Трейлери та відео

Катрін Денев: "Треба бути, а не казатися"
Генпродюсер ОМКФ Юлія Сінькевич про фестивальне свято та продюсерські будні.

Чи дійсно 4К має значення?

27.01.2019
об 13:22

 Від вибору, який зроблять сьогодні власники кінотеатрів, придбаваючи 4К або 2К проектори, залежить, поліпшать чи обмежать вони якість і можливості відтворення контенту на багато подальших років.

4K забезпечує рівно в чотири рази більше пікселів, ніж 2K


Цифровий проектор 2K забезпечує розширення 2048 x 1080; 4K, у свою чергу, подвоює ці показники – 4096 x 2160. Таким чином отримуємо 8,8 мільйона пікселів, тобто рівно в 4 рази більше, ніж у 2K. Очевидно, що на папері 4K є чудовим рішенням. А як у реальності? Чи здатні звичайні глядачі в кінотеатрах сприймати переваги розділення 4K?

 

ТЕ, ЩО ВИ БАЧИТЕ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ТОГО, ДЕ ВИ СИДИТЕ
Деякі фахівці припустили, що встановлювати 4K доцільно лише в кінотеатрах з дуже великими екранами. Насправді, розмір екрана не є справжнім вимірником здатності глядачів розрізняти деталі. Справжнім вимірником є відстань, з якої глядач дивиться фільм. Ви можете переконатися в значенні відстані, розглядаючи друковані матеріали, такі, наприклад, як цей журнал. У більшості читачів не буде проблем з ідентифікацією окремих літер тексту на відстані 0,5 м. На відстані 5 м вам буде добре видно найбільші заголовки. На відстані 50 м ви зможете бачити тільки, що це аркуш паперу. На відстані 500 м ви і цього не побачите. Це свідчить про те, що з досить великої відстані цифровий 4К проектор забезпечуватиме таку саму якість зображення, як і 2К проектор. Але є зворотний бік медалі – для глядачів, які сидять досить близько до екрана, проектор 2К нестиме істотні обмеження.

 

ТЕ, ЩО ВИ БАЧИТЕ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ГОСТРОТИ ВАШОГО ЗОРУ
Ви можете змінити розміри екрана. Ви можете змінити відстань до нього. Ви навіть можете змінити кількість пікселів. Але є одна річ, яку ви не можете змінити, – це гострота зору глядача. Компромісним стандартом хорошого зору вважається стандарт Snellen Fraction 20/20 (еталонна гострота зору – відповідає 60 пікселям на градус). Цей еталон використовувався інженерами з обробки зображень впродовж десятиліть. Дехто стверджує, що він занадто консервативний. Наприклад, фахівці японської національної телекомпанії NHK повідомили, що глядачі можуть розрізняти зображення з характеристиками 156 пікселів на градус, що передбачає гостроту зору набагато більшу, ніж 20/20. Інші дослідники дотримуються протилежного підходу й рекомендують застосовувати більш вільний стандарт: деталі, які люди можуть бачити «чітко», – 44 пікселі на градус – і це є найбільш невимушена рекомендація щодо гостроти зору.

 

PICTURE HEIGHT: ОДИНИЦЯ ВИМІРУ ВІДСТАНІ ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ ЗОБРАЖЕННЯ
Коли стандартна телевізійна система була вперше запущена в Північній Америці, інженери припустили, що глядачі захочуть сидіти на достатнійвідстані до окремих ліній сканування, які утворюють зображення, щоб отримати візуально «безшовне», суцільне зображення. До існування пікселів інженери говорили про 60 горизонтальних ліній сканування на градус. Таким чином вони отримали стандартну відстань перегляду –7,15 висоти зображення (Picture Heights (PH)). Дослідження RCA і Philips Laboratories визначили, що фактична відстань перегляду телевізора стандартної чіткості становить приблизно 3 метри. Розмір екрана, який відповідає 7,15 PH на цій відстань, становить 28 дюймів по діагоналі. Ці обчислення вплинули на дизайн кінотеатрів. У 1940-х роках товариство інженерів Motion - Picture (SMPE) розробило рекомендацію, що називається «правилом 2-6». Інженери запропонували проектувати зали для глядачів кінотеатрів так, щоб відстані від найближчих до екрана місць відповідала подвійній ширині зображення, а від далеких місць – у шість разів перевищувала ширину. У той час використовувалася мінімальна відстань приблизно 2,67 PH. З 1940-х років практично все в кінотеатрах було перетворено, зокрема й дизайн зали для глядачів. У 1990-х роках поступово з'явилися ширші проекційні лінзи і сидіння почали «наближатися» до екрана. До 1994 року відстань, яка колись вважалася мінімальною, уже стала близькою до максимуму. І товариство інженерів SMPTE розробило Технічні настанови EG 18-1994, у яких рекомендувалося, щоб екран обмежував мінімальний горизонтальний кут 30 градусів для глядачів у задній частині зали – це відповідає відстані 3,45 PH. Цей стандарт «прожив» зовсім недовго і був визнаний неактуальним уже у 2003 році, з початком епохи будівництва зал для глядачів «стадіонного типу», які ще більше наблизили глядачів до екрана. Тепер далекі ряди виявилися на відстані майже 3 PH, а найближчі – менше ніж 1 PH.

