Трейлери та відео

«Пригоди на Місяці»: український трейлер нової анімації
«Смерть на Нілі»: офіційний трейлер та постер

100 років тому народився легендарний «тато Карло» – відомий український актор Микола Гринько

22.05.2020
об 11:36
Автор: Віталій Баранник

Офіційно Микола Григорович Гринько народився 22 травня 1920 року в Херсоні в акторській сім'ї. Є й інша інформація, що насправді майбутній актор з'явився на світ на рік пізніше, але у всіх документах вказана саме ця дата. Його батько був актором, а мама працювала асистентом режисера. Тому Микола в дитинстві багато часу проводив за лаштунками театру й сам теж мріяв стати актором. Початку акторської кар'єри завадила війна. Чотири роки він прослужив у бомбардувальній авіації, був нагороджений бойовими медалями.

Та тільки-но Микола зняв військову форму після демобілізації в 1945 році, відразу ж вступив до Запорізького драматичного театру, де незабаром прославився як талановитий актор та конферансьє. Тривалий час Микола Гринько виступав здебільшого на театральній сцені та на естраді, а в кіно знімався досить рідко. Творчий розквіт актора в кіно припав на 60-ті та 70-ті роки минулого століття.

"Сюжет для невеликого оповідання"

У цей період він користується попитом у найбільш прославлених режисерів та популярністю в глядачів. Микола Григорович був що називається «актором від Бога», а тому з однаковим успіхом міг грати як комедійні, так і гострохарактерні ролі. Його герої завжди відрізнялися щирою добротою, життєвою мудрістю і душевною теплотою. Діти любили його як старого шарманщика Карло, який став татом для дерев'яного хлопчиська Буратіно, та професора Громова, який створив Електроніка. Поціновувачі інтелектуального кіно були в захваті від його робіт у кінокартинах Арсенія Тарковського «Іванове дитинство», «Андрій Рубльов», «Соляріс» та «Сталкер». Сам Тарковський неодноразово підкреслював, що вважає Миколу Григоровича своїм талісманом.

"Пригоди Електроника"
"Пригоди Електроника"

Відомі радянські режисери Олександр Алов та Володимир Наумов прозвали його українським Гаррі Купером і часто запрошували у свої фільми. У цього режисерського тандему Гринько знявся у фільмах «Павло Коргчагін», «Мир тому, хто входить», «Тегеран-43».

Найвідоміші представники європейської кіноіндустрії у 1970 році аплодували йому на Міжнародному кінофестивалі у Венеції за роль Антона Павловича Чехова у фільмі Сергія Юткевича «Сюжет для невеликого оповідання». До речі, партнеркою Миколи Григоровича в цій стрічці була відома французька актриса Марина Владі, яка того самого року вийшла заміж за Володимира Висоцького.

«Мир тому, хто входить»
«Мир тому, хто входить»

Бувши українцем та нащадком запорізьких козаків, Микола Гринько завжди із задоволенням грав в українських фільмах. На рідній кіностудії ім. О. Довженка, актором якої він був з 1956 року, Микола Гринько знявся в декількох чудових вітчизняних фільмах, серед яких можна виділити «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, «Миргород та його мешканці» Юрія Іллєнка, «Ярослав Мудрий» Григорія Кохана. Та, на жаль, український кінематограф мало використовував творчий потенціал актора: в українському історичному кіно в нього не було жодної головної ролі. І сам Микола Григорович дуже переживав з цього поводу. Попри велику зайнятість у кіно, акторська доля Миколи Григоровича не була вислана квітами. Наприклад, він дуже хотів сам зняти фільм «Украдене щастя» за п’єсою Івана Франка і навіть написав до нього сценарій.  Але цей сценарій пролежав у кабінетах студії ім. Довженка 6 років, після чого його остаточно відправили «на полицю».

Та й на роль тата Карло у фільмі «Пригоди Буратіно» функціонери радянського кінематографу ніяк не хотіли затверджувати Миколу Григоровича. Вони вважали, що тато Карло повинен бути товстенький і невисокого зросту. А високий Гринько жодним чином не «вписувався» в цей образ. Але режисер фільму Леонід Нечаєв нікого іншого в цій ролі не бачив і, всупереч «побажанням» кіночиновників, взяв Миколу Григоровича у кінокартину на свій страх і ризик. І зараз уже неможливо собі навіть уявити, що цю роль міг би так само душевно й проникливо зіграти хтось інший.

«Пригоди Буратіно»
«Пригоди Буратіно»

 

Читайте також:

Новини

Дні народження зірок: Олександр Кобзар

Сьогодні українському актору театру та кіно, який також отримав визнання як режисер, заслуженому артисту України Олександру Кобзарю виповнилося 43 роки.

18.05.2020
об 18:49

Новини

Дні народження зірок: Тала Калатай

Сьогодні українська телеведуча, акторка театру і кіно Тала Калатай святкує свій День народження.

20.05.2020
об 11:00