Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

13 цікавих фактів про фільм «Аполлон-13»

22.06.2020
об 10:30
Автор: Віталій Баранник

Рівно 35 років тому, 22 червня 1995 року, відбулася прем'єра історичного фільму «Аполлон-13», знятого режисером Роном Говардом. Головні ролі в ньому виконали зірки Голлівуду Том Генкс, Кевін Бейкон, Білл Пекстон, Гері Сініз та Ед Гарріс. При бюджеті 52 мільйони доларів ця кінострічка зібрала у світовому прокаті понад $ 355 мільйонів. Слоган фільму: «Х'юстон, у нас проблема», став однією з найвідоміших кіноцитат у світі. Крім цієї загальновідомої інформації, VGL cinema ділиться з вами ще тринадцятьма цікавими та маловідомими фактами про фільм «Аполлон-13».

1-м фільмом, для зйомок у якому використовувався літак-лабораторія невагомості NASA - Boeing KC-135, став саме «Аполлон-13». Цей літак імітує невагомість, піднімаючись на висоту 11,5 км, а потім знижуючись до 4,5 км. У салоні літака для зйомок були обладнані дві тісних кабіни – точні копії внутрішніх приміщень корабля «Аполлон». Зйомка в площині невагомості могла відбуватися тільки 25 секунд. Тому в підсумку літак здійснив 612 спусків, давши можливість кінематографістам зняти 54 хвилини відеоматеріалу.

2 Це другий з трьох фільмів, у яких Ед Гарріс грає персонажа, що працює в космічній програмі НАСА. Гарріс в 1983 році грав астронавта Джона Гленна у фільмі «Хлопці, хоч куди» (1983). Пізніше у фільмі «Гравітація» (2013) його голосом говорив співробітник Центру управління польотом, який теж намагається врятувати астронавтів, що опинилися в небезпеці.

3 «Аполлон-13» мав стати третім космічним кораблем, який доставив астронавтів на Місяць. Однак через 2 дні польоту на кораблі сталася аварія, яка унеможливила висадку на поверхню Місяця й зробила проблематичним повернення екіпажу на Землю.

4 Для командира корабля Джеймса Ловелла (його у фільмі зіграв Том Генкс) місія «Аполлон-13» стала четвертим польотом у космос – він став першою людиною на Землі, яка виконує четвертий космічний політ. Книга «Втрачений місяць» (Lost Moon), написана Джеймсом Ловеллом в співавторстві з письменником Джеффрі Клугером, стала основою для сценарію фільму.

5 По п'ять номінацій на премії «Золотий глобус» і BAFTA отримав «Аполлон-13» в 1996 році, але здобув лише дві премії BAFT: за «Найкращу роботу художника-постановника» і «Найкращі візуальні ефекти».

6 Рівно за 6 місяців до аварії на кораблі «Аполлон-13», 10 листопада 1969 року, у Нью-Йорку відбулася прем'єра фільму «Втрачені» (Marooned), у якому побачили багато збігів з подіями місії «Аполлон-13». За сюжетом у результаті аварії на кораблі троє астронавтів «застряють» на орбіті Землі з обмеженим запасом кисню й керівництво NASA терміново розробляє надзвичайний план з їх порятунку. Це не єдина «шістка», що зв'язує фільм «Втрачені» та місію «Аполлон-13». Надзвичайна ситуація з космічним кораблем «Аполлон-13» трапилася 13 квітня 1970 року, через шість днів після 42-ї щорічної церемонії вручення премії «Оскар», на якій перемогу в номінації за «Найкращі візуальні ефекти» було присуджено якраз фільму «Втрачені». Джеймс Ловелл був на прем'єрі фільму «Втрачені» за кілька місяців до польоту, а інженер з технічної підтримки «Аполлона» Джеррі Вудфом ходив на сеанс всього за 2 години до аварії. Пізніше він та інженер Арт Кампос згадували, що події, показані у фільмі, вплинули на хід їх міркувань і привели їх до правильного рішення. До речі, 26 років по тому фільм «Аполлон-13» теж був номінований на премію «Оскар» за найкращі візуальні ефекти, але не отримав її.

7 Бред Пітт отримав пропозицію знятися у фільмі «Аполлон-13», але відмовився на користь трилера «Сім» Девіда Фінчера і не прогадав. За роль детектива Девіда Міллза він отримав премію MTV Movie Awards як «Найбільш бажаний чоловік», а журнал Empire включив його в список 25 найсексуальніших зірок в історії кіно.

8 Через 8 днів після офіційної прем'єри (30 червня) фільм вийшов у широкий прокат у США.

9 номінацій на премію «Оскар» отримав фільм «Аполлон-13» в 1996 році й здобув дві перемоги: у категоріях «Найкращий звук» і «Найкращий монтаж». А фаворитом 68-ї церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії став фільм Мела Гібсона «Хоробре серце», який переміг у п'яти категоріях з десяти, у яких був номінований.

10 Рівно через 10 років після прем'єри фільму «Аполлон-13» на великому екрані, у 2005 році була випущена його DVD-версія.

11 «Аполлон-13» став одинадцятим повнометражним фільмом у режисерській кар’єрі Рона Говарда.

12 Фільм «Аполлон-13» у 2006 році був названий 12-м найбільш надихаючим фільмом у рейтингу Американського інституту кінематографії.

13 Число «13» в назві космічного корабля стало не єдиним поганим знаком місії. Корабель був запущений 11 квітня, а про перший вибух на ньому астронавти повідомили 13 квітня.