Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

50-річчю першої перемоги Porsche в Ле-Мані присвячується: найризикованіший проєкт

23.01.2021
об 15:15

«24 години Ле-Ману» 1970 року – перегони, дуже насичені на яскраві події автоспорту, і особливо для Porsche: перемога, до якої вся команда йшла понад 19 років, а також динамічна кінострічка за участю американського актора Стіва Макквіна, знята в «польових умовах», у самому серці боротьби, з гучним ревом двигунів на трасах. VGl розповість вам, як розвивалися ці знакові події.


19 років. Саме цю цифру потрібно тримати в голові, щоб повністю уявити, яка робота була виконана інженерами й керівництвом компанії заради першої абсолютної перемоги Porsche в Ле-Мані, якій 14 червня цього року виповнилося 50 років. «24 години Ле-Ману» 1970 року стали епохальними перегонами, і на це є декілька причин відразу.

 


Уперше в історії цього марафону пілоти стартували вже сидячи пристебнутими пасками безпеки у своїх автомобілях. Нагадаємо: раніше Ле-Ман починався з традиційного старту, коли гонщики за сигналом кидалися до своїх авто, що стояли навпроти них, біля стіни піт-лейн. Після трагедії 1969 року, коли недосвідчений Джон Вулф загинув на першому ж колі перегонів, класичний «ле-манський старт» скасували.

Уперше в історії прямо під час перегонів, починаючи зі старту, велися зйомки для майбутнього фільму Стіва Макквіна. Він мріяв про матеріал, який би максимально занурював глядача в атмосферу перегонів. У підсумку вийшло 300 тисяч метрів кіноплівки, які дійсно дозволяли максимально наблизитися до реальної боротьби на трасі. І багато в чому саме відзняті кадри забезпечили кінострічці «Ле-Ман», яка вийшла на екрани в 1971 році, статус культової.

 


Нарешті, саме в перегонах 1970 року, які знімала команда Макквіна, Porsche здобув першу абсолютну перемогу.

Але успіху в Ле-Мані 1970 року передували 19 років праці й терпіння, починаючи з першої перемоги Porsche в Ле-Мані, яку команда виборола в 1951 році (тобто всього через 3 роки після початку виробництва автомобілів Porsche). Втім, тоді перше місце було завойовано на 1.1-літровому 46-сильному Porsche 356 SL. А така перемога і звання абсолютного переможця «24 годин Ле-Ману» – це різні речі. Але щоб стати найсильнішими в абсолютному заліку Ле-Ману–1970, потрібно було роками продовжувати боротися із суперниками виключно у своєму класі. До 1958 року ця боротьба дозволила пілотам на Porsche 718 RSK посісти третє і четверте місце в абсолюті.

 


Звичайно, за кілька років баталій у Ле-Мані траплялося всяке. Після потужного виступу в 1958 році Ле-Ман 1959-го став для Porsche справжнім кошмаром: на 14-й годині марафону зійшли з дистанції обидва заводських 718 RSK. Цей епізод в історії компанії можна вважати
класичним прикладом прояву цілеспрямованості: уже наступного року, змінивши тактику, Porsche стали найсильнішими відразу у двох класах – авто класу GT та серед спортивних моделей із двигунами до 1,6 літра. Мине ще кілька років боротьби, перш ніж у Ле-Мані–1968 екіпажі на 2.2-літровому Porsche 907 LH і 3-літровому 908 LH вперше доберуться до
подіуму, посівши друге і третє місце в абсолюті.

У цих умовах Фердинанд Пієх вирішив, що настав час зробити ривок, заради якого компанія стільки років накопичувала досвід участі у ЛеМані. Пієх прийшов у Porsche в 1963 році й на той момент завдяки своїй репутації талановитого інженера обіймав посаду голови відділу розробок. До того ж він був племінником Феррі Порше.
Слід наголосити, ризик був просто божевільний, і це при тому, що правила омологації для четвертої групи передбачали необхідність випуску всього 25 прототипів, а не 50, як спочатку хотіли організатори. Але навіть з урахуванням зниження планки до 25 автомобілів Феррі Порше прямо ставив запитання: а чи може взагалі компанія дозволити собі цей проєкт?

 

Втім, модель 908 уже вийшла на пік своїх можливостей, а правила CSI 1968 року (обмеження 3 літрами робочого об’єму двигуна для спортпрототипів і 5 літрами для авто четвертої групи) дозволять вийти на старт новій техніці, яка точно буде перевершувати Porsche 908. Так що, тільки створивши нове авто, можна було виграти Чемпіонат світу серед
виробників. Фердинанд Пієх зумів переконати свого дядька в доцільності створення нового прототипу. Він особисто очолив проєкт Porsche 917, що стартував у липні 1968 року, і пізніше він скаже про нього: «Це був найризикованіший проєкт у моєму житті».