Архітектура сучасної глядацької зали. Вказана відстань перегляду в Picture Heights.
Перший ряд розташовано на відстані менше ніж 1 PH від екрана


ВІДСТАНЬ ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ І КУТ ОГЛЯДУ
Будь-яка задана відстань перегляду також дозволяє обчислити кут огляду, у якому перебуває зображення. У вибраній залі передній ряд розташований на відстані приблизно 1 PH від екрана, а задній ряд – приблизно за 3 PH. Як показує практика, найбажанішими місцями для глядачів є місця, розташовані на відстані приблизно 1,5 PH. На цій відстані вертикальний кут огляду становить 37°.

 

СКІЛЬКИ ПІКСЕЛІВ ПОТРІБНО ГЛЯДАЧЕВІ?
Ми можемо помножити цей вертикальний кут огляду на кількість пікселів на градус, щоб визначити кількість вертикальних пікселів, необхідних для створення чіткого зображення для глядача з хорошим зором. «Вільний» еталон 44 пікселі на градус помножимо на 37 градусів по вертикалі й отримаємо 1628 пікселів у вертикальній площині. Як це число співвідноситься з 2К? Сучасні фільми мають «співвідношення сторін» 1,85:1 або 2,39:1. Проекція 2К – це зображення з розділенням 1080 пікселів по вертикалі, що на 34 % менше, ніж 1628 пікселів, які необхідні для створення «безшовного» зображення, яке розрахували раніше. Звичайно, цей дефіцит 2К варіюється залежно від відстані перегляду. Сядьте ближче, і дефіцит стає серйознішим. Сядьте далі, і дефіцит у результаті зменшиться до нуля. Цей дефіцит також пов'язаний з еталоном гостроти зору – використовуючи 60 пікселів на градус, проекція 2К
4K забезпечує рівно в чотири рази більше пікселів, ніж 2K може забезпечити тільки половину потрібних 2220 пікселів.
Дефіцит 2К може створити дискомфорт для глядачів сучасних кінотеатрів.

 

У цьому збільшеному зображенні показано ефекти «щаблин» і «екранних дверей» (проміжки між пікселями),
які стають видимими, коли ви сидите досить близько до цифрової проекції


На практичних відстанях перегляду будуть видимі недоліки такої проекції. Ці обмеження можуть включати видимість окремих пікселів, що підриває ілюзію реальності. «Щаблини» можуть додати небажану текстуру до діагональних ліній на картинці, а проміжки між пікселями можуть містити тонку сітку чорних ліній по всьому зображенню. Для багатьох глядачів стануть очевидні переваги проекції 4К.


ПОРІГ ВИДИМОСТІ ДЛЯ ПІКСЕЛІВ 2К
Попри те що обмеження 2К видно з відстані 1,5 PH, усе одно має бути певна відстань, при якій проекція 2К задовольняє глядачів, забезпечуючи прозору картинку. На цій пороговій відстані 4К не демонструє переваг. При вільному стандарті 44 пікселі на градус порогова відстань становитиме 2,30 PH. Глядачі, що сидять ближче ніж 2,30 PH, можуть побачити переваги 4К. Глядачі, що сидять на відстані понад 2,30 PH, не помітять жодних позитивних відмінностей. Хоча деякі дослідники припустили, що переваги 4К можна застосувати тільки до великих екранів, давайте розглянемо невелику аудиторію на 104 місця. Якщо ви відступите на відстань 2,30 PH у вибраній залі, то виявите, що лише глядачі в останніх трьох з восьми рядів перебувають на відстані, що потенційно задовольняється проекцією 2К. Власники квитків у всіх інших рядах, що становить 63 % аудиторії, не будуть задоволені 2К.

