Трейлери та відео

Катрін Денев: "Треба бути, а не казатися"
Генпродюсер ОМКФ Юлія Сінькевич про фестивальне свято та продюсерські будні.

Стратегія Warner Bros. на 2021 рік може змінити модель кінобізнесу

04.12.2020
об 19:03

Релізи Warner Bros. виходитимуть в кінотеатрах і на HBO Max одночасно, як це вплине на учасників кіноринку?

 

Днями Warner Bros. анонсували вихід всіх своїх релізів у 2021 одночасно в кінотеатрах та на платформі HBO Max. Першою стрічкою, яка має вийти в гібридний прокат стане «Диво-жінка: 1984». Таке рішення кіновиробник прийняв у листопаді, аби підтримати працюючі кінотеатри й вчергове не змінювати дати прем’єри й без того довгоочікуваного фільму. Однак кінокомпанія вирішила піти далі й днями приголомшила новиною про те, що всі релізи, заплановані на 2021 рік виходитимуть одночасно в кінотеатральний прокат та для трансляцій на стрімінговій платформі. До того ж, глядачам, які дивитимуться нові фільми вдома, як і у випадку з «Диво-жінкою: 1984», запропонують максимальну якість контенту, включаючи підтримку 4K Ultra HD, HDR 10, Dolby Vision HD та Dolby Atmos для користувачів Apple TV 4K, Amazon Fire TV Stick 4K, Chromecast Ultra та інших носіїв. Таким чином, 17 стрічок у наступному році проігнорують правило прокатного вікна.

Гібридна схема прокату, яку впроваджує Warner Bros., наразі розповсюджується виключно на територію США, а на міжнародній кіноарені залишиться стара схема. Однак американські кіноексперти вважають, що таке рішення при детальному аналізі призводить щонайменше до 5 невтішних прогнозів для кожного, хто так чи інакше стає елементом нової схеми.

 

Отже, 5 гострих питань, які наразі постали перед представниками кінобізнесу, після заяви Warner Bros.:

 

1. Який вплив матиме гібридний прокат на кінотеатри?

Багатобюджетні фільми, які одночасно виходитимуть в локальних кінотеатрах та на HBO Max – точно погана новина для перших. Навіть, якщо крок, на який наважилася Warner Bros., є тимчасовою мірою, вивільненого джина терміново треба повертати в пляшку. На думку експертів, привчаючи чисельну аудиторію до перегляду великих релізів таких, як «Матриця-4», не виходячі з дому, кінотеатри у таких людей відходитимуть на другий план. Цілком можливо, що глядач ще довго не захоче повертатися в зал з великим екраном, навіть, коли кінотеатральне вікно повернуть. В цей же час кінотеатри, що й так обтяжені боргами, опиняються на межі банкрутства. Навряд чи за таких умов це збільшить їх ліквідність в очах кредиторів, тобто наступні 12 місяців є потенційно згубними для кінотеатральних мереж та незалежних кінотеатрів.

 

2. Чи така вже й хороша ця ідея для HBO Max?

Спочатку давайте подивимося, які 17 релізів від Warner Bros. виходитимуть на HBO Max у 2021 році:

 

 • 15 січня – фантастичний екшен «Смертельна битва»;
 • 29 січня – трилер «Дрібниці»;
 • 5 березня – сімейна стрічка «Том і Джеррі»;
 • 12 березня – кримінальна драма «Багато святих Ньюарка»;
 • 9 квітня – романтичний фантастичний триллер Reminiscence;
 • 21 травня –  фантастичний екшен «Годзилла проти Конга»;
 • 4 червня«Закляття 3: За велінням диявола»;
 • 18 червня – мюзикл «На висоті»;
 • 16 липня – сімейна стрічка «Космичний джем 2»;
 • 6 серпня – супергеройський фільм «Загін самогубців 2»;
 • 1 жовтня – фантастичний блокбастер «Дюна»;
 • 19 листопада – драматичний байопік «Король Річард»;
 • 22 грудня – фантастичний блокбастер «Матриця 4».

 

Ще 4 стрічки поки що не мають анонсованих дат прем’єр - це вестерни «Плач, мачо» та «Ті, хто бажають мені смерті», хорор «Зло» та біографічна драма «Юда і чорний месія».

 

Звісно, такий перелік фільмів змусить нервувати Netflix, Amazon Prime та Hulu. Крім того, він може стати вбивчим для Disney +, тоді, аби стати конкурентоспроможним сервісу доведеться здійснити рейд по стрічках студії  Disney. Наприкінці роздумів щодо битви онлайн-платформ за увагу глядача, автор статті запитує в своїх читачів: «Чи справді «Чорна вдова» може дебютувати лише в кінотеатрах у світі, де «Дюна» виходить ще й дистанційно?»

 

3. Які перспективи після цього у Warner Bros.?

Звісно, такий крок не може не позначитися на подальшій долі самої кіностудії, яка непомітно для себе самої поміняється позиціями в медіаієрархії з HBO Max і почне працювати на забезпечення контентом стрімінгового сервісу, аби той продовжував тримати лідерські позиції.

 

4. Що робити іншим студіям?

Всього за кілька останніх місяців в світі з’явилося дві моделі прокату: приклад Warner Bros. та HBO Max і угода Universal з мережами AMC, Cinemark та Cineplex, які домовились випускати релізи на VOD через 17 днів після їхнього першого виходу в кінотеатри. До речі, ця друга стратегія піддавалась критиці, але зараз вона виглядає, як більш ймовірна для кінобізнесу. Крім часткового збереження кінотеатрального вікна користувачі мали би платити за прем’єрний VOD-перегляд майже 20 доларів, тоді як підписники HBO Max разом з щомісячним внеском отримували доступ не тільки до всього контенту сервісу, а й до релізів таких, як «Матриця 4», «Годзилла проти Конга», «Дюна» тощо.

Що стосується інших великих студій таких, як Sony та Paramount, на думку експертів, в них вельми не привабливий вибір. Однак є й перспективи, наприклад, Paramount може стати поштовхом для розвитку онлайн-платформи CBS All Access, яка входить до того ж медіахолдингу, що і студія, а Sony працюватиме на конкурентоспроможність Apple або Amazon.

 

5. Що буде з кінотеатральними вікнами?

Стара модель, коли кінотеатри мали ексклюзивне 90-денне вікно для демонстрації на великих екранах, вже давно була під загрозою. Ймовірніше за все вона стала жертвою пандемії й вочевидь не повернеться. Однак, яка прийде натомість, наразі ще не зрозуміло.

 

Через пандемію COVID-19 та карантинні обмеження прем’єри майже всіх цьогорічних стрічок переносилися, або змушені були проходити в режимі онлайн. Гібридна схема прокату, яку впроваджує Warner Bros., звичайно, завдасть шкоди кінотеатрам в порівнянні з минулими роками, але може стати виходом з кінотеатральної кризи 2020, адже повернення до нормального життя, навіть за найоптимістичнішими прогнозами, стане можливим не раніше другої половини - весни. Однак новина від Warner Bros. буквально за годину після оприлюднення спричинила зміни на американському фондовому ринку, де акції провідних кіномереж Cinemark та AMC упали на відповідно 17 та 14%, а акції IMAX знизилися на 7%.

 

Джерело: Variety