Трейлери та відео

Катрін Денев: "Треба бути, а не казатися"
Генпродюсер ОМКФ Юлія Сінькевич про фестивальне свято та продюсерські будні.

Проекційні технології в кінотеатрах

28.07.2019
об 18:37

Ксенон
Світло ксенону наближається до денного світла й за рахунок цього дозволяє глядачеві бачити зображення з високою точністю передачі кольору.

Переваги технології:
На вибір кінотеатрів велика кількість моделей проекторів та ксенонових ламп різних виробників завдяки величезному досвіду та часу використання технології. Вартість придбання проекторів порівняно низька, при цьому вартість володіння розраховується з точністю до копійки. Іншими словами, це робоча конячка, що відповідає високим міжнародним стандартам якості DCI-P3.

Недоліки технології:
Лампи мають термін використання й у процесі роботи втрачають до 30 % початкового ресурсу потужності. Таким чином є ризик дивитися зображення різне за освітленням у різний період часу. Вартість лампи становить значну статтю затрат для кінотеатру. Для певних моделей проекторів необхідний кваліфікований персонал, щоб здійснити заміну лампи. Деякі лампи низької якості можуть вибухати, що призводить до зупинки кінопоказу на тривалий час.

Третє покоління проекторів Christie CP2308:
• Найменша вартість придбання та володіння.
• Моторизований вузол кріплення об'єктива.
• Сенсорний екран управління з інтерфейсом CineLife

Виробники: Christie, Barco, NEC.
Винятки – проектори Sony з лампами UHP.

Лазер
Технологія на основі лазерних джерел світла розділилася на три рішення. Лазер PH (лазерно-фосфорна) Технологія, за якої голубий лазер з використанням фосфорного фільтра перетворює синій колір на зелений та червоний.

Переваги технології:
Одна з переваг цієї технології – це економія електроенергії порівняно з проекторами, що працюють з ксеноновими лампами – споживання до 40 % менше. Оскільки немає потреби замінювати лампи, то проектор може працювати автономно, що скорочує витрати на обслуговуючий персонал. Відповідно спрощується використання таких проекторів у залах, оснащених боксами, без апаратних.

Недоліки технології:
Найбільш очевидний недолік – це зниження яскравості джерела світла до 50 % протягом 20 000 годин. При цьому інтенсивне зниження може починатися вже через 10 000 годин. Підраховуючи вартість володіння, необхідно, окрім заміни лазерного джерела світла, враховувати й вартість заміни люмінофорного колеса.

Підбираючи  проектор, необхідно враховувати не тільки 50 % спад яскравості, але й природний знос світлового тракту (до 10 %). Також слід взяти до уваги, що параметри передачі кольору та контрастності практично не відрізняються від аналогічних параметрів на Ксеноні (відповідність стандарту Rec.709, DCI-P3).

Важливо враховувати також, що встановлення лазерних проекторів потребує додаткової уваги до систем кондиціонування в апаратній. Незважаючи на те що тепловіддача значно знижена, вимоги до чистоти повітря та його охолодження набагато вищі. Недотримання вимог призводить до зняття з гарантії лазерних джерел світла.

Виробники: Barco, NEC.

Лазер RB
Технологія схожа на рішення Лазер PH, та особливості додає те, що з голубим лазером використовується червоний. Розробники ідеї виключили з набору зелений лазер, оскільки він має найбільшу вартість та є складно доступним.

Переваги технології:
Аналогічно з Лазер PH технологія Лазер RB більш економічна за енергоспоживанням та автономністю роботи.

Недоліки технології:
Використання різних за кольором лазерів ускладнюється нерівномірним строком їх ефективної роботи. У зв'язку з цим необхідними будуть додаткові роботи з корекції кольору. Показники контрастності трохи вищі, ніж на ксенонових проекторах та Лазері PH. Як показує практика, пересічному глядачеві різниця не очевидна, тому він навряд чи буде переплачувати. А різниця у вартості, порівняно з Ксеноном, суттєва. У сукупності додаткових затрат, пов'язаних з встановленням лазерного проектора, очевидно, що виграш від його придбання виявиться незначним.

Виробники: NEC.

Лазер RGB
У цій технології як джерело світла використовується три лазери – червоний, зелений та синій без допоміжних фільтрів. Це дає можливість отримати значно більшу контрастність та передачу кольору.

