Трейлери та відео

Творці «Мавка. Лісова пісня» показали уривок очікуваної анімації
«Тут немає байдужих»: стартував відеопроект від українських митців

Кіношедеври у цифрах і фактах: «Той, що біжить по лезу»

25.06.2020
об 10:10
Автор: Віталій Баранник

25 червня 1982 року на екрани США вийшов фантастичний фільм Рідлі Скотта «Той, що біжить по лезу» з Гаррісоном Фордом і Рутгером Гауером у головних ролях, знятий за мотивами науково-фантастичного роману Філіпа Діка «Чи мріють андроїди про електричних овець?». Цей фільм чекала непроста доля. Він фактично провалився в прокаті, ледве зібравши в США 32 868 943 долари при загальних витратах на виробництво 28 мільйонів доларів. Критики теж більш ніж холодно зустріли чергову кінороботу Рідлі Скотта. Але з часом інтерес до фільму не згасав і згодом він став вважатися одним з найкращих науково-фантастичних фільмів та яскравим зразком у жанрі «кіберпанк».

1. Перше місце зайняв «Той, що біжить по лезу» у списку «Найкращих фантастичних фільмів усіх часів», складеному британською газетою The Guardian у 2004 році на підставі опитування шістдесяти відомих вчених. Потрібно зауважити, що вченим була запропонована до перегляду так звана режисерська версія 1992 року з невизначеним фіналом (прим. авт.: див. пункт 7).

2. Два спускових гачки було в пістолета детектива Ріка Декарда, роль якого виконав Гаррісон Форд. Пістолет був зібраний з деталей від австрійської гвинтівки Steyer і револьвера «Бульдог». Ця модель пістолета стала дуже відомою в середовищі кінолюбителів і навіть випускалася у вигляді сувенірів. Пізніше оригінальний пістолет, який використовували на зйомках, продали під час аукціону за 270 000 доларів. Варто зауважити, що в торгах він значно випередив бластер Гана Соло (за нього виручили всього 200 000 доларів), який на зйомках теж побував у руках Гаррісона Форда.

3. «Той, що біжить по лезу» став третім повнометражним фільмом Рідлі Скотта. До цього він зняв лише дві кінокартини: «Дуелянти» та «Чужий».

4. Чотири місяці тривали зйомки стрічки, які почалися 9 березня 1981 року. Фільм знімався переважно в Лос-Анджелесі, але деякі студійні зйомки відбувалися в Англії. Після того як фільм показали у Великобританії, деякі глядачі припустили, що початкова сцена знімалася на хімічному заводі у Вілтоні (Англія). Насправді зйомки проводилися на мініатюрній моделі розмірами 18 футів у ширину і 13 футів у висоту (5,5 та 3,9 метра відповідно).

5. П'ять реплікантів моделі Nexus-6 повинен був зловити Рік Декард у фільмі, хоча за сюжетом на Землю їх прилетіло шестеро, а у фільмі було лише четверо. Спочатку під час інструктажу Декард дізнається від капітана поліції Брайанта, що на Землю прибули шість реплікантів (троє чоловічої статі і троє жіночої), але один з них згорів у електричному захисному полі. За логікою, повинно залишитися п'ять реплікантів, але в підсумку їх виявляється всього чотири. П'ятого репліканта, який так і не з'явився в кадрі, звали Марі. На цю роль пробувалася актриса Стейсі Нелкін («Команда А»), але пізніше її персонажа просто прибрали із сюжету з метою економії бюджету. Однак за однією з версій п'ятим реплікантом міг бути сам Рік Декард. Про це натякав і сам Рідлі Скотт, хоча Гаррісон Форд однозначно стверджував, що його герой – людина. Лише в остаточній версії фільму помилку з кількістю реплікантів виправили, вставивши під час озвучення фразу: «Двоє підсмажилися, чотирьом вдалося втекти».

6. Шосту позицію займає «Той, що біжить по лезу» у списку «10 найкращих науково-фантастичних фільмів» за версією Американського інституту кіномистецтв.

7. Сім версій фільму «Той, що біжить по лезу» існує на сьогодні:

- робоча версія (1982 рік) тривалістю 113 хвилин;

- розширена робоча версія (1982 рік), яка порівняно з робочою мала три додаткові сцени;

- первісна версія тривалістю 116 хвилин, яка вийшла в американський прокат у червні 1982 року й стала доступною на відео вже за рік;

- міжнародна версія (1982 рік) тривалістю 117 хвилин, що являє собою первісну версію з додаванням кількох моментів насильства, які були визнані неприйнятними для американської аудиторії;

- телевізійна версія (1986 рік) тривалістю 114 хвилин, яка демонструвалася на телеканалі CBS і з якої були вилучені всі сцени насильства і нецензурні вирази;

- режисерська версія (1992 рік) тривалістю 114 хвилин, випущена до 10-річного ювілею фільму і в якій «видалили» щасливий фінал і текст від оповідача, але додали епізод зі сном про єдинорога;

- остаточна версія (вважається найбільш повною), яку Рідлі Скотт представив до 25-річчя прем'єри «Того, що біжить по лезу» на Венеціанському кінофестивалі та яка вийшла на екрани США в листопаді 2007 року.

8. Вісім номінацій на премію Британської кіноакадемії BAFTA отримав фільм «Той, що біжить по лезу» і виграв у трьох: «Найкраща операторська робота», «Найкращий дизайн костюмів» та «Найкраща робота художник-постановник». В рідній Америці стрічку кінокритики оцінили більш ніж стримано: вона була висунута на «Оскар» у двох другорядних номінаціях: «Найкращі декорації» та «Найкращі візуальні ефекти», і отримала всього одну номінацію на «Золотий глобус», але не була відзначена жодною із цих нагород.

9. Дев'яте місце займає «Той, що біжить по лезу» у списку «Топ-50 культових фільмів», складеному американським щомісячним розважальним журналом Entertainment Weekly.

 

Читайте також:

Новини

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Клеопатра»

12 червня 1963 року в Нью-Йорку відбулася прем'єра історичного фільму «Клеопатра» з Елізабет Тейлор та Річардом Бертоном у головних ролях. «Клеопатра» вважається одним з найдорожчих і найвідоміших в історії кінематографу фінансових провалів. Зібравши в прокаті 1963 року майже $ 38 мільйонів, на показники окупності кінокартина вийшла тільки в 1967 році, коли були продані права на телевізійний показ. Пропонуємо до вашої уваги 10 найвідоміших фактів про цю стрічку.

12.06.2020
об 12:13

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Щелепи»
Статті

Кіношедеври в цифрах і фактах: «Щелепи»

45 років тому 21 червня 1975 року на екрани США вийшов фільм Стівена Спілберга «Щелепи», який названо першим блокбастером. Також він став найкасовішим фільмом  усіх часів і утримував цей титул до виходу «Зоряних воєн».

21.06.2020
об 17:41

Новини

Вігго Мортенсен знову співпрацюватиме з режисером «Зеленої книги»

Актор Вігго Мортенсен і режисер «Зеленої книги» Пітер Фарреллі знову співпрацюватимуть разом. Як повідомляється, Вігго запропонована роль другого плану у фільмі про подорож до В'єтнаму.

14.06.2020
об 14:48