Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

Сергій Зленко: 5 кроків влади, які підтримають кінотеатри та допоможуть їм пережити карантин

26.11.2020
об 18:17
Автор: Дар'я Мирошниченко

За декілька днів на українців чекають останні карантинні вихідні. Однак уже зараз представники влади визнають неефективність запобіжних заходів і говорять про необхідність повного локдауну. Першим про абсолютний двотижневий карантин заговорив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, згодом його підтримав міністр охорони здоров’я України Максим Степанов. Проте очільники країни розуміють, що багатьом бізнесам зараз потрібна підтримка, адже не всі ще оговталися від весняного періоду затишшя у справах. VGL cinema запитав у члена Європейської кіноакадемії, заступника голови Ради з державної підтримки кінематографії, директора кінотеатру Boomer Сергія Зленка, які кроки влади допомогли б кінотеатрам пережити цей час.

 

У такій ситуації світ і Україна, зокрема, опинилися вперше, тож іноді передують емоції, а потім виважені рішення. Наразі представники міністерств пропонують підійти до впровадження карантину з холодною головою та чітким планом дій. За словами заступника голови Ради з державної підтримки кінематографії Сергія Зленка, є щонайменше 5 напрямків, які опрацьовуються на державному рівні. Реалізація цих заходів дуже допомогла б власникам кінотеатрів. На наше прохання Сергій Зленко перерахував ці 5 векторів та прокоментував кожний з них.

 

Отже, 5 кроків уряду України, які допоможуть кінотеатрам пережити локдаун:

 

1. Продовження системи грантів.

«Улітку всі власники кінотеатрів подавали пакунок документів на гранти від Українського культурного фонду. Однак заявлені суми, на які ми можемо розраховувати за підсумками весняного карантину, насправді невеликі, особливо для мережевих кінотеатрів. За умовами, вони можуть розраховувати на 4 млн грн, але для таких компаній – це півмісяця виплачувати зарплату співробітникам. Тобто в масштабах 2020 року – це крапля. Якщо для невеликих кінотеатрів заявлені від півмільйона до мільйона гривень є відносно відчутною  підтримкою, то для великих мереж треба збільшити максимальний розмір гранту», – прокоментував директор кінотеатрів Boomer Сергій Зленко.

 

2. Програма пільгового кредитування.

«На мою думку, програма пільгового кредитування має бути або безвідсотковою, або за програмою «5-7-9» зі змінами. Адже на тих умовах, на яких зараз діє програма «5-7-9», кінотеатри не можуть отримати кредитування, як мінімум, з тих міркувань, що ті застави, що є у власності кінотеатрів, банками не приймаються як належні (банки вимагають лише нерухомість або автомобільний транспорт, а у кінотеатрів переважно уся нерухомість знаходиться в оренді). Отже, треба змінити підхід, принаймні до формування забезпечення. Цей напрямок, наприклад, може використовуватися для виплат зарплат або для поповнення обігових коштів тощо», – розповів заступник голови Ради з державної підтримки кінематографії.

 

3. Цільове зарахування з боку держави.

«Цей вектор підтримки може розглядатися як державні кошти на видатки, що є стабільними, обґрунтованими та передбачуваними, наприклад, такі, як зарплата, податки, комунальні платежі тощо», – зазначив Сергій Зленко.

 

4. Пільги в оподаткуванні.

«Одразу скажу, що цей пункт доволі малоймовірний, проте ми його все одно тримаємо, так би мовити, на столі. Адже тут можливі варіанти, наприклад, податки на зарплати чи окремі статті витрат, які можуть проходити без оподаткування», – пояснив пропозицію до розгляду уряду Сергій.

 

5. Врегулювання стосунків з орендодавцями.

«Напевно, найболючіший пункт для декого з колег, тому потрібно, щоб на законодавчому рівні було прописано, що карантин є форс-мажором, який є достатньою підставою для того, щоб торговельно-розважальні центри (ТРЦ), у більшості з яких розташовані кінотеатри, не нараховували орендну плату. Так, є частина орендодавців, які пішли на зустріч кінотеатрам та підписали додаткові угоди з власної ініціативи. Однак залишається велика кількість ТРЦ, які нараховували від першого до останнього дня карантину суми без знижок. Звичайно, у таких обставинах – це прямий шлях до банкрутства кінотеатру», – закцентував директор кінотеатру Boomer.

