Трейлери та відео

Х’ю Джекман поспілкувався із хлопчиком з Одеси, чим висловив підтримку Україні
«Маріуполіс»: фільм загиблого в Україні литовського режисера виклали у вільний доступ

Гетті МакДенієл – перша афроамериканка, що отримала премію «Оскар»

10.06.2020
об 10:11
Автор: Віталій Баранник

125 років тому, 10 червня 1895 року, народилася актриса Гетті МакДенієл, ім'я якої міцно вписано в історію американського кінематографу. У 1940 році саме вона стала першою афроамериканкою, що отримала премію «Оскар» – за роль Маммі в кіноепопеї «Звіяні вітром».

Для Америки, де в 30-х роках минулого століття не було й мови про рівність між людьми з різним кольором шкіри, це стало знаковою подією. Досить зазначити, що 15 грудня 1939 року на прем'єрі «Звіяних вітром» в Атланті Гетті МакДенієл та інших чорношкірих акторів, що знялися в цій стрічці, просто викреслили зі списку запрошених гостей і не пустили до кінотеатру. Після цього Кларк Гейбл, який дружив з Гетті й навіть за чутками допоміг отримати їй роль Маммі, збирався бойкотувати прем'єру, але МакДенієл відмовила його від цього демаршу.

На 12-й церемонії кінопремії «Оскар», яка відбулася 29 лютого 1940 року, суперницями 45-річної МакДенієл в номінації «Найкраща жіноча роль другого плану» були дуже відомі актриси: її партнерка по фільму «Звіяні вітром» Олівія де Гевіленд, Джеральдін Фіцджеральд за роль Ізабеллі Лінтон в масштабній екранізації «Буремний перевал», Една Мей Олівер за роль місіс Маккленнар у військовій драмі «Барабани долини Мохок» та Марія Успенська за роль бабусі Яни в мелодрамі «Історія кохання». І все-таки заповітну статуетку американські кіноакадеміки вирішили віддати саме Гетті МакДенієл. Актриса Фей Бейнтер, яка оголошувала переможців у номінаціях «Актори другого плану», вручаючи нагороду, сказала: «Це данина поваги країні, у якій людей можуть вільно нагороджувати за видатні досягнення незалежно від їхньої віри, раси чи кольору шкіри».

МакДенієл була зворушена до сліз. Ледве стримуючи емоції, у своїй промові вона сказала: «Я хочу подякувати кожному з тих, хто голосував за мене. Мені дуже ніяково, і я завжди буду вважати цей приз знаком того, що я зроблю в майбутньому. І я завжди буду вдячна своїй расі та кіноіндустрії». Після чого розплакалася й сховалася за лаштунками.

У тому ж 1940-му році сталася ще одна знакова подія для актриси. Саме вона стала прототипом чорношкірої господині кота Тома – Мамочки Пара Капців (Mammy Two Shoes) – у мультсеріалі «Том і Джеррі». Цей персонаж вперше з'явився саме в 1940 році в епізоді «Розбиті надії».

Усього ж актриса зіграла майже в сотні фільмів, причому найчастіше вона з'являлася на екрані саме в образі покоївки або служниці. Після 1949 року Гетті МакДенієл перестала зніматися в кіно й повністю присвятила себе роботі на радіо та телебаченні. Вона стала першою чорношкірою акторкою, яка зіграла головну роль у комедійному радіосеріалі «Бьюла», який користувався великою популярністю в американців і транслювався на радіо з 1945 по 1954 роки. Прийшовши в цей проєкт в 1947 році, Гетті МакДенієл протягом першого сезону подвоїла його рейтинги. Саме завдяки цьому акторка має на Голлівудській алеї слави аж дві персональні зірки: за свою роботу на радіо на Голлівудському бульварі та за внесок у кіно на Вайн-стріт.