Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

7 українців – володарів премії «Оскар»

25.03.2021
об 16:16
Автор: Віталій Баранник

За місяць, 25 квітня, у США відбудеться 93-тя церемонія вручення премії «Оскар», на якій відзначатимуть найкращі роботи в галузі кінематографу за 2020 рік. Напередодні цієї видатної для світу кіномистецтва події VGL cinema вирішив згадати українців, які в різний час здобували найпрестижнішу світову кінонагороду.

Варвара (Барбара) Каринська

 

Першою українкою, яка отримала премію «Оскар», стала Варвара Каринська. Народилася вона у 1886 році в Харкові. З дитинства захоплювалася вишиванням. Після закінчення Громадянської війни в 1924 році Варвара виїхала за кордон: жила й працювала в Берліні, Брюсселі, Парижі та Лондоні.

 

У 1939 року Варвара Каринська із сім'єю  переїздить до США, де спочатку була  костюмером Нью-Йоркського міського балету. Також працювала із Сальвадором Далі, Марком Шагалом та іншими художниками, створювала костюми для відомих балетних труп, зокрема Ballet Russe de Monte Carlo.

 

У роки Другої світової війни Каринська як художник по костюмах стала співпрацювати з кіностудіями, створюючи унікальні вбрання для багатьох зірок Голлівуду: Марлен Дітріх, Вів'єн Лі, Інгрід Бергман.

 

У 1949 році вона разом з Дороті Джикінс була удостоєна премії «Оскар» за дизайн кольорових костюмів (прим. авт.: дизайн костюмів першого року був розділений на категорії: кольорові й чорно-білі) для фільму Віктора Флемінга «Жанна д'Арк». Коли 63-річна Варвара Каринська піднялась на сцену, щоб отримати заслужену статуетку, весь зал встав, вітаючи художницю бурхливими оплесками.

 

У 1953 році Варвара Каринська отримала ще одну номінацію на премію «Оскар» – за найкращий дизайн кольорових костюмів до фільму-балету «Ганс Християн Андерсен», але цього разу залишилася без нагороди.

 

Дмитро Тьомкін

 

Відомий композитор, чотириразовий володар премії «Оскар» Дмитро Зіновійович Тьомкін народився в 1894 році в Кременчуці. Любов до музики йому прищепила його мати, Марія Давидівна Тьомкіна, яка викладала гру на фортепіано. В 13 років Дмитро став студентом Петербурзької консерваторії. Талановитий юнак заробляв на життя приватними уроками, підробляв тапером у кіно і навіть акомпанував знаменитому французькому коміку Максу Ліндеру під час його виступів у Санкт-Петербурзі.

 

У 1921 році Тьомкін емігрував до Берліна, а через 8 років переїхав до Сполучених Штатів Америки. Почавши писати музику до перших звукових фільмів, досить скоро Тьомкін став одним з найвідоміших композиторів Голлівуду. Особливо йому вдавалися музичні теми для популярного в ті роки жанру вестернів. На запитання, як він, народжений у Російській імперії, може так точно передавати поетику рівнин американського Дикого Заходу, Тьомкін відповідав, що він виріс на просторах українських степів, а «степ він і є степ».

 

За свою багаторічну кар'єру Тьомкін номінувався на премію «Оскар» 22 рази й чотири рази став володарем цієї почесної кінонагороди. 19 березня 1953 року під час 25-ї церемонії вручення премії «Оскар» Дмитро Тьомкін здобув відразу дві статуетки: за найкращу музику до вестерну «Рівно опівдні» та за пісню Do Not Forsake Me до цього самого фільму. Надалі він ще двічі отримував «Оскара» за музику до фільмів «Високий і могутній» (1955) та «Старий і море» (1958).

 

Юджін (Євген) Мамут

 

Євген Мамут, якого сам Арнольд Шварценеггер назвав батьком «Хижака», ще студентом Харківського політехнічного інституту (ХПІ), сконструював мультстанок і розробив технологію для фільмування під мікроскопом. Після закінчення інституту в 1971 році майбутній оскароносець став працювати на Народній Кіностудії ХПІ, беручи участь у створенні експериментальних анімаційних фільмів. Саме тут  було знято перший у СРСР анімаційний фільм з елементами комп'ютерної графіки, одним зі співавторів якого став Євген Мамут.

