Victory Generation Life Cinema
«Ukraine is your destination»: чим дивуватиме Україна 68-й «Берлінале»
46
innovaeditor/assets/News/Berlinale_press-conference.jpg

7 лютого в Києві відбулася прес-конференція, присвячена презентації України на 68-му Берлінському фестивалі, який триватиме з 15 по 25 лютого 2018 року. Уже другий рік поспіль пліч-о-пліч трудомісткою підготовкою і організацією роботи українського стенда займається Держкіно разом з головними гравцями української кіноіндустрії. Таємницями творчої та бізнесової кухні «Берлінале» з журналістами поділилися відразу шість спікерів: голова Держкіно Пилип Іллєнко, голова Асоціації кіноіндустрії України Володимир Яценко, виконавчий директор Української Кіноасоціації Вікторія Ярмощук, директор благодійного фонду ім. Ігоря Янковського Тагір Імангулов, а також продюсери фільму Марисі Нікітюк «Коли падають дерева» Ігор Савиченко (Directory Films) та Сергій Лавренюк (Solar Media Entertainment). Цього року повнометражний дебют киянки представлятиме Україну в конкурсній програмі фестивалю.

Як і минулого року, Україна намагатиметься підкорити Берлін під слоганом «Ukraine is your destination», але вже з новим мінімалістично-лаконічним дизайном стенда з пунктирною лінією, що символізує пошук та відкритість України до нових задумів. Володимир Яценко пояснив, що слоган залишили не через брак ідей: «Ми не змінювали сам слоган «Ukraine is your destination». Він про те, що Україна – це місце, куди ми б хотіли запросити кінематографістів з усього світу, де продукуються нові сенси та нові фільми. Це підкреслює відкритість нашої країни як для спільного виробництва, так і для надання сервісних послуг». Про позитивний результат співробітництва з Держкіно поділилася враженнями Вікторія Ярмощук: «Дуже важливо, що в Україні індустрія та держава працюють разом над створенням кіно. Кіно – це не тільки творчість, це серйозний бізнес. Тож максимально важливо працювати не тільки гуртом , але й за чітким планом. Саме тому в кінці минулого року ми зібралися разом, подумали, на яких важливих міжнародних подіях варто бути Україні, і розробили попередній план. Берлінський стенд – це лише перша ластівка».

Виняткову роль стенда для пошуку іноземних партнерів пояснив й Ігор Савиченко: «Стенд – це надважливий майданчик для зустрічі на фестивалі. Ми, продюсери, майже не ходимо на покази фільмів. Ми зустрічаємось один з одним і намагаємося знайти шляхи для фінансування стрічок. Стенд – це як офіс для продюсера на будь-якому фестивалі. Це місце, де ти можеш призначити зустріч для іноземних продюсерів, якщо вони зацікавлені працювати з Україною».

Серед інших перспективних для кіноіндустрії подій участь України в копродакшн-маркеті (European Filmmarket). Як працює один з найбільших європейських кіноринків, розповів Тагір Імангулов: «Кожного року на копродакшн-маркет відбирається близько 600 продюсерів з усього світу. Далі відбирається 35 проектів цих продюсерів, які, на погляд організаторів, є найбільш перспективними. Потім ці проекти реалізуються». Цього року завдяки фінансуванню фонду ім. Ігоря Янковського відбудеться бізнес-ланч на 250 осіб. На ньому представники Держкіно та делегація українських продюсерів розповідатимуть представникам світової індустрії про останні досягнення українського кіно та можливості співробітництва.

Але головна інтрига – це, звісно, участь фільму Марисі Нікітюк «Коли падають дерева» в конкурсній програмі «Панорама». Стрічка створена Україною у копродукції з Македонією та Польщею. Її сюжет розгортається довкола трьох поколінь людей, які намагаються змінити свою долю та вирватися з невеличкого містечка, але з різних причин цей шанс втрачають. Головні герої фільму – маленька дівчинка-бунтарка Вітка та її сестра-підліток Лариса, яка після смерті батька починає зустрічатися зі Шрамом, хлопцем з кримінального осередку. Коктейль етнічних, казкових та пострадянських мотивів підкорив відбіркову комісію: уже після першого перегляду фільм потрапив до конкурсної програми. «Берлінале» відомий своєю пристрастю до політичної та правозахисної тематики, яка у фільмі відсутня. Натомість продюсери стверджують, що стрічка може зацікавити журі своєю гостросоціальністю та екзотикою візуальних образів.

Крім «Коли падають дерева» у програмі «Панорама» будуть змагатися ще 26 ігрових (16 з них дебютні) та 20 документальних фільмів. Про специфіку конкурсу докладніше розповів Ігор Савиченко: «Панорама» – це програма експериментального кіно, покликана відкривати щось нове. Це фільми, які задають тенденції на майбутнє, це те, за чим ганяються відбірники. Тому вони вносять до програми так багато дебютів. У певному сенсі це фестивальний мейнстрім, але в кожному з цих фільмів можна знайти щось нове». Фільм Марисі Нікітюк матиме 5 глядацьких показів, а світова прем'єра відбудеться 20 лютого о 22:30. За словами Савиченка, усі квитки вже розкуплені, а пізній час показу свідчить про те, що градус інтересу фестивальної спільноти досить високий. Зазвичай, на «Берлінале» у такий час показують найочікуваніші фільми, обговорення яких на сесії «зустрічей та запитань» може затягнутися до ранку. Крім призу за найкращий ігровий дебют, «Коли падають дерева» також претендує на приз глядацьких симпатій і буде змагатися за приз екуменічного журі та нагороду від товариства кінокритиків (FIPRESKI).

Незалежно від підсумків фестивалю, сама участь українського фільму в конкурсній програмі – значна подія. Це можливість показати кінострічку більш широкій аудиторії, а для продюсерів – знайти нових дистриб’юторів та сейлз-агентів, які зможуть домовитися про широкий прокат фільму за кордоном.

У подальших планах Асоціації кіноіндустрії та Держкіно протягом року презентувати українські стенди на Пекінському, Каннському, Торонтському, Амстердамському фестивалях документалістики та фестивалі в Карлових Варах.

Минулий рік був надзвичайно плідним для українського кіно: відразу декілька вітчизняних фільмів зібрали рекордні бокс-офіси («DZIDZIO Контрабас» О. Борщевського, «Сторожова застава» Ю. Ковальова, «Кіборги» А. Сеітаблаєва). Не останню роль для кіноіміджу України відіграла й участь у світових фестивалях. Про позитивні зрушення в ставленні світової спільноти до нашої країни говорить Вікторія Ярмощук: «У цьому й наступному році до України приїдуть світові зірки рівня «А». Це і Агнешка Голланд, яка буде режисирувати тут свій фільм («Ґарет Джонс», майбутній фільм режисерки, присвячений трагедії Голодомору. – Прим. ред.) , і Жан Рено, який, сподіваюсь, буде тут зніматись (виконає головну роль у французько-українському екшен-триллері «Останній крок» режисера Фредеріка Петіжана. – Прим. ред.). Це свідчить про те, що до нас уже не бояться їхати з різних причин. Я не маю на увазі безпеку як таку, а те, що нас уже почали поважати як кінематографічну країну».

Сподіваємось, що участь України в 68-му «Берлінале» відкриє перед нашими кінематографістами нові мистецькі та бізнесові можливості.