн-майданчиками в мережі, але такі кінотеатри, як «Жовтень», тримали аудиторію. Дивлячись у майбутнє, треба розуміти, що кінотеатр – це місце показу, по-перше, нового, по-друге, масового кіно. Тому я вважаю, що традиційні кінотеатри залишаться тільки для великих голлівудських прем’єр і суто розважального контенту. Розумію, що це не станеться одразу після виходу з карантину. Так, люди дійсно хочуть дивитися фільми на великому екрані в компанії інших. Усе це ще залишається, але зараз ми перетинаємо точку неповернення. У майбутньому середня кількість місць у кінозалах збільшиться, а кількість залів на один кінотеатр зменшиться (це стосується багатозальників), картинка на екрані стане ще якіснішою, яскравішою, а фільми, що демонструватимуться, будуть одночасно ілюзіоном і театром. Маленькі зали в кінотеатрах залишаться хіба що для клубного проведення часу або ж і зовсім втратять сенс. Адже можна провести час за переглядом фільму в когось вдома або на дачі на досить великому екрані. До речі, раніше, наприклад, у наших будинках були «червоні кутки», думаю, їх можуть поновити нові житлові комплекси, якщо внесуть в архітектурний план «громадські домашні кінотеатри» для своїх мешканців.

Щодо ситуації загалом, думаю, надалі великі екрани буде складно утримувати, а маленькі – не рентабельні. Ось така дилема виходить.

– Наразі в кінотеатру «Жовтень» є стратегія виходу з кризи?

– У післякарантинний час «Жовтень» буде нормально себе почувати. У кінотеатру з містом укладено договір про оренду на 10 років. Тобто він може продовжувати існувати у звичному форматі, але треба досягти тієї кількості глядачів, яка в нього була, а це майже 300 тисяч людей на рік. Це його рівень рентабельності. Якщо відвідуваність буде меншою, а таке можливо, то керівництву кінотеатру треба буде вживати певних заходів для іншого економічного існування.  Кінотеатр, який я створила, проживе, але я не знаю, як житимуть подібні до нього, тому що це дуже дорого утримувати окрему будівлю. Можливо, допоможе підтримка асоціації Europa Cinemas, зокрема кінотеатр «Жовтень» подав заявку на вступ до програм Europa Cinemas з тим, щоб отримувати гранти за показ європейських кінокартин. Ця система підтримки діє в Європі, але, на жаль, досі не діє в Україні. До того ж у багатьох європейських країнах, крім Europa Cinemas, діють і власні загальнодержавні програми підтримки кінотеатрів, які працюють з кіно арт-хаусного та фестивального типу, чого ми не маємо.

– Тобто універсальної інструкції для виходу кінотеатрів з кризи немає?

– Універсальний рецепт: голлівудські фільми, висока відвідуваність та розумний менеджмент. Але це дійсно універсальне бачення. Ми маємо просто сподіватись, що глядач повернеться. Звісно, люди йтимуть, але вони приходитимуть тільки за певним контентом, а це вже відповідальність дистриб’юторів. Чи зможуть вони надавати нові якісні, глядацькі стрічки, адже фестивального кіно цього року, майже не буде. Більшість кінофестивалів скасовано, тобто кращі фільми світового прокату не будуть презентовані та репрезентовані жодним чином. Можливо, вийдуть фільми, які були на Берлінському кінофестивалі, але вони не робили такої сенсації, як каннські.

Фото: force-news, Ukrinform.

Читайте також:

Кіноринок Південної Кореї оговтується після карантину: хто лідер прокату?
Аналітика

Кіноринок Південної Кореї оговтується після карантину: хто лідер прокату?

Відразу декілька кіномереж Південної Кореї повідомили про часткове поновлення роботи кінотеатрів, а дистриб’ютори одночасно випустили у світ багато прем’єр. І все це в дні, на які в країні припало декілька свят (30 квітня – День народження Будди, 1 травня – День праці), тож вихідні затягнулися аж на чотири дні – з кінця квітня до початку травня.дистрибьютори випустили в світ одразу багато прем’єр. І все це в дні, на які в країні припало декілька свят і вихідні затягнулися аж на чотири дні – з кінця квітня до початку травня.

11.05.2020
об 12:12

Одеський міжнародний кінофестиваль змінює формат і дату
Новини

Одеський міжнародний кінофестиваль змінює формат і дату

Через пандемію коронавірусу COVID-19 та пов’язані з нею карантинні обмеження у всьому світі Одеський міжнародний кінофестиваль цього року вперше відбудеться в онлайн-форматі. Крім того, змінено дати проведення 11-го ОМКФ: фестиваль проходитиме не традиційно в липні, а восени — з 25 вересня по 3 жовтня.

12.05.2020
об 14:18