У 1978 році він емігрував до США, де став працювати асистентом в компанії EFX Unlimited. Боси кіноіндустрії досить швидко оцінили кваліфікацію талановитого харків'янина й довірили йому розробляти спецефекти для багатьох відомих голлівудських фільмів: «Леді-Яструб», «Блакитна лагуна», «Кассандра», «Брудні танці», «Тато-привид», «Куди приводять мрії» , «Матриця», «Суддя Дредд», «Зоряний десант» та інших.

 

Євген Мамут є автором багатьох унікальних розробок, зокрема саме йому вдалося створити так званий «камуфляж-ефект», який робить персонажа фільму прозорим. Цю технологію вперше використав режисер Джон Маркітран під час фільмування «Хижака». Невидимий інопланетний мисливець справив враження не тільки на глядачів, але й на американських кіноакадеміків, які нагородили Євгена Мамута технічним «Оскаром» за розробку інноваційних візуальних спецефектів для фільму «Хижак».

 

Анатолій Кокуш

Практично всі сучасні голлівудський блокбастери, зокрема «Форсаж», «Титанік», «Війна світів», «Бетмен», «Код да Вінчі», «Місія нездійсненна», «Люди ікс», «Пірати Карибського моря» та багато інших , зняті на операторському обладнанні, розробленому колишнім киянином Анатолієм Кокушем. Закінчивши у 1974 році Ленінградський інститут кіноінженерів (ЛІКІ), Анатолій Кокуш працював інженером-конструктором на кіностудії ім. О. Довженка. Саме під час роботи на київській кіностудії він ще у 1982 році сконструював механізований операторський кран «Каскад» з дистанційним управлінням.

 

Однак розробки молодого інженера не знайшли широкого застосування в СРСР. А ось в Америці, куди він переїхав на початку 90-х років минулого століття, винаходи Анатолія Кокуша відразу ж стали широко застосовуватися в Голлівуді. Саме операторські крани Кокуша допомогли Джеймсу Камерону втілити на зйомках «Титаніка» всі його задумки. Тому цілком закономірно, що у 2006 році Анатолій Якимович Кокуш разом зі своїми колегами був відзначений відразу двома інженерно-технічними «Оскарами»  (Scientific and Technical Academy Award)– за розробку гіростабілізованого операторського крана «Авторобот» (також відомий як U-crane) та за створення операторських кранів серії «Каскад».

 

 

Квітка Цісик

 

Популярна співачка Квітка Цісик, відома в США під ім'ям Kacey Cisyk, народилася в 1953 році в сім'ї післявоєнних емігрантів із Західної України. Першим вчителем дівчинки став її батько, який навчався у Львівській консерваторії й потім викладав в українському музичному інституті Америки.

 

Популярність співачці принесли два її альбоми з українськими піснями: Kvitka – Songs of Ukraine та Kvitka – Two Colors. Квітка Цісик співпрацювала з багатьма відомими американськими співаками: Майклом Джексоном, Вітні Г'юстон та іншими, а також працювала в рекламі, озвучуючи джингли таких відомих компаній, як Coca-Сola, American Airlines, Ford Motor, McDonald's, Pepsi-Cola. Залишила помітний слід співачка і в кіноіндустрії, записуючи саундтреки до художніх фільмів і граючи в них невеликі ролі.

 

У 1977 році вона виконала головну пісню для романтичного фільму «Ти осяюєш моє життя» (You Light Up My Life), за яку отримала премії «Оскар» і «Золотий глобус». Але через конфлікт з режисером Джозефом Бруксом будь-яка згадка в титрах про участь Квітки Цісик у роботі над фільмом була видалена й саму статуетку  режисер забрав собі.

 

 

Джек Пеланс

 

Відомий голлівудський актор Володимир Палагнюк (псевдонім Джек Пеланс він візьме тільки через 30 років) народився в 1919 році в родині українських емігрантів, що перебралися до США з Австро-Угорщини. Його батько – Іван Палагнюк – був родом з Тернопільської області, а мама Анна Грамяк – етнічна полячка, уродженка Львова.

 

Майбутній актор брав участь у Другій світовій війні  як пілот бомбардувальника В-24, відзначений бойовими нагородами.