Використовуючи вільний стандарт – 44 пікселі на градус, проекція 2К не підходить
для 63 % глядачів навіть у цій невеликій залі на 104 місця

Цей аналіз невеликої аудиторії спростовує теорію про те, що 4К підходить лише для великих екранів. Крім того, аналогічний аналіз великої глядацької зали (298 місць) дає майже ідентичні результати. Поки глядачі сидять ближче, ніж поріг видимості, переваги 4К однаково очевидні як на великих, так і на малих екранах.

 

4К І ДОСЛІДЖЕННЯ СПОЖИВАЧІВ
Дослідження фокус-груп підтверджує, що глядачі реально можуть побачити відмінність 4К. Глядачам кінотеатру було запропоновано фільми як у 2К, так і в 4К проекції, без уточнення технічних відмінностей між ними. І респонденти послідовно давали 4К більше балів у кожному аспекті якості зображення. Респонденти також дали 4К вищі бали, ніж 2К, за усіма показниками, зокрема: «Я розповім про це своїм друзям», «За це варто платити більше» і «Я б усе віддав, щоб піти до кінотеатру, де пропонують таку якість зображення».

 

Порогова відстань 44 пікселі на градус у великій залі на 298 місць


НА ШЛЯХУ ДО БІЛЬШ ЗАХОПЛЮЮЧИХ РОЗВАГ
До 1950-х років кіно було в основному чорно-білим, з монофонічним звуком і співвідношенням сторін 1,33:1. Поява телебачення змусила кіно винаходити більш захоплюючі режими відтворення – колір, широкий екран, 3D зображення, стереозвук і, нарешті, Dolby Atmos.
Кожне з цих досягнень кіно відповідало зростаючим можливостям телебачення – колір (1950-ті роки), стереофонічний звук (1980-ті роки), широкий екран і цифровий об'ємний звук (1990-ті роки). Сьогодні телевізори, які стають все доступнішими, високим розділенням кидають виклик кінотеатру з розділенням, яке певною мірою можна порівняти з 35-міліметровою плівкою. При пропорціях 1,85 2К проекція має таку саму кількість вертикальних пікселів, що й HDTV, і всього на 4,1% більше горизонтальних пікселів.

При проектуванні контенту із співвідношенням сторін 1,85 2К забезпечує тільки на 4,1 % більше пікселів, ніж HDTV зі співвідношенням 1,78


Простіше кажучи, 2К недостатньо для того, щоб кінотеатр помітно перевершував HDTV. Видимі пікселі, «щаблини», нерівні контури й ефект «екранних дверей» нікому не потрібні, коли можна насолоджуватися чудовим зображенням майже такого ж розділення у себе вдома. І незалежно від того, скільки коштує проектор 2К, у найближчому майбутньому він, безумовно, дешевшатиме, оскільки студії все частіше випускають фільми в 4К форматі. Інвестиції в проекцію цифрового кіно з 2К – це крок проти проекції 4К, яка швидко завоювала підтримку серед студій і виробників, що займаються цифровим кіноустаткуванням.
Як і колір, широкоекранний режим, стереофонічний і об'ємний звук, 4К є черговою величезною перевагою кінотеатру перед «домашніми кінотехнологіями». 4К має відчутні переваги як для великих, так і для малих екранів. Для 3D фільмів 4К одночасно проектує зображення для лівого й правого ока, усуваючи трифазне зображення. Проектор 4К легко масштабується, дозволяючи транслювати 4К, 2К, HD та інший цифровий контент. Фактично він покращує і відтворення матеріалу 2К. Вибір між проекціями 2К і 4К – це вибір між обмеженням себе короткостроковим рішенням і максимізацією ефективності на довгі роки в майбутньому.

 

 

Матеріал підготовлено компанією РЕАЛ КІНО. У підготовці статті використано матеріали Sony Electronic Inc.