Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

40 років тому у США відбулася прем'єра фільму Стенлі Кубрика «Сяйво»

23.05.2020
об 10:55
Автор: Віталій Баранник

23 травня 1980 року на екрани Америки вийшов фільм Стенлі Кубрика «Сяйво», знятий за однойменним романом Стівена Кінга. Головні ролі в кінострічці виконали Джек Ніколсон, Шеллі Дюваль та Денні Ллойд. Фільм вважається однією з кращих кінокартин у світі в жанрі психологічного трилера, а сцена, коли Джек Торренс (Джек Ніколсон) виламує сокирою двері у ванну, визнана найстрашнішим моментом в історії кінематографа. Хоча самому Стівену Кінгу стрічка категорично не сподобалася.

Після виходу на екрани в 1975 році фільму «Баррі Ліндон», який відносять до вершин історичного («костюмного») кінематографу, режисер Стенлі Кубрик вирішив «взяти паузу», яка затягнулася на кілька років. Він довго підшукував книгу, сюжет якої можна було б перенести на екран, але безрезультатно. Почавши читати новий роман, Кубрик через кілька десятків сторінок розумів, що це не те, що йому потрібно, і зі злістю жбурляв книгу об стіну свого кабінету. Так тривало доти, поки одного разу Кубрик не натрапив на книгу «Сяйво» молодого письменника Стівена Кінга.

Твір настільки захопив режисера, що він не відриваючись читав його кілька годин, а потім вирішив подзвонити Стівену Кінгу з пропозицією екранізувати його роман. Кінг, у якого «Сяйво» був усього лише третім виданим романом, був шокований, коли дізнався, що йому телефонує прославлений режисер, який зняв «Спартака», «Лоліту», «Космічну одіссею 2001 року» та «Механічний апельсин». Пізніше Кінг згадував: «Стою я у ванній в одних трусах і голюся, і тут вривається дружина, погляд у неї абсолютно дикий. Я вже злякався, що хтось із дітей похлинувся й задихається на кухні. А Теббі видає: «Стенлі Кубрик телефонує!» Я навіть піну не встиг змити».

Однак градус захоплення Кінга з приводу спільної роботи з прославленим майстром помітно зменшився до кінця зйомок. Пізніше він навіть назвав Кубрика «людиною, яка дуже багато думає, а відчуває занадто мало». У Кінга й Кубрика було чимало розбіжностей у ході роботи над фільмом. Так, Стівен Кінг був не тільки незадоволений режисерською інтерпретацією свого твору, а й категорично заперечував проти затвердження на головну роль Джека Ніколсона. Він умовляв Кубрика взяти на головну роль Джона Войта або Роберта Де Ніро, але той і не думав прислухатися до рекомендацій письменника. У підсумку через творчі розбіжності з Кубриком Кінг категорично відмовився брати участь в рекламній кампанії фільму, про який висловився вкрай негативно: «Це все одно що «кадилак» без движка. Далеко на такому не заїдеш, залишається хіба що захоплюватися ним як скульптурою». Можливо, на думку письменника вплинула й важка атмосфера, що панує на зйомках. Кубрик, домагаючись потрібного йому результату, змушував знімати сотні дублів деяких сцен (потім було підраховано, що приблизно 1,3 мільйона футів плівки були витрачені на ці непотрібні дублі). Актори та члени знімальної групи буквально падали з ніг після тривалих змін.

Після виходу фільму на екрани думки критиків про нього розділилися. Негативні відгуки чергувалися із заявою, що Кубрик зняв один з кращих містико-психологічних фільмів жахів за всю історію кіно. Зокрема, авторитетний журнал «Ньюсвік» назвав «Сяйво» «першою кіноепопеєю жахів, фільмом, який так само співвідноситься з іншими фільмами жахів, як «Космічна одіссея 2001 року» з іншими фільмами про космос». Інші видання не поділяли цю думку, критикуючи як сам фільм, так і акторську гру Ніколсона. Але кінобоси кінокомпанії Warner Bros орієнтувалися не на статті в спеціальній пресі, а на реакцію глядачів. А глядачам фільм сподобався. «Сяйво» виявився цілком комерційно успішним проєктом. Збори його становили 44 017 374 $ при бюджеті  19 000 000 $. До того як в 1990 році вийшов фільм «Мізери», «Сяйво» залишалося найприбутковішою екранізацією книг Стівена Кінга. Згодом «Сяйво» набуло статусу культового фільму, який міцно закріпив за собою місце в першій сотні списку 250 найкращих фільмів на сайті IMDb. А у 2018 році стрічка була включена в список кінокартин для збереження в Бібліотеці Конгресу США.

 

Читайте також:

Новий вигляд «Обличчя зі шрамом»
Новини

Новий вигляд «Обличчя зі шрамом»

Тепер це будуть лос-анджелеські пригоди латиноамериканського гангстера. Лука Гуаданьїно, творець таких відомих фільмів, як "Суспірія" і "Клич мене своїм ім'ям", стане черговим постановником нової, третьої, версії кримінальної драми "Обличчя зі шрамом".

16.05.2020
об 19:30

Новини

Часова варта на сторожі минулого і майбутнього

Вчора VGL cinema презентував саундтрек до нового серіалу «Часова варта», а сьогодні дивіться офіційний трейлер до цієї стрічки.

20.05.2020
об 13:16