 

З 1950 року Джек Пеланс починає зніматися в кіно, втілюючи на екрані образи крутих хлопців: злочинців, бандитів, ковбоїв і поліцейських. Загалом він зіграв у більш ніж 100 фільмах. Двічі номінувався на премію «Оскар»: у 1952-му і 1953-му роках (за ролі другого плану у фільмах «Раптовий страх» та «Шейн»), проте отримав заповітну статуетку тільки в 1992 році за роль другого плану в комедії «Міські піжони ». Під час вручення «Оскара» 72-річний актор згадав про своє українське коріння й про те, що раніше його звали Володимир. Також вирішив показати, що, незважаючи на свій солідний вік, він ще перебуває в хорошій спортивній формі, і віджався чотири рази на одній руці.

 

Джек Пеланс завжди підкреслював своє українське походження, мріяв зіграти Тараса Бульбу й Мазепу. За словами режисера фільму «Поводир» Олега Саніна, Джек Паланс повинен був зіграти у цій українській стрічці, але, на жаль, він помер незадовго до початку фільмування.

 

 

Олена Андрейчева

Минулого року колишня киянка Олена Андрейчева, яка зараз живе і працює в Англії, разом з американкою Керол Дайсінгер стали володарками премії «Оскар» у номінації «Найкращий короткий документальний фільм» за фільм «Як навчитися кататися на скейтборді в зоні бойових дій (якщо ти дівчина)». Цей 40-хвилинний документальний фільм розповідає про дівчат з небагатих родин, які проживають  у  столиці Афганістану Кабулі. Вони впродовж багатьох років разом ходили до школи, вчилися читати й писати, а ще кататися  на скейтах. Саме скейтбординг став для цих дівчат своєрідним способом боротьби за свої права.

 

 

Читайте також:

Новини

Від фантастики до Ван Дамма: Які фільми знімає Apple Tree Vision і до чого тут кешрибейти

Наприкінці минулого тижня міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, співзасновник міжнародної кінокомпанії Apple Tree Vision, президент Star Media Влад Ряшин, французький продюсер, співзасновник міжнародної кінокомпанії Apple Tree Vision Жан-Шарль Леві та виконавці головних ролей у копродукційному фільмі «ШТТЛ» Анісія Стасевич і Петро Ніневський зустрілися на пресконференції, присвяченій запуску нових міжнародних проєктів кінокомпанії Apple Tree Vision. Вчора VGL cinema розповів основні тези міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка стосовно ролі держави в запровадження системи кешрибейтів, які створюють більш сприятливі умови для залучення іноземних кіновиробників в Україну. Сьогодні, як і обіцяли, надаємо інформацію з перших вуст стосовно міжнародних проєктів, над яким наразі працює кінокомпанія Apple Tree Vision.

16.03.2021
об 14:53

Новини

Бенедикт Камбербетч зіграє у фільмі про Другу світову війну ілюзіоніста

Книгу Девіда Фішера «Військовий маг» екранізує режисер Колін Треворроу, який тільки-но закінчив роботу над серіалом «Світ Юрського періоду: Домініон». У військовій драмі, сценарій до якої наразі пише Ніколас Маріані («Людина в чорному костюмі»), головну роль має зіграти Бенедикт Камбербетч.

17.03.2021
об 15:39

Новини

Щасливі миті телеведучих «Нового каналу»

20 березня світ відзначає Міжнародний день щастя. Що робити, щоб позитив не зникав, а в душі панувало щастя? На це запитання відповіли зірки «Нового каналу», а ще поділилися власним рецептом створення миттей, що викликають посмішки та приємні спогади.

20.03.2021
об 13:34

Статті

КіноКалендар: Фільм «Листоноша завжди дзвонить двічі» відзначає 40-річний ювілей

20 березня 1981 року відбулася прем'єра фільму «Листоноша завжди дзвонить двічі», що став першопрохідцем жанру еротичного трилера. Саме після успіху цієї стрічки зняли «Жар тіла» (1981), «Фатальний потяг» (1987) та легендарний «Основний інстинкт» (1992). На честь 40-річного ювілею «Листоноші» ми зібрали найцікавіші факти про його фільмування.

20.03.2021
об 16:47

Новини

Соціально-важливий контент: Розпочато роботу над фільмом «Скандал»

Короткометражною стрічкою «Скандал» опікується харківська кіностудія «Ступені», яка наразі готується до фільмування майбутньої соціально-важливої картини.

22.03.2021
об 16:17