 

Оскільки Сергій Зленко є заступником національного представника України в Єврімаж, ми не могли оминути в розмові можливості, які можуть запропонувати закордонні фонди, програми та асоціації.

«Наразі немає міжнародних грантів, які були б релевантними для кінотеатрів. Навіть якщо взяти програму Eurimages «Europa Cinemas», що підтримує кінотеатри, які спеціалізуються на показах європейського кіно, то вона побудована таким чином: ті  кінотеатри, які цього року подали заявку - лише у 2021 році будуть включені  до мережі «Європа сінема», а ґранти отримають  лише у 2022 році. Справа в тому, що контракт Eurimage та «Європа сінема» підписують з кінотеатром тільки за результатами визначеного періоду. Є квоти, які зобов’язують заклад транслювати протягом року певний відсоток європейського кіно. У разі дотримання цієї умови у 2022 році можна розраховувати на грант від Eurimage. Щоправда, його максимальний розмір 30 тисяч євро, що приємно, але глобально на сьогоднішню ситуацію не вплине», – розтлумачив СЕРГІЙ ЗЛЕНКО.

 

Звісно, краще було б обійтися без тимчасового зупинення роботи, але є статистика захворюваності. Її показники невтішні, тож, аби убезпечити себе та своїх рідних від ризиків підхопити коронавірусну інфекцію, ми маємо дотримуватися всіх рекомендацій МОЗ. Натомість обмеження, особливо роботи різних галузей бізнесу, мають реалізовуватися в найбільш сприятливих умовах, які можливі в цій ситуації, аби тисячі людей під час та після карантину не залишилися без роботи та почувалися максимально захищеними державою.

Читайте також:

Новини

Чверть мільйона євро отримали українські кіновиробники від Eurimages

«Спас» Максима Наконечного та «Носоріг» Олега Сенцова отримали 395 тисяч євро фінансової підтримки від фонду Eurimages. Європейська організація налічує 38 країн-членів і допомагає кіновиробникам у створенні копродукції, підтримує дистриб’юцію та кінотеатральний показ фільмів.

16.10.2020
об 18:50

Новини

Україна в Eurimages: Успіх, помилки та висновки

У січні 2020 року Україна стала повноправним членом європейського фонду підтримки спільного кіновиробництва і прокату кінематографічних та аудіовізуальних робіт Eurimages. Наприкінці попереднього тижня стало відомо, що два українських копродукційних проєкти залучилися фінансовою підтримкою фонду, отримавши чверть мільйона євро на подальше виробництво. Чи хороший це результат за 9 місяців співпраці та яких помилок найчастіше припускаються вітчизняні продюсери, подаючи копродукційні фільми, VGL cinema розпитав у національних представників від України у Eurimages Володимира Яценка та Сергія Зленка.

20.10.2020
об 17:54

Статті

Карантин вихідного дня кінотеатральний бізнес може не пережити

Кожного дня оновлена статистика захворівших на Covid-19 є не втішною для лікарів. Оцінюючи ситуацію, очільники держави бачать, що економіка України другого локдауну не витримає, тож міністри шукають інших рішень у запобіганні поширення коронавірусної інфекції. Одним з ймовірних виходів може стати карантин вихідного дня, який планують впровадити з 14 листопада. Проте експерти та представники галузі вважають, що він матиме негативні наслідки для сфери культури та креативних індустрій, зокрема, згубним для кінотеатрального бізнесу.

10.11.2020
об 19:29

Інтерв'ю

Людмила Горделадзе: «Кінотеатрам потрібен глядач і голлівудське кіно»

Другий тиждень поспіль кінотеатри не працювали в суботу та неділю. За результатами попереднього скороченого вікенду всі побачили, наскільки сильно знизилися цифри загального бокс-офісу, та усвідомили, що власники мереж не лякали, коли говорили, що основний прибуток приносять саме вихідні. Минулого тижня представники кінотеатрального бізнесу сподівалися на скасування заборони працювати в суботу і неділю, на цьому – на те, щоб 28 і 29 листопада стали останніми неробочими днями в 2020 році для кінозалів. Однак в Україні заговорили про другий локдаун. Яка допомога потрібна кінотеатрам від представників влади, чи можуть її забезпечити в коронавірусну добу та які альтернативні шляхи має кінобізнес для подолання кризи? Про це VGL cinema вирішив поспілкуватися з членкинею Ради з державної підтримки кінематографії та засновницею кінотеатру «Жовтень» Людмилою Горделадзе.

24.11.2020
об 19:35