На момент дебюту в березні 1969 року на Женевському автосалоні вартість 917-го становила 140 тисяч дойчмарок – за ці гроші можна було заповнити свій гараж десятьма новенькими Porsche 911. Але і така сума не відбивала собівартість кожного з побудованих авто. При цьому випуск 917-ї моделі був фірмовим почерком Porsche: відомо, що Феррі Порше не був прихильником реклами, він вважав за краще вкладати в техніку, автоспорт, щоб потенційні клієнти мали можливість побачити, на що здатні автомобілі Porsche у своїй стихії.

 


Як з’ясувалося, у Porsche 917 була серйозна проблема: швидкість. Так, створивши 12-циліндровий автомобіль, здатний досягати 320 км/год, інженери Porsche зіткнулися зі стихією, майже невідомою їм на той момент, а саме: з повітряними потоками, які на таких швидкостях мали критичний вплив на керованість прототипу. Два заводських 917-х, які вийшли на старт тих перегонів, вибули зі змагання: у першому авто не витримав двигун, а у другому – зчеплення.

Але майже 20 років боротьби в Ле-Мані зробили свою справу: Пієх і його команда не здалися і знайшли рішення проблем. У цьому допоміг Джон Ваєр: його знання й дослідження аеродинаміки 917-го, які були виконані спільно Porsche і John Wyer Automotive Engineering, дозволили переробити задню частину кузова і змінити формування повітряного потоку. Доопрацьований автомобіль назвали 917 K (від нім. Kurzheck – «короткий хвіст»). І в 1970 році на Чемпіонаті світу серед виробників 7 із 10 перегонів були виграні саме на Porsche 917. А наступного сезону був встановлений рекорд, який тримається до цього часу: 33 із 49 учасників Ле-Ману–1971 керували Porsche 917. Чемпіонат світу серед виробників 1971 року теж виграли хлопці на Porsche. Таким чином, найризикованіший проєкт у житті Фердинанда Пієха й дана ним особиста гарантія повністю себе виправдали.

 


На сьогодні Porsche має 19 перемог у Ле-Мані – це найбільша кількість серед усіх автовиробників, а також рекорд з безперервної серії перемог, вирваний у Ferrari у 80-ті (сім перемог поспіль у Ле-Мані, з 1981 по 1987 рік).

Тож кожного разу, впевнено сідаючи у свій Porsche, слід згадати, що це незабутнє відчуття балансу спортивності й комфорту – багато в чому результат тієї щорічної колосальної праці, яку здійснюють інженери компанії для перемоги на треку Сарте. Тому в компанії й кажуть: Porsche немислимий без Ле-Ману!

Читайте також:

На Каннському кіноринку презентують біографічний фільм «Феррарі»
Новини

На Каннському кіноринку презентують біографічний фільм «Феррарі»

У майбутній картині режисера Майкла Манна «Феррарі» актор Г'ю Джекман може отримати головну роль. Зараз артист веде переговори з творцями проєкту, пише Deadline.

23.06.2020
об 18:00

Новини

Зйомки фільму Майкла Манна «Феррарі» розпочнуться вже навесні

Днями на Каннському віртуальному кіноринку дистриб’ютор STX і сервіс Amazon придбали права на байопік Майкла Манна «Феррарі» (Ferrari). Це означає, що проєкт живий, і за прогнозами, зйомки розпочнуться в один з весняних днів наступного року.

25.06.2020
об 16:05

Новини

Porsche 911 Carrera 4 Typ 964: Хто шукає – той знайде!

Любов до автомобілів PORSCHE тісно переплітається з історією марки. Porsche 911 Carrera 4 покоління 964 – рідкісний і яскравий екземпляр. Він увесь підпорядкований швидкості й тому не раз був героєм гучних кінострічок: «Атомна блондинка», «Погані хлопці»  разом з яскравими зірками Шарліз Терон та Віллом Смітом.

04.10.2020
об 14:16

Новини

Як виглядає відновлене авто Джеймса Бонда

Механіки відновили легендарний Aston Martin DB Mark III, на якому у перших фільмах їздив Джеймс Бонд. Нині така машина коштує півмільйона доларів. Побачити це авто можна у стрічці «Голдфінгер».

19.10.2020
об 18:18