Переваги технології:
Висока контрастність та передача кольору є важливою перевагою перед Ксеноном та Лазарами PH і RB. Усі виробники, що працюють з цим рішенням, заявляють про зниження яскравості не більш ніж на 20 % протягом 30 000 годин.

Це найбільш економне рішенням за витратами на електроенергію за рахунок того, що RGB використовує 100 % генерованого потоку світла. Також ця перевага дає можливість видавати до 60 000 люмен, замінивши використання технології подвоювання/спарювання проекції.

Серед плюсів RGB проекторів не лише компактність, але й економічна ефективність – вартість проектора нового покоління приблизно дорівнює вартості двох ксенонових проекторів, при цьому перевага щодо вартості володіння на боці лазера. Низький шум роботи та відносно невелике виділення тепла роблять вибір на користь RGB технології в цілому обґрунтованим.

Велика ймовірність того, що коли настане час заміни лазерного джерела світла, то його вартість буде нижчою, ніж вартість ксенонових ламп та той момент.

Недоліки технології:
Суттєвим недоліком технології є ціна. Якщо для PLF-залів вартість інвестицій перебуває в прийнятних межах, то для залів з потребою 30 000 люмен та менше вона виходить за рамки ефективних. Але спостерігається тенденція до поступового зниження ціни.

Другий суттєвий недолік технології RGB – утворення «ефекту спеклів» – слабко помітна зернистість на полотні екрана. Уникнути цього можна, використовуючи спеціалізовані екрани з невисоким потоком світла або системи вібрації полотна екрана. Варто наголосити, що з появою нових модифікацій проекторів проблема стає менш вираженою й незабаром цей недолік вдасться виключити з переліку.

LED
Новий погляд на спосіб демонстрації зображення в кінотеатрі. Ми все частіше стикаємося з LED технологією в повсякденному житті, вона розширює свою присутність у багатьох сферах візуалізації зображення.

Переваги технології:
Можливості LED технології з передачі кольору перевершують існуючі RGB проектори, за винятком запатентованого рішення Dolby Vision, розробленого спільно з компанією Christie. Заявлені параметри – контрастність 100 000:1 та яскравість до 145 fl – приведуть у захват найбільш вибагливого глядача. Ресурс роботи 100 000 годин (майже 30 років), відсутність апаратної й автономна робота довгі роки.

Захмарну ціну ми ризикнемо віднести до переваг, незважаючи на велику різницю з іншими технологіями (майже в 10 разів дорожче, ніж RGB проектори). По-перше, ціна стрімко падає, по-друге, це можливість значний час бути унікальним кінозалом за високої конкуренції в місті чи регіоні.

Недоліки технології:
Зображення – найважливіша складова кінозалу, але втрачає свою цінність за відсутності  якісного звуку. Саме ця проблема є серйозною перешкодою для впровадження LED технології в сучасних кінозалах. Як відомо, звукова система розташовується в кінозалі за екраном, щоб синхронізувати джерело звуку із зображенням. LED екрани не пропускають звук, тому розміщення центрального та бокового каналів можливе лише за межами екрана. Прийнятних звукових рішень поки не існує.  З LED можливо використовувати лише активну 3D технологію, яка не є популярною серед глядачів через громіздкі окуляри. Вартість цих окулярів в експлуатації досить затратна, тому кінотеатри відмовляються від неї на користь пасивного 3D. LED екрани мають високу тепловіддачу, тому необхідно буде витратитися на якісну систему тепловідводу за екраном та кондиціонування повітря в залі.

Виробники: Samsung, Sony.

Електронна платформа від Christie CineLine, у якої не існує недоліків, лише переваги:

  • Загальна система автоматизації для управління проектором та зовнішніми пристроями – управління всіма проекторами та сховищами кінотеатру (включення/виключення в заданий час), управління каналами та вибір шляхів джерел контенту (HDMI, IMB).
  • Управління контентом та KDM ключами – фільтр, вибір та додавання/видалення контенту та ключів.
  • Управління плейлистами (складання розкладу сеансів) – складання/зміна та імпортування/експортування плейлистів.

За всіх вище зазначених переваг та недоліків важливо розуміти, що вибір інтегратора може як нівелювати недоліки обладнання, так і посилити їх. Своєчасна підтримка, консультація, оновлення софту є вкрай важливим допоміжним процесом.

 

Матеріал підготовлено компанією Asia